Захворіло у світі
31,605,656
Померло у світі
970,934
Вилікувалось у світі
21,747,491
Захворіло в Україні
184,734
Померло в Україні
3,705
Вилікувалось в Україні
81,670
Еволюція грошей: як криптовалюти змінять світ

Еволюція грошей: як криптовалюти змінять світ

Про можливості нових валют і про те, що поки недоступне для крипти

Цей матеріал також доступний російською
Еволюція грошей: як криптовалюти змінять світ
Фото: pixabay

Екосистема криптовалют і децентралізованих фінансів, що зароджується, змінює підходи на фінансовому ринку і в сфері технологій. Водночас із цим прогресом змінилася й банківська система. Якщо раніше навіть на проведення звичайних платежів йшло кілька днів, то зараз для цієї операції немає необхідності навіть вставати з-за комп'ютера. Однак і фінансова система, заснована на криптовалюті, вже може повноцінно замінити традиційні банківські операції. Чого можна очікувати від електронних грошей уже незабаром, розповів Mind керуючий партнер Blockchain Lab, резидент Reactor.ua Станіслав Под'ячев.

Що «вміє робити» традиційний банк

Якщо не брати до уваги рідкісні операції для великих компаній, як-от, наприклад, авізо векселів або операції з жорсткою прив'язкою до фактичного розташування чи приймання на інкасо зношеної іноземної валюти, більшість банківських процесів уже оцифровано й автоматизовано.

«ДНК» цих процесів несе в собі відгомін тих далеких часів, коли люди виписували паперові чеки й використовували ощадні книжки, щоб вести облік своїх депозитів. Водночас десь поруч уже пробиваються малопомітні екзотичні мешканці екосистеми, «організми» яких влаштовані зовсім по-іншому.

Клієнти-фізособи часто користуються банківськими зарплатними картками. Останні є аналогом розрахункового рахунку, основним джерелом надходжень на який є заробітна плата клієнта, а витрати – оплата комунальних платежів, купування і кредити. Переважна більшість юридичних осіб також використовують розрахункові рахунки.

Чи може критповалютна схема, яка не має у своїй основі банк або іншого фінансового посередника, бути альтернативою? Однозначно, може.

При цьому від користувача не потрібно ніяких документів і реєстрацій. А чи приймати платежі від таких клієнтів або відправляти їх до конкурентів – вирішує сам продавець.

Які банківські операції можуть здійснюватися в криптовалюті

Депозити – ще один спосіб залучити клієнта. Погодьтеся, зручно кожного місяця отримувати відсотки й чути, як «твої гроші працюють, поки ти відпочиваєш». В умовах убитого в зародку фондового ринку України з банківськими депозитами конкурують лише квадратні метри новобудов.

Останнім часом ставки по депозитах падають і у валюті складають зовсім сумні значення. При цьому дочірні банки нерезидентів періодично натякають на можливість негативних ставок. І, швидше за все, не ввели їх тільки тому, що в цьому сегменті їм доводиться конкурувати з українськими банківськими групами.

Провідні криптобіржі пропонують депозити в криптовалюті за ставкою, яка залежить від балансу попиту і пропозиції. Причому депозити можливі не тільки в криптовалюті, але й у фіатних грошах.

Для чого ж використовується залучений ресурс?

Для біржових операцій – кредитування коротких позицій. Це робить біржові депозити абсолютно безпечними з погляду неповернення позичальником. Однак, природно, залишається ризик банкрутства самої біржі, яка на відміну від банків не є учасником Фонду гарантування вкладів, а значить, ніяких компенсацій вкладники не отримають.

Для любителів децентралізації: є цілий світ децентралізованих фінансів, де в ролі посередника виступає смарт-контракт. Там високий технічний поріг входу й ризик банкрутства біржі замінюється ризиком помилки у смарт-контракті.

Обмін валют – теж не проблема. Існує понад ста майданчиків, де стейблкоїни (токени, номіновані в фіатних валютах на блокчейне) обмінюються в режимі Р2Р, і можна легко поміняти, наприклад, цифровий долар на євро і навпаки.

Де поки збережеться монополія традиційних банків

Єдина ніша, де традиційні банки поки не мають системних конкурентів «з іншою ДНК» – це кредитування. Оцінка ризику та фізичні заходи впливу – стіна, яка відділяє цю сферу від віртуального світу. Однак і тут пошуковики й соцмережі в найближчі пару років складуть конкуренцію банкам.

Для того щоб вижити, банкам необхідно вже зараз подбати про свою еволюції. І це не питання наявності мобільного застосунку або оболонки у вигляді необанку. Це децентралізація замість жорсткої вертикалі; роботи з невеликими командами замість дорогого IT-відділу; пошук нових можливостей і ніш, а не тремтіння перед регулятором або вимога організувати рятівний картин, обмежуючи новим гравцям доступ на ринок.

Трансформації неминучі.

REACTOR.UA – відкрита платформа інновацій, що пропонує інфраструктуру та інструменти для успішної роботи з інноваціями. Резиденти платформи – компанії, відкриті до інновацій, акселератори, інкубатори, інноваційні хаби, лабораторії, продуктові технологічні команди.

Ставши резидентом платформи REACTOR.UA, ви зможете:

  • працювати з кращими світовими технологічними рішеннями і стартап-командами, здатними реалізувати будь-які інноваційні ідеї;
  • шукати рішення своїх інноваційних викликів, використовуючи менторську підтримку резидентів – агентів інновацій;
  • спільно з резидентами проводити відкритий пошук інноваційних ідей;
  • бути в курсі провідних інноваційних практик і світових трендів;
  • тестувати ідеї просто, швидко і з мінімальними витратами; увійти до списку інноваційних компаній України, взявши участь у Innovation Index.

Компаніям, які мають потребу у трансформації бізнесу за допомогою технологій та інновацій, платформа пропонує пройти безкоштовну менторську програму RE:START. Програма допоможе ухвалити виважене рішення про те, який з наявних підходів до роботи з інноваціями оптимально відповідає запитам і потребам компанії. Вперше в рамках однієї програми власники і топ-менеджери мають можливість попрацювати з кращими менторами, визначити інноваційну стратегію для своєї компанії, навчитися ефективно управляти ресурсами для її реалізації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті