Проєкт RebuildUA вийшов за межі Київської області і почав роботу в Сумській
Спеціалісти фіксують, оцифровують та оцінюють руйнування інфраструктури населених пунктів України
Від самого початку війни випускник kmbs Agri MBA-1 Артем Бєлєнков зі своєю компанією SmartFarming закликав колег-аграріїв терміново закрити усю інформацію про геопросторові дані (кадастр, поля, інфраструктуру), щоб врятувати сільськогосподарські підприємства. Згодом він пішов воювати в стрілецький батальйон, а вже 2 травня його команда SmartFarming разом з колегами з проєкту Vkursi Zemli запустила нову ініціативу – RebuildUA, мета якої – зафіксувати, оцифрувати та проаналізувати втрати країни, щоб згодом якісно можна було планувати відбудову: складати коректний бюджет та покроковий план дій.
Першим населеним пунктом, руйнування якого були зафіксовані і оцифровані для проєкту, стало невелике село Мощун в Бучанському районі. В березні тут велися запеклі бої за столицю, і за місяць село було майже повністю зруйновано: 719 будівель і споруд знищено повністю, ще дві тисячі будинків, а також єдину церкву, будинок культури, школу і все три крамниці – серйозно пошкоджено. На території населеного пункту команда нарахувала 1597 кратерів від снарядів – по 6 на кожен гектар. Загальна сума збитків від обстрілів у селі склала більше 1,1 млрд грн (за оцінкою Kyiv School of Economics).
За перші два місяці роботи команда опрацювала інформацію з більш ніж 50 населених пунктів.
Оцифровування відбувається в кілька етапів:
- Зйомка дронами і створення ортофотопланів. Це дозволяє зробити фото та відео об’єктів під різними кутами, з усіх боків будівель та на низьких висотах, щоб мати детальний опис пошкоджень. Якщо ж така зйомка неможлива (на окупованих територіях чи місцях бойових дій), команда використовує супутникові знімки.
- Збір додаткової інформації з перевірених джерел.
- На основі ортофотопланів ГІС-фахівці оцифровують всі будівлі, розпізнають зруйновані об’єкти, класифікують типи будівель та визначають рівень руйнувань.
- Точні дані про кількість зруйнованих об'єктів передаються партнерам проєкту для професійної оцінки збитків.
- Дизайнери та контент-менеджери презентують зібрану інформацію у вигляді публічних інфографічних звітів.
Команда RebuildUA переконана, що швидкість та ефективність відбудови країни залежатиме від того, наскільки грамотно та об’єктивно зроблено оцінку завданих збитків, сформовано бюджет і розроблено покроковий план відбудови. Тим більше, що окрім житлової забудови ворог знищує промисловість, завдає шкоди соціальній інфраструктурі та ЖКГ. Тож прозора і швидка оцінка збитків дозволить обґрунтувати потребу у розмірах фінансування і спростить процес залучення ресурсів на відновлення. А значить – починати треба вже зараз.
За попередніми підрахунками на підставі побаченого і вивченого, дослідники говорять, що на відбудову країні знадобиться $750 млрд. Третину з цих коштів, ймовірно, складатимуть приватні інвестиції, а реалізувати плани з відбудови можна у три етапи протягом 10 років.
Результати дослідження команда RebuildUA планує передати громадам, органам державної влади і спеціалізованим фондам задля запуску процесу відбудови.