Discuss Discuss
Innovation Index

Індекс інновацій українських компаній від Mind – це дослідження рівня інноваційності 50 найбільших українських компаній у 10 різних галузях, їхньої здатності змінюватися та відповідати викликам часу. Дослідження проводилось спільно з «KPMG Україна» та платформою відкритих інновації REACTOR.UA.

Індекс інновацій не є рейтингом найбільш інноваційних компаній або змаганням компаній. Його завдання – проаналізувати, наскільки великі компанії готові до змін, їхні досягнення і недоліки та спрогнозувати їхню ефективність у майбутньому.

Mind разом з партнером рейтингу визначив 10 галузей, які найбільше змінились або зміняться найближчим часом за рахунок розвитку інновацій у самій галузі або суміжних галузях.

Загальний індекс інновацій враховує усі п’ять характеристик, вага оцінки продукту складає 25%, «здатності компанії до зміни» – 15%, всі інші характеристики – 20%.

Індекс носить виключно інформаційний характер. Він відображає думку редакції та запрошених експертів щодо рівня інноваційності компаній на основі інтерв’ю, анкетування та відкритої інформації щодо впровадження інновацій в окремих компаніях.

Приватбанк83 Банкінг 83 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 282 млрд грн

Основна інновація: оновлений застосунок Privat24 з функцією FacePay24 і можливістю персоналізувати інтерфейс.

ПриватБанк – один з найбільших банків країни. Його послугами станом на II 2019 року користувалося 55,3% населення України старше 16 років. У сервісу Privat24 – майже 10 млн користувачів. За версією британського The Banker, ПриватБанк увійшов до топ-10 успішних фінустанов світу. За дев'ять місяців 2019 року банк збільшив дохід до 27,4 млрд грн, що стало абсолютним рекордом для банківської сфери.

У 2019-му ПриватБанк показав банкомат з функцією розпізнавання особи, представив оновлений застосунок Privat24 з функцією персоналізації інтерфейсу, першим у світі запустив унікальний дизайн карт через застосунок, одним з перших у регіоні – біометричну оплату за допомогою розпізнавання обличчя FacePay24.

До кінця року банк планує впровадити пасивну біометрію. Разом з MasterCard запустив пілотний проект «безготівкового села» в с. Волоська, працює над рішеннями для бізнесу. У ПриватБанку найбільший IT-відділ серед банків країни, а функція внутрішніх інновацій виведена в окремий підрозділ, також є IT-підрозділ у кожному департаменті банку.

Сільпо Фуд80 Ритейл 80 Ритейл

Чистий дохід, 2018 р.: 57 млрд грн

Основна інновація: використання аналітики великих даних для створення персоналізованих пропозицій і емоційного клієнтського досвіду.

Одна з найбільших національних роздрібних мереж заснована у 2002 році. Входить у Fozzy Group Володимира Костельмана, Олега Сотникова і Романа Чигиря. Мережа налічує 240 супермаркетів у 61 місті України. Середня торговельна площа супермаркету складає 1440 кв. м. Мережа супермаркетів «Сільпо» лідирує в структурі продажів Fozzy Group. За 2018 рік оборот продуктових мереж роздрібного напрямку групи склав 78,8 млрд грн, що на 26% більше, ніж у 2017 році. «Сільпо» – єдиний у світіу ритейлер, який створює індивідуальний дизайн кожного магазину.

Агропросперіс78 Агро 78 Агро

Чистий дохід, 2018 р.: 16 млрд грн

Основна інновація: інноваційні методи навчання фермерів за допомогою ігор, проведення бізнес-тренінгів, інноваційна модель співпраці з фермерами, вихід за межі галузі з власним банком для кредитування фермерів, продаж IT-продуктів для фермерів.

«Агропросперіс» – другий за величиною рослинницький агрохолдинг України з земельним банком близько 400 000 га. Надає товари і послуги (в тому числі, фінансові) для вирощування зернових і олійних культур, а також зберігання та продажу за кордон. Щорічно експортує більше 2,5 млн тонн зерна в країни Північної Африки, Близького Сходу та Азії.

Керівництво ДК бачить майбутнє агрохолдингів у забезпеченні супутніх послуг для малих і середніх фермерів, які більш ефективні в роботі на землі і вирішенні локальних питань. Тому компанія співпрацює з фермерами в ланцюжку поставок на партнерських умовах: забезпечуючи їх зерном, добривами, доступом до фінансів і допомагаючи з експортом. Крім того, продає IT-продукти для фермерів: Smart Agri для планування бізнес-процесів і AP Agronomist для управління ресурсами і польовими роботами.

Нова Пошта76 Транспорт та логістика 76 Транспорт та логістика

Чистий дохід, 2018 р.: 10,8 млрд грн (оцінка)

Основна інновація: запуск інноваційних терміналів для обробки пошти, запуск міжнародної доставки NP Shopping, вихід за рамки галузі – фінансові послуги.

«Нова Пошта» – найбільший приватний логістичний оператор в Україні за кількістю відділень, сьогодні їх понад 5000. Минулого року «Нова Пошта» опрацювала 174 млн відправлень, що майже на 20% більше, ніж у 2017 році. Станом на жовтень 2019 року в мобільного застосунку НП понад 5 млн завантажень.

У вересні 2019 року «Нова Пошта» почала доставляти посилки в міста-мільйонники літаком. У планах компанії – охопити авіаційною доставкою всі регіони України. Авіаційна логістика скоротить терміни доставки відправлення до доби. При звичайному відправленні на доставку в середньому потрібно на один день більше.

Зменшення термінів доставки дозволить компанії утримувати лідируюче місце на ринку поштових операторів.

Фінансові результати в компанії розкривають вибірково. Наприклад, не озвучують прибуток компанії, але кажуть про сплачені податки: у 2018 році загальна сума відрахувань НП в бюджети різних рівнів склала 3,3 млрд грн, з яких 1 млрд грн – єдиний соціальний внесок.

Минулого року НП відкрила новий автоматизований сортувальний термінал у Києві. А навесні цього року – аналогічний об'єкт у Хмельницькій області. Такі ж сортувальні центри компанія має намір побудувати ще в Харкові, Львові та Дніпрі.

Крім IT-рішень і автоматизації виробництва, в компанії реалізують низку соціальних і екологічних проектів. Наприклад, «Гуманітарна пошта» з 2014 року доставляє вантажі для волонтерів, впроваджує збір вторсировини у своїх відділеннях і на терміналах. З квітня 2019 року НП поступово переходить на новий тип упаковки: замість пінопласту почали використовувати папір вторинної переробки.

Київстар75 Телеком 75 Телеком

Чистий дохід, 2018 р.: 18,7 млрд грн

Основна інновація: Big Data аналітика, фінансові сервіси, рішення для бізнесу.

«Київстар» – найбільший мобільний оператор в Україні (26 млн абонентів), також входить в топ-3 за кількістю абонентів фіксованого інтернету (близько 1 млн). Крім цього, надає послуги цифрового телебачення (до 147 каналів) і фінансові послуги за допомогою дочірньої компанії «Смарт-гроші».

У 2018 році компанія заробила 18,7 млрд грн, з яких понад 17 млрд припадає на мобільний зв'язок. 7 млрд грн операційного доходу «Київстар» приносить мобільний інтернет. Зростає як абонбаза користувачів, так і обсяг споживання трафіку. Останній – на 152,4% тільки за IV квартал 2018 року.

Для приватних користувачів оператор розвиває напрямок фінансових, а також контент-послуг. Для бізнесу – такі послуги, як електронний документообіг, CRM-система, MobileID, M2M і IoT-підключення, віртуальна АТС та інші. З 2015 року компанія розвиває напрямок Big Data, співпрацює як з державою, так і з бізнесом і міжнародними донорами, займається підготовкою фахівців у Big Data School. Big Data рішення «Київстар» застосовуються в аналізі транспортних потоків міст і аеропортів, а також міжміського сполучення, скорингу мікрофінансових організацій, розвитку ритейл-мереж і банків і т.д. Також «Київстар» проводить акселеративну програму для стартапів Radar Tech.

Vodafone Україна75 Телеком 75 Телеком

Чистий дохід, 2018 р.: 12,9 млрд грн

Основна інновація: IoT-платформа і мережі, Big Data аналітика, рішення для бізнесу, проект IT Smartflex для розробки ІТ-рішень.

ДТЕК73 Енергетика 73 Енергетика

Чистий дохід, 2018 р.: 51,2 млрд грн

Основна інновація: запустили перший інноваційний хаб та програму підготовки співробітників по роботі з інноваціями.

ДТЕК – найбільший енергетичний холдинг в Україні. У 2018 році його чистий дохід склав 51,2 млрд грн. У структуру ДТЕК входять підприємства з видобутку вугілля і газу, а також виробництва та продажу електроенергії. ДТЕК – один з найбільших імпортерів вугілля (закуповує з 2016 року за схемою «Роттердам+»). А також лідирує за кількістю підприємств зеленої енергетики в Україні.

У 2018 році ДТЕК інвестував близько 20 млрд грн у модернізацію своїх підприємств. Також компанія інвестує в зелену енергетику та інновації, частину з яких ініціює самостійно, а частину отримує від технологічних команд по всьому світу. В Україні пошуком інновацій займається за допомогою платформи Re:actor, а також акселератора енергетичних стартапів на базі Radar Tech.

Roshen70 Споживчий ринок 70 Споживчий ринок

Чистий дохід, 2018 р.: 14,8 млрд грн

Основна інновація: створення нових продуктових позицій і рецептури.

Roshen – один з найбільших виробників кондитерських виробів, займає 24-те місце в рейтингу Global Top-100 Candy Companies. Випускає 320 видів продукції, загальний обсяг виробництва досягає 450 000 тонн на рік. У компанії впроваджена система менеджменту якості. Продукція продається в 35 країнах світу, серед яких – Україна, США, Канада, Грузія, країни Європи, Казахстан і т.д. У 2018 році Київська кондитерська фабрика «Рошен» отримала чистий прибуток у розмірі 11,13 млн грн.

З 2007 року володіє власним логістичним центром місткістю до 45 000 тонн готової продукції та сировини. У 2013–2018 роках інвестувала 88,5 млн грн у виробниче обладнання і 243 млн грн – у реконструкцію і благоустрій фабрик і прилеглих територій. Минулого року компанія почала будівництво нової фабрики в Борисполі – спеціально для виробництва бісквітів.

МХП70 Агро 70 Агро

Чистий дохід, 2018 р.: 34,4 млрд грн

Основна інновація: запуск MHP accelerator, створення всередині компанії екосистеми для професійного та особистісного розвитку «Центр оцінки і розвитку», в яку входить менеджерська програма, дистанційне навчання за найновішими матеріалами і програма Hard Skills для професійної сертифікації.

Альфа-Банк Україна68 Банкінг 68 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 60 млрд грн

Основна інновація: Ok.Альфа – омніканальний інтернет-банкінг для фізосіб-підприємців, інтелектуальний асистент «Алла», який розуміє навіть суржик.

Корпорація Артеріум67 Фарма 67 Фарма

Чистий дохід, 2018 р.: 3,6 млрд грн

Основна інновація: власний центр досліджень і розробки.

Корпорація «Артеріум» – українська фармацевтична компанія, створена у 2005 році. Корпорація об'єднує підприємства «Київмедпрепарат» і «Галичфарм». У продуктовий портфель Корпорації «Артеріум» входять генеричні та оригінальні лікарські засоби в 11 з 14 фармакотерапевтичних груп – загалом 150 препаратів. Контролюється українським олігархом Костянтином Жеваго, якого Держбюро розслідувань (ДБР) оголосило в міждержавний розшук.

«Артеріум» входить у топ-5 лідерів українського ринку з часткою 3,8%. Частка експорту в доході компанії становить 25%. Всього компанія поставляє продукцію в 11 країн колишнього Радянського Союзу та до В'єтнаму. Артеріум активно інвестує кошти в інноваційні дослідження нових молекул.

Датагруп67 Телеком 67 Телеком

Чистий дохід, 2018 р.: 1,2 млрд грн

Основна інновація: рішення для безпечного супутникового зв'язку в зоні АТО, супутниковий зв'язок для мобільних банківських відділень, а також рішення «Безпечне місто» і «Електронна медицина».

Метінвест66 Металургія 66 Металургія

Чистий дохід, 2018 р.: 310 млрд грн

Основна інновація: впровадження інновацій у роботі з персоналом, запуск інкубатора в Маріуполі.

«Метінвест» – на сьогодні домінуюча компанія на металургійному ринку України. Контролює переважну більшість підприємств виробничого ланцюжка: видобуток залізорудної сировини – переробка коксу – виробництво чавуну та сталі – залізний прокат – сталева продукція. Цю позицію «Метінвест» посів здебільшого через проблеми конкурентів на окупованих територіях Донбасу.

У 2018 році «Метінвест» отримав 157 млн грн прибутку. Експорт компанії перевищує 80%, але це переважно продукція низького переділу – чушковий чавун, плаский прокат, залізорудна сировина, коксова продукція. За перше півріччя 2019 року міжнародні продажі скоротилися на 7% – до $4,2 млрд, що пояснюється скороченням попиту і зменшенням ціни на продукцію.

Сьогодні металургійні комбінати товариства активно модернізують застарілі агрегати, печі, стани, щоб скоротити шкідливі викиди. Впроваджують цифровий контроль за роботою обладнання та якістю продукції, оптимізують логістичні ланцюжки. Та поки що світовий ціновий тренд на металопродукцію залишається головним у визначенні вартості продукції та ефективності роботи підприємств «Метінвесту».

Астарта66 Агро 66 Агро

Чистий дохід, 2018 р.: 10 млрд грн

Основна інновація: н/д

Інтерпайп65 Металургія 65 Металургія

Чистий дохід, 2018 р.: 11,4 млрд грн

Основна інновація: запуск IoT на заводі (індустрія 4.0).

Епіцентр К63 Ритейл 63 Ритейл

Чистий дохід, 2018 р.: 41,4 млрд грн

Основна інновація: інтервенція в інші сегменти.

Дарниця62 Фарма 62 Фарма

Чистий дохід, 2018 р.: 3 млрд грн

Основна інновація: компанія вперше в Україні перевела досьє препаратів на 100% у електронну форму, першою в українській фармацевтиці відкрила повністю роботизований склад на 10 000 палето-місць.

Кернел62 Агро 62 Агро

Чистий дохід, 2018 р.: 46,1 млрд грн

Основна інновація: використання дронів українського стартапу Kray Technologies для обробки полів.

Юрія Фарм62 Фарма 62 Фарма

Чистий дохід, 2018 р.: 2,7 млрд грн

Основна інновація: автоматизація процесів взаємодії між співробітниками всередині компанії, в результаті вдалося вдвічі скоротити час на вирішення завдань.

Фармак61 Фарма 61 Фарма

Чистий дохід, 2018 р.: 6 млрд грн

Основна інновація: трансформація заводських лабораторій в інтелектуальні кластери, участь у грантах «Горизонт-2020», VAHVISTUS і ORBIS у напрямку Research and Innovation Staff Exchange (RISE), використання біотехнологій

lifecell60 Телеком 60 Телеком

Чистий дохід, 2018 р.: 5,3 млрд грн

Основна інновація: розвиток IoT-мереж у стандартах NB-IoT і LoRaWan, фінансові послуги, послуги для бізнесу.

Nestle60 Споживчий ринок 60 Споживчий ринок

Чистий дохід, 2018 р.: 9,7 млрд грн

Основна інновація: запуск інноваційної платформи [email protected], платформа «Створення загальних цінностей», у рамках якої бізнес стає більш соціально відповідальним.

АТБ-Маркет59 Ритейл 59 Ритейл

Чистий дохід, 2018 р.: 85,7 млрд грн

Основна інновація: новий формат магазинів.

Арселор Міттал Криворіжсталь58 Металургія 58 Металургія

Чистий дохід, 2018 р.: 68 млрд грн

Основна інновація: модернізація виробництва.

Pepsi&Co57 Споживчий ринок 57 Споживчий ринок

Чистий дохід, 2018 р.: 9,6 млрд грн

Основна інновація: н/д

Укрбуд56 Нерухомість 56 Нерухомість

Обсяг введеної в експлуатацію житлової площі, 2018 р.: 70 000 кв. м

Основна інновація: система «розумного будинку» Clap – єдина карта для доступу на територію, в будинок, ліфт, віддалене управління доступом через смартфон, IP-камери, датчики безпеки в квартирі – руху, затоплення, диму тощо.

P&G56 Споживчий ринок 56 Споживчий ринок

Чистий дохід, 2018 р.: 8,2 млрд грн

Основна інновація: н/д

КАН Девелопмент56 Нерухомість 56 Нерухомість

Обсяг введеної в експлуатацію житлової площі, 2018 р.: 100 000 кв. м

Основна інновація: cистеми розумного будинку, якими можна керувати за допомогою смартфона, інтелектуальні системи освітлення, системи управління і моніторингу стану інженерного обладнання, автоматизовані системи обліку ресурсів, патрульні дрони.

Девелоперська компанія «КАН Девелопмент» – серед перших українських девелоперський компаній, заснована в 2001 році. Керує нею один із засновників Ігор Ніконов. Сьогодні компанія належить до лідерів ринку, працює практично в усіх сегментах нерухомості. В її портфелі – ТРЦ Ocean Plaza, ТРК Arena City, БЦ IQ. Однак основний акцент зроблений на ЖК комплексної забудови. Один з наймасштабніших проектів – ЖК «Комфорт Таун», загальною площею понад 600 000 кв. м, на 5500 квартир. Фото яскравих фасадів саме цього комплексу показали під час презентації нового iPad американської компанії Apple на екрані пристрою.

Спільно зі своїми партнерами компанія розвиває одночасно понад 15 проектів, що знаходяться на різних стадіях реалізації. Минулого року «КАН Девелопмент» ввела в експлуатацію близько 100 000 кв. м різних форматів – від житлових комплексів до технологічної «Гімназії А +».

Компанія приділяє велику увагу дизайну та архітектури будівель. Багато з проектів отримували міжнародні нагороди за архітектурні рішення.

Аеропорт Бориспіль55 Транспорт та логістика 55 Транспорт та логістика

Чистий дохід, 2018 р.: 4,3 млрд грн

Основна інновація: апарати самостійної реєстрації на рейс і реєстрації багажу.

Carlsberg55 Споживчий ринок 55 Споживчий ринок

Чистий дохід, 2018 р.: 7,5 млрд грн

Основна інновація: Sneap Pack – нова технологія упаковки, яка дозволяє скріплювати банки і скоротить обсяги споживання пластику на 1200 т на рік.

Укрпошта54 Транспорт та логістика 54 Транспорт та логістика

Чистий дохід, 2018 р.: 6,8 млрд грн

Основна інновація: трансформація бізнесу.

МАУ54 Транспорт та логістика 54 Транспорт та логістика

Чистий дохід, 2018 р.: 27,1 млрд грн

Основна інновація: оптимізація роботи кол-центру, в результаті якої час звернення скоротився вдвічі.

НАК Нафтогаз Україна53 Енергетика 53 Енергетика

Чистий дохід, 2018 р.: 204,9 млрд грн

Основна інновація: інновації в оптимізації управління та контролю.

Ferrexpo AG52 Металургія 52 Металургія

Чистий дохід, 2018 р.: 35,3 млрд грн

Основна інновація: н/д

Райффайзен Банк Аваль51 Банкінг 51 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 79,1 млрд грн

Основна інновація: н/д

НАЕК Енергоатом51 Енергетика 51 Енергетика

Чистий дохід, 2018 р.: 44,1 млрд грн

Основна інновація: інновації в оптимізації управління та контролю.

Ашан Україна50 Ритейл 50 Ритейл

Чистий дохід, 2018 р.: 15,4 млрд грн

Основна інновація: вихід у новий для себе сегмент супермаркетів та відкриття магазинів формату «біля дому».

Ощадбанк49 Банкінг 49 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 218,2 млрд грн

Основна інновація: ОщадQR для бізнесу – рішення для торговців з прийому платежів через QR-код за допомогою чат-бота.

Укргазвидобування48 Енергетика 48 Енергетика

Чистий дохід, 2018 р.: 79 млрд грн

Основна інновація: реанімація старих свердловин, ввели 3Д-геолокацію і 3Д-моделі родовищ.

Інтергал48 Нерухомість 48 Нерухомість

Обсяг введеної в експлуатацію житлової площі, 2018 р.: 100 000 кв. м

Основна інновація: футуристичний дизайн і багатофункціональність.

Укртелеком48 Телеком 48 Телеком

Чистий дохід, 2018 р.: 6,5 млрд грн

Основна інновація: система Field Force Management для віддаленого розподілу, обліку та оформлення заяв на смартфонах та інших пристроях (понад 8000 користувачів), проект GPON для усунення цифрової нерівності, проект «Альтернативна телефонія» (Fixed-Mobile Convergence) для відновлення послуг фіксованого зв'язку за допомогою конвергенції мобільних і фіксованих мереж.

Київський вітамінний завод48 Фарма 48 Фарма

Чистий дохід, 2018 р.: 1,9 млрд грн

Основна інновація: н/д

Metro Cash&Carry Україна47 Ритейл 47 Ритейл

Чистий дохід, 2018 р.: 17,4 млрд грн

Основна інновація: перший ритейлер в Україні, який пройшов аудит харчової безпеки ISO 22000:2005. Ініціатор проекту «Фермове» щодо підтримки фермерів.

Укренерго47 Енергетика 47 Енергетика

Чистий дохід, 2018 р.: 6 млрд грн

Основна інновація: інновації в оптимізації управління та контролю.

Ukrlandfarming46 Агро 46 Агро

Чистий дохід, 2018 р.: 16 млрд грн

Основна інновація: розробка власної системи для збору і аналізу даних телеметрії TETRA, використання технології супутникового моніторингу посівів NDVI і БПЛА, системи для управління бізнес-процесами холдингу.

Буддевелопмент46 Нерухомість 46 Нерухомість

Обсяг введеної в експлуатацію житлової площі, 2018 р.: 30 000 кв. м

Основна інновація: н/д

Київміськбуд42 Нерухомість 42 Нерухомість

Обсяг введеної в експлуатацію житлової площі, 2018 р.: 50 000 кв. м

Основна інновація: інноваційні технології підпірної стіни, яка одночасно тримає схил і оптимізує простір гаража, механізована система управління паркінгом.

Укргазбанк42 Банкінг 42 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 82,3 млрд грн

Основна інновація: н/д

Укрзалізниця40 Транспорт та логістика 40 Транспорт та логістика

Чистий дохід, 2018 р.: 83,4 млрд грн

Основна інновація: впровадження сайту і мобільного застосунку для купівлі квитків для пасажирів, система електронного розподілу вагонів для вантажоперевезень.

Укрексімбанк38 Банкінг 38 Банкінг

Чисті активи, 01.01.2019 р.: 161,7 млрд грн

Основна інновація: н/д