Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту
Mind Explains

Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту

Чому ажіотажного попиту на валюту не виникне

Этот материал также доступен на русском языке
Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту
Фото: depositphotos.com

З 29 серпня в Україні починають діяти ліберальніші вимоги щодо продажу безготівкової валюти населенню. Вперше з 24 лютого 2022 року фізособи зможуть купувати у банків долари та євро без «заморожування» відповідної суми на тримісячному депозиті. Хоча вклади на купівлю іноземної валюти все одно залишаються. При цьому ліміт на придбання валюти з подальшим розміщенням її на депозити зростає вдвічі.

Національний банк анонсував ці кроки в рамках реалізації Стратегії щодо пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.

Mind розбирався, як це рішення НБУ може вплинути на валютний ринок.

Які послаблення запровадив НБУ? Національний банк 28 серпня затвердив постанову №104, якою вніс зміни до постанови НБУ №18 від 24 лютого 2022 року.

Згідно із цими змінами, з 29 серпня банки мають право продавати своїм клієнтам-фізособам безготівкову іноземну валюту без необхідності підтверджувати підстави або зобов'язання для проведення такої операції. Щомісячно фізособа зможе придбати іноземну валюту на суму до 50 000 грн (в еквіваленті) в одному банку. Таку валюту буде зараховано на поточний рахунок фізособи.

Продаж безготівкових доларів та євро населенню проводитиметься за тим самим курсом, який використовується для продажу валюти з її подальшим розміщенням на депозиті. Цей курс ще називають картковим, зараз він майже такий же, як і готівковий.

Курс продажу валюти фізособам у деяких банках з її подальшим розміщенням на депозиті

Банк Курс продажу безготівкової валюти, грн/$ Курс продажу на готівковому ринку (середній), грн/$
Приватбанк 37,45  37,72
Кредобанк 37,39 37,72
Креді Агриколь 37,5  37,72
ПУМБ 37,5  37,72

Дані на 29 серпня 2023 року

Друге пом'якшення полягає в тому, що тепер клієнти-фізособи зможуть купувати валюту з її розміщенням на нерозривному банківському депозиті строком від трьох місяців у сумі, яка еквівалентна 200 000 грн. Раніше ліміт був 100 000 грн.

Разом загальна сума, на яку фізособа має можливість купити безготівкову валюту протягом календарного місяця, становить 250 000 грн, або приблизно $6630. Це як валюта, яку можна придбати без будь-яких додаткових вимог, так і валюта, яку купують за умови обов'язкового розміщення на депозиті.

Як Нацбанк аргументує впровадження цих пом'якшень? НБУ пояснює, що він запровадив згадані вище правила для фізосіб у рамках першого етапу валютної лібералізації.

Завдання цього етапу – мінімізація множинності обмінних курсів разом із спрощенням механізму торгових операцій, що має стимулювати видачу нових кредитів і сприяти припливу інвестицій.

Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту

Слід зазначити, що Нацбанк запроваджує заходи, спрямовані на валютну лібералізацію вже не перший місяць.

  1. З 21 квітня НБУ дозволив банкам під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку фінустанова може продати на валютному ринку, враховувати не 100%, а 120% обсягу купівлі безготівкової валюти в населення. Тоді ж Нацбанк дав можливість е-резидентам (електронне резидентство юридично запроваджено в Україні 2020 року) після сплати податків в Україні переказувати на їхні рахунки за кордоном кошти в іноземній валюті, отримані на рахунки в українських банках від нерезидентів (за надані послуги чи виконані роботи).
  2. З 20 травня НБУ дозволив страховим компаніям здійснювати виплати нерезидентам, а також повертати страхові платежі на користь нерезидентів за достроково припиненими договорами страхування (перестрахування), отриманими після 24 лютого 2022 року, у тому числі за наявності відповідних судових рішень. Додатково з 22 травня регулятор розблокував репатріацію коштів, отриманих від сплати відсотків за облігаціями внутрішньої позики (ОВДП) після 1 квітня 2023 року.
  3. З 21 червня Нацбанк дозволив резидентам здійснювати перекази за межі України для обслуговування та повернення нових зовнішніх кредитів, кошти за якими надходитимуть з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.
  4. З 12 серпня НБУ дозволив «Укрпошті» здійснювати грошові перекази за кордон для виплат пенсій громадянам України, допустив банки-нерезиденти до участі в операціях з ОВДП, номінованими в національній валюті, та зняв заборону на переказ коштів за кордон товарними біржами для повернення гарантійного забезпечення.

Якою буде реакція валютного ринку на нові рішення НБУ? Нацбанк вказує на те, що зміни в умовах і лімітах валютних операцій для фізосіб «сприятимуть переорієнтації частини попиту населення на безготівковий сегмент, що дозволить скоротити розрив між готівковим та офіційним курсом».

Втім ця різниця і без того невелика. Станом на 29 серпня середній курс купівлі становив 36,94 грн/$, курс продажу – 37,72 грн/$. Тобто різниця з офіційним курсом 1% і 3% відповідно. Нагадаємо, офіційний курс становить 36,6 грн/$.

Зміна готівкового курсу гривні до долара

Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту

За даними finance.ua

Яким буде подальше зміцнення готівкової гривні, і чи станеться воно в принципі, залежить від кількох умов.

По-перше, від того, як загалом населення відреагує на нові правила купівлі валюти. Протягом травня – липня щомісячний обсяг продажу банками безготівкової валюти фізособам перебував у діапазоні $230–285 млн. Враховуючи те, що відтепер банки зможуть продавати в одні руки валюту на суму не більше 50 000 грн на місяць, навряд чи перетікання з готівкового сегменту буде суттєвим. Принаймні поки що.

Операції фізичних осіб із купівлі-продажу іноземної валюти

Валюта знову у вільному продажу: НБУ дозволив купувати безготівкові долари та євро без відкриття депозиту

Джерело: дані НБУ

По-друге, на рух курсу впливатимуть зовнішні чинники. Такі, як баланс попиту та пропозиції на готівковому ринку, приплив валютного виторгу, який підтримує ліквідність міжбанківського ринку, динаміка поповнення золотовалютних резервів НБУ завдяки використанню міжнародної допомоги та загальна макроекономічна картина в країні (бізнес-активність, стан енергетики в осінньо-зимовий період тощо).

У готівковому сегменті дефіцит невеликий: у липні негативне сальдо за операціями фізосіб з готівковою валютою (купівля-продаж) становило $0,13 млн. На міжбанку від'ємне сальдо більше: у липні воно сягнуло майже $1 млрд.

Не виключено, що в серпні сальдо розшириться через скорочення агроекспорту. За даними UkrAgroConsult, за місяць від моменту припинення дії «зернової угоди» експорт українських зернових скоротився приблизно на третину. Так, Нацбанк без особливих зусиль покриває попит на міжбанку, але він постійно «спалює» резерви. Наприклад, у серпні НБУ витрачає на інтервенції до $600 млн на тиждень.

Результати валютних інтервенцій Національного банку України

Період Обсяг інтервенцій, $ млн 
31.07 – 04.08.23 460,31
07.08 – 11.08.23 469,40
14.08 – 18.08.23 406,71
21.08– 25.08.23 590,15

Джерело: дані НБУ

У вересні, окрім скорочення обсягів валютної виручки, ринку додадуть клопоту виплати за зовнішніми боргами, сума яких становитиме близько $1,4 млрд.

Як писав Mind, експерти доволі оптимістичні щодо валютного курсу та вважають, що сценарій девальвації до 40–41 грн/$ вкрай малоймовірний. Але тиск на ринок із боку «поганих» чинників може перекрити позитивний ефект від валютних пом'якшень НБУ.

Проте рух Нацбанку шляхом лібералізації – це в будь-якому разі позитивний сигнал. Збільшення гнучкості валютних операцій допоможе вилучити з курсу спекулятивну складову. Крім того, у разі досягнення наміченої Національним банком мети – зближення курсів – ліміт на вільний продаж валюти фізособам згодом буде однозначно збільшено.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло