Discuss Discuss
Екологія змін: як об'єднати інновації та сталий розвиток

Екологія змін: як об'єднати інновації та сталий розвиток

І чому це потрібно робити вже сьогодні

Этот материал также доступен на русском языке
Екологія змін: як об'єднати інновації та сталий розвиток
Фото: depositphotos

Інноваційний розвиток, новітні технології у всіх галузях і для будь-якого бізнесу – вже стали трендом, який не обговорюють хіба що ліниві. На тлі стрімкого розвитку технологій відбувається зміна світогляду. Над новими можливостями і підходами замислюються, здійснюють спроби втілити, аналізують результати і змінюють бізнеси, галузі і життя. Нещодавно Mind розповідав про інновації в матеріалі  «Цифрові помічники: які інновації запускають для нафтогазу, енергетики, хімічної промисловості та будівництва».

Сьогодні про інший бік інновацій – їх екологічність для навколишнього середовища та людини. Чи можливо об'єднати інновації та сталий розвиток і, які проблеми в цій сфері існують вже зараз розповів Mind засновник Інституту корпоративних інновацій та громадського підприємництва (CICE Institute), резидент Reactor.ua Павло Рижій.

«Інноваційним не можна бути сталим!» – де поставити кому в цьому реченні і чи потрібно робити цей вибір?
Чи можливо об’єднати сталий розвиток та інновації? Чи можуть інновації позитивно впливати на сталий розвиток? 

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

Компанії прагнуть до інновацій з досить прагматичних причин насаперед задля збереження та підсилення своєї конкурентної переваги. Та інколи, разом із суто комерційними вигодами, інновації приносять з собою негативний вплив на навколишнє середовище або суспільство. І навіть якщо такий вплив залишається в межах законодавчо дозволених норм, все одно його ігнорування може призвести до значних ризиків для бізнесу.

Про інший бік розвитку технологій

Наприклад, сонячні панелі, що вже стали символом «зеленої» інноваційної енергетики. Зараз людство стикається з величезною проблемою утилізації цих пристроїв, що вже відпрацювали своє.

За оцінками International Renewable Energy Agency, до 2050 року людство почне генерувати понад 6 млн метричних тон відпрацьованих сонячних панелей щорічно!

І якщо раніше на такий вплив можна було заплющити очі, то зараз інновації, що не інтегрують сталого розвитку  своєї бізнес-стратегії, ризикують не отримати належного фінансування чи необхідного партнерства.

Ларрі Фінк, CEO чи не найбільшого у світі інвестиційного фонду BlackRock (майже $9 трлн в управлінні) рік у рік загострює тему сталого розвитку у своїх щорічних зверненнях до клієнтів – керівників та власників найбільших світових корпорацій. Він наголошує, що фонд стає дедалі прискіпливішим до оцінки проєктів для інвестування. Особлива увага приділяється дотриманню принципів позитивного впливу на цілі сталого розвитку, що мають бути в кожному із запропонованих інвест-проєктів.

Але це ще не все. Очікується, що в інвестиційних проєктах буде чітко артикульовано зв’язок SDG (sustainable Development Goals) з фінансовими вигодами. А це вже зовсім інша справа в порівнянні з традиційними практиками корпоративної соціальної відповідальності на кшталт «наслідив – компенсуй».

Чому потрібно зосередитися на сталому розвитку?

Сталий розвиток треба закладати в дизайн бізнес-моделі, а для цього знадобляться інноваційні рішення з боку технологій, моделей управління тощо. І є за що боротися, адже гроші на інновації, що місять в собі стратегії сталого розвитку, значно дешевші і їх стає дедалі більше.

Так, за оцінкою International Finance Corporation (IFC) обсяг імпакт-інвестицій наразі сягає $2,1 трлн. А вартість капіталу в енергетичному секторі вдвічі менша для найбільших компаній із відновлювальної енергії в порівнянні з найбільшими нафтогазовими компаніями.

Глобальне масштабування та інвестиційна привабливість навіть самих амбітних та багатообіцяльних інновацій будуть дуже обмеженими, якщо запропонована бізнес-модель не передбачає чіткої стратегії сталого розвитку. При цьому сам підхід до пошуку та створення таких бізнес-моделей само по собі може бути інновацією і є надзвичайно затребуваним у світі.

Компанії в Україні також долучаються до цих процесів, але про це трохи згодом, а поки подивимося на питання під іншим кутом.

Вище ми торкнулися питання важливості сталого розвитку для інновацій.

А як сталий розвиток впливає на інновації?

Відповідь – безпосередньо!
У зв’язку з що раз більшим запитом на досягнення цілей сталого розвитку, все більше SDG-викликів виносяться в публічну площину в пошуках інноваційних рішень.

Ось деякі з них:

  • $100 млн від Ілона Маска за винахід найкращої технології з уловлювання вуглекислого газу з атмосфери;
  • $500 млн від Майкла Блумберга на трансформацію вугільної промисловості в США;
  • $2,5 трлн від JPMorgan протягом наступних 10 років на боротьбу зі зміною клімату та програми зі сталого розвитку.

І цей перелік можна продовжувати.

У людства величезна кількість проблем, що потребують інноваційних рішень та можуть бути адекватно профінансованими. Отже, цілі сталого розвитку самі по собі підвищують попит та стимулюють інноваційні підходи та рішення.

Чи можна навчитися суміщати інновації та сталий розвиток?

Відповідь – так, і для цього не обов’язково кудись далеко їхати, адже досить практична експертиза в цих питаннях накопичена та продовжує збільшуватися в нас тут, в Україні.

Вже другий рік поспіль, мережа Глобального Договору ООН в Україні проводить спеціалізовану акселераційну програму для приватних корпорацій та державного сектору – Young SDG Innovators. Її мета – створення безпосередньо працівниками компаній проєктів, що будуть одночасно позитивно впливати на цілі сталого розвитку та бізнес-результати компанії, використовуючи при цьому інноваційні технології, підходи чи методи.

У першому сезоні учасниками програми стали такі компанії, як: ПУМБ, «Фармак», Film UA, Альфа-Банк, «Енергоатом», YEStraws, ДТЕК, E&Y, EPAM. Фіналістам під час презентації рішень на глобальному форумі вдалося вразити своїми проєктами навіть досвідчених міжнародних експертів.

Наприклад, у рамках програми було розроблено рішення, що дозволяє банкам зменшувати свої видатки, отримувати нових клієнтів та одночасно нарощувати репутаційний капітал, створюючи механізм імпакт-інвестицій у соціальні бізнеси (компанії, у яких працюють люди з вадами зору).

Цього року в програмі беруть участь «Укрзалізниця», «Фармак», ДТЕК, Фонд енергоефективності, «Укренерго», «ІнфоТех», «Нова Пошта», Caparol. Програма створена та реалізується мережею Глобального Договору ООН в Україні та Інститутом корпоративних інновацій та громадського підприємництва. Кожна з команд працює над своїм реальним бізнес-викликом.

Використовуючи методологію «дизайн-мислення», гнучкі підходи проєктного управління та інші інструменти, команди експериментують у пошуках найкращого інноваційного рішення свого виклику так, щоб це одночасно позитивно вплинуло на одну або декілька цілей сталого розвитку.

Наразі команди працюють з такими викликами, як:

  • зменшення ризиків перебоїв з електроенергією в країні після об'єднання енергосистеми України з Європою за рахунок створення ринку балансуючих енергопотужностей;
  • зменшення негативно соціального ефекту та ризиків, пов'язаних ыз масовими звільненнями на підприємствах, що модернізуються;
  • зменшення негативного екологічного пливу транспортної упаковки та одночасно зниження видатків компанії на неї; та з іншими, не менш важливими та цікавими завданнями.

Фінальні результати роботи команд будуть презентовані на глобальному форумі восени 2021 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA