123 млрд грн прибутку банків, націоналізація Sense Bank та валютна лібералізація: головні події 2023-го на фінринку

Яким для фінансового сектору буде 2024 рік

Фото: depositphotos.com

Mind традиційно підбиває підсумки року, що минає. 2023-й став другим, який пройшов за умов повномасштабного вторгнення росії. Економіка загалом адаптувалася, хоча говорити про повноцінний перехід на «військові рейки» не доводиться. Різні галузі по-своєму переорієнтувалися під виклики, що виникли, серед яких – знищення виробничих потужностей, відплив кадрів за кордон і на фронт, проблеми з фінансуванням і логістикою, а також перебої з енергопостачанням.

Проте багато сфер зуміли витримати ці випробування та вистояти. Тому в нинішніх оглядах Mind сфокусувався на тих рішеннях і подіях, які можна вважати найбільш проривними для галузі за нинішніх умов. Не оминули ми увагою й найпровальніші, на думку редакції, кейси. Окремо (там, де це можливо) ми намагалися виділити рішення, які працюють на Перемогу. Навіть якщо не завжди вони можуть виглядати очевидними, але сприяють зміцненню економіки, а отже – наближають довгоочікуваний перелом на фронті.

Починаємо передноворічний аналіз досягнень і провалів року з фінансового ринку – як найбільш показового щодо стану економіки України.

Повномасштабне вторгнення рф в Україну стало випробуванням для банків, страхових компаній та інших представників фінринку. Майже через два роки воєнного лихоліття можна сказати, що фінансова галузь пройшла випробування війною та зміцніла.

Читайте також: Банкрутства скасовуються: як НБУ оцінює стан банківського сектору

Найкраще «самопочуття» демонструють банки, хоча за 2022–2023 роки кількість платоспроможних і скоротилася на вісім – тепер на ринку присутні 63 активні гравці.

НБУ відправив на ліквідацію переважно невеликі фінустанови, які не робили погоди на ринку. Зокрема, за 2023-й неплатоспроможними визнано Форвард Банк, Айбокс Банк, Укрбудінвестбанк, банк «Контракт». У цьому поточна ситуація кардинально відрізняється від кризи 2014–2015 років, коли хвиля банкрутств торкнулася саме великих банків, де було сконцентровано мільярди гривень коштів населення. Дельта Банк, VAB Банк, Брокбізнесбанк, банк «Надра» – це далеко не весь список гучних банкрутств тих років.

У 2022 році банківський ринок виявився набагато краще підготовленим до форс-мажорних подій. Тому установи доволі швидко оговталися від першого шоку війни, а 2023-й став для них успішним.

За даними НБУ, за січень – жовтень 2023 року активи банківської системи зросли на 12% – до 3,03 трлн грн, власний капітал збільшився на 51% – до 326 млрд грн, кошти клієнтів на рахунках банків зросли на 14,4% – до 2,21 трлн грн (з них половина – гроші фізосіб). Щоправда, кредитний портфель скоротився на 2,5%. Але це не катастрофа, якщо врахувати майже повне зупинення комерційного кредитування, крім пільгових держпрограм.

Утім, найпоказовішим є прибуток банків, який на 1 листопада 2023 року становив майже 123 млрд грн. Це в 11 разів більше, ніж за аналогічний період 2022 року.

В інших сегментах фінансового ринку ситуація не настільки оптимістична. Кількість учасників небанківського сектору поступово скорочується. Від січня 2022 до вересня 2023-го кількість страхових компаній зменшилася на 44, до 111, фінкомпаній – на 166, до 594, ломбардів – на 25, до 158, кредитних спілок – на 19, до 143. Найбільшими сегментами залишаються фінансові компанії (це переважно мікрофінансові організації з видачі беззаставних кредитів) з активами приблизно 251 млрд грн і страховики з активами в розмірі 73 млрд грн (дані на 1 жовтня 2023 року). Ринок ломбардів та кредитних спілок у десятки разів менший.

При цьому через війну найсильніше постраждали саме МФО та ломбарди, у яких обсяги кредитування в перші місяці після вторгнення впали практично до нуля. Але 2023 року небанківський сектор також демонструє відновлення.

За оцінками Нацбанку, у ІІІ кварталі страховий ринок відчутно наростив обсяг акумульованих страхових платежів. У ризикових страховиків валові премії збільшилися на 14% квартал до кварталу та на 18% рік до року, у компаній зі страхування життя премії зросли на 16% і 7% відповідно. Найбільшим попитом серед клієнтів користуються автомобільні види страхування (КАСКО, ОСЦПВ) та добровільне медстрахування.

Послугами фінкомпаній користуються переважно юридичні особи, яким цікаві послуги лізингу. Населення бере мікрокредити не дуже охоче: обсяг таких позик, виданих фінкомпаніями за три квартали, на 40% менший, ніж за січень – вересень 2021 року. Натомість у ломбардів бізнес активно зростає. З початку 2023 року кредитний портфель ломбардів збільшився більш ніж на 20%, і ці гравці змогли вийти на прибуток. Він становить приблизно 84 млн грн у III кварталі 2023 року проти 124 млн грн збитку, який ломбарди отримали у II кварталі 2022 року.

В аутсайдерах залишаються кредитні спілки, у яких кредитний портфель скоротився майже вдвічі, якщо порівняти з 2021 роком, і більше не зростає. При цьому частка проблемних позик у війну злетіла з 16% до 32% і залишається біля цього рівня.

Тепер детальніше розглянемо найзначніші події та тренди на фінансовому ринку в 2023 році, які вплинуть як позитивно на фінсектор та економіку загалом, так і можуть спричинити негативні наслідки.

Найбільш проривна подія: рекордний прибуток банківського сектору

Здавалося б, у війну заробляти неможливо чи принаймні дуже складно. Але воєнні реалії не завадили банкам отримати найбільший із 2001 року прибуток.

У 2022 році заробітки банків різко скоротилися і за рік чистий прибуток становив 22 млрд грн. При цьому понад 20 банків були збитковими. Найбільших збитків зазнали державні Укркесімбанк та Ощадбанк, а також Sense Bank, який на той момент ще перебував у приватній власності.

2023 року картина кардинально змінилася. Вже за січень – лютий банківський сектор заробив стільки ж, скільки за весь 2022 рік, а до листопада кумулятивний прибуток банків досяг майже 123 млрд грн.

У чому секрет? Все дуже просто: кошти, залучені від клієнтів на депозити та поточні рахунки, банки вкладали в депозитні сертифікати та ОВДП. А оскільки НБУ тримав облікову ставку на рівні 25% до липня 2023 року, дохідність таких вкладень була високою, аж до 23–25%.

Навіть зараз, коли облікова ставка становить 15%, доходність депозитних сертифікатів сягає 19%, а доходність облігацій – 16,5–18,6%.

З одного боку, такий прибуток не можна вважати «ринковим», тому що основне завдання банків – кредитувати економіку. Але через високу вартість ресурсів і загрозу неповернення боргів (NPL за корпоративним кредитним портфелем перевищує 40%), банки вважають за краще заробляти без ризику.

З іншого боку, накопичений прибуток дасть змогу ринку підвищити свою міцність і підтримати економіку. З 21 листопада набрав чинності закон №3474-IX, який передбачає підвищення ставок податку на прибуток для банків. За 2023 банки заплатять податок на прибуток за ставкою 50%, а з 1 січня 20240го вони платитимуть податок за ставкою 25%. Отже, держбюджет у 2023–2024 роках додатково отримає від банків понад 30 млрд грн.

Читайте також: Стати банкрутом буде простіше, а нову позику отримати – складніше: банки враховуватимуть вплив війни на позичальників

Тож рекордний прибуток – це все-таки краще, ніж рекордний збиток. Щоправда, оновлена податкова політика ставить під питання подальші звитяги банківського сектору, як і привабливість низки держбанків для потенційних приватних покупців.

Найпровальніша подія: затяжна націоналізація Sense Bank

Більше року ні Кабінет міністрів, ні Верховна Рада, ні Нацбанк не могли вирішити, що робити з Sense Bank (колишнім Альфа-Банком), який належав громадянам росії. Мажоритарними акціонерами банку на початку вторгнення були Михаїл Фрідман і Пьотр Авен. Вони до останнього намагалися домовитися з українською владою про те, як зберегти банк, обіцяючи підтримати українську економіку на суму майже $1 млрд.

Для того щоб передати Sense Bank у власність держави, Нацбанк мав визнати його неплатоспроможним. Але НБУ не мав на те підстав, оскільки фінустанова справно працювала й виконувала зобов'язання перед клієнтами.

Для вирішення цього питання Верховна Рада восени 2022 року ухвалила закон №2643-IX, де було прописано механізм націоналізації системних банків в умовах воєнного стану. Основна ідея полягала в такому: якщо системний банк не може виконати своїх зобов'язань перед вкладниками й іншими кредиторами, НБУ визнає його неплатоспроможним і звертається до Кабміну, який викуповує банк за 1 гривню.

Читайте також: Sense Bank за крок від націоналізації. Депутати ухвалили новий закон, який дозволить передати банк державі

Але на практиці реалізувати механізм, прописаний у законі, було неможливо все з тієї ж причини: Sense Bank у категорію проблемних не потрапляв.

У підсумку навесні 2023 року парламент ухвалив закон №3111-IX і розширив повноваження НБУ щодо виведення банків з ринку. Цей документ дав Нацбанку право відправляти на націоналізацію навіть платоспроможні банки, якщо до фінустанови або власника суттєвої участі в ньому (10% і більше акцій) застосовано блокувальні санкції. Після цього НБУ все ж таки спромігся вивести Sense Bank із ринку, а Кабмін зміг його націоналізувати. Це сталося у липні 2023 року.

Читайте також: Sense Bank іде під крило держави: НБУ все-таки вирішив вивести колишню «Альфу» з ринку

Перебуваючи у держвласності, банк із серпня до жовтня включно наростив активи на 21% – до 116 млрд грн, його власний капітал зріс на 4,4% – до 12 млрд грн, а чистий прибуток банку за 10 місяців становив 5,7 млрд грн.

Отже, формально історію з націоналізацією Sense Bank можна вважати успішною. Але схема, за якою проходив цей процес, і те, що для націоналізації одного банку довелося двічі змінювати законодавство, – це провал.

Найнестандартніше рішення: валютна лібералізація та відмова від фіксованого курсу

З початку війни НБУ взяв валютний ринок під свій контроль. По-перше, Нацбанк встановив фіксований офіційний курс, до якого було прив'язано угоди на міжбанку. По-друге, регулятор запровадив різні обмеження, які перешкоджали розхитуванню курсу всередині країни (наприклад, заборонив населенню купувати безготівкову валюту ) та блокували відплив капіталу за межі України.

Ця стратегія спрацювала – і панічної девальвації вдалося уникнути. Валютний курс уже майже півтора року тримається в діапазоні 36–38 грн/$.

Проте з весни 2023 року керівництво НБУ заговорило про те, що валютні обмеження перестали виконувати свою «рятівну» функцію, а лише уповільнюють відновлення економіки.

Читайте також: Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту

Простий приклад: експортери можуть продавати виручку лише за курсом, який максимально наближений до офіційного. І якщо цей курс, скажімо, 37 грн/$, експортер не може продати валюту по 40 грн/$, навіть якщо такий курс справедливіший і реальніший. Тобто бізнес змушений працювати в умовах штучно сформованого курсу, що б’є по його доходах і, як наслідок, шкодить економіці.

Нацбанк почав рухатися у напрямку валютної лібералізації та гнучкішого курсоутворення. Від літа НБУ впровадив чимало послаблень. Основні з них – це відновлення деяких видів транскордонних платежів, поступове розширення операцій із валютою для фізосіб (купівля безготівкової валюти за умови оформлення депозиту, а із серпня – і без такого депозиту в еквіваленті до 50 000 грн на місяць), відмова від фіксованого офіційного курсу та зняття всіх обмежень на продаж готівкової валюти населенню.

Читайте також: Долар по 40 гривень – уже до кінця року? Як відреагує валютний ринок на відмову від фіксованого курсу

Говорячи простою мовою, НБУ дав валютному ринку більше можливостей для маневру та звільнив (нехай і не повністю) рух капіталу за кордон. При цьому повної курсової гнучкості поки що немає: Нацбанк активний на міжбанку та щотижня продає від $500 млн до $800 млн, щоб не допустити розгойдування курсу.

Але сам факт, що в умовах затяжної війни НБУ пішов на велику кількість пом'якшень – сміливий крок. І, швидше за все, лібералізація триватиме надалі (особливо в умовах ймовірного дефіциту міжнародного фінансування), але без особливих ризиків для стабільності гривні. Ринок уже довів, що його не вдалося дестабілізувати емоціями та панікою. А найпесимістичніші прогнози передрікають ослаблення курсу максимум до 40–41 грн/$.

Загалом же зняття обмежень справді має принести користь. Зрештою, коли завершиться війна – поки що сказати складно, а економіку «розігрівати» потрібно, так само, як і наповнювати держбюджет.

Прогнози та перспективи 2024-го

Війна залишається головним чинником, який впливає на економічну ситуацію загалом і на «самопочуття» фінансового ринку зокрема. Проте сьогодні можна сказати, що найслабші гравці пішли з цього ринку, а той, хто залишився, швидше за все витримає майбутні випробування.

НБУ, наприклад, закінчує стрес-тестування 20 найбільших банків. І, як запевняє регулятор, зі стійкістю «підопічних» усе гаразд, примусова докапіталізація нікому не загрожує. У 2024 році НБУ повертає довоєнні умови регулювання банків і посилює їх (у частині вимог до якості активів, капіталу та ліквідності). У перспективі це посилить надійність банківського сектору.

Читайте також: Вижили та вистояли. НБУ завершив перший етап стрес-тестування банківської системи та готує деякі регуляторні посилення

Читайте також: НБУ всіх перевірить онлайн. Якими будуть нові правила нагляду за фінринком

На небанківському ринку теж відбудуться зміни. З 1 січня 2024 року набувають чинності нові закони «Про страхування», «Про кредитні спілки», «Про фінансові послуги та фінансові компанії». Вони передбачають (відповідно до тих секторів, на які поширюється дія цих законів):

Читайте також: Жорсткі вимоги до капіталу та повна заборона зв'язків із рф: як НБУ змінює правила ліцензування страховиків і фінкомпаній

Також НБУ оновлює свою нормативно-правову базу, яка стосується авторизації небанківських структур під час їхнього допуску на ринок і подальшого контролю їхньої діяльності.

2024-й, імовірно, пройде в умовах перезавантаження нагляду на фінансовому ринку. Тому явно хтось із банків, страховиків і фінкомпаній втратить ліцензії. Але кістяк ринку залишиться на місці та далі боротиметься за клієнтів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS