Discuss Discuss
Високотехнологічний мундіаль: 5 інноваційних «фішок» на чемпіонаті світу з футболу – 2022

Високотехнологічний мундіаль: 5 інноваційних «фішок» на чемпіонаті світу з футболу – 2022

Які вражаючі технології використовуються в Катарі

Високотехнологічний мундіаль: 5 інноваційних «фішок» на чемпіонаті світу з футболу – 2022
Фото: depositphotos.com

Чемпіонат світу з футболу в Катарі ще далекий до завершення. Сенсаційні результати змагань, зворушливі й кумедні ситуації, велика кількість «уперше», пов'язаного з цим мундіалем, – все це вже забезпечило йому місце в історії світового спорту.

Існує ще один аспект, який робить цьогорічний футбольний чемпіонат унікальним. Це велика кількість впроваджених організаторами технологічних інновацій, які вражають і гравців, і вболівальників. Газета The Washington Post зробила огляд інноваційних рішень, які використовуються на мундіалі. Матеріал спеціально для Mind переклала редакція Платформи відкритих інновацій Reactor.ua.

Великі спортивні перегони почалися. Мільйони людей влаштовуються вдома перед телевізорами, а інші, борючись зі спекою, дивляться чемпіонат світу з футболу 2022 року просто в Катарі.

Доха, столиця Катару, тримає в полі уваги безліч питань: чи не скаржаться фанати на поганий зв’язок, як мінімізувати натовп, як запобігти перегріву гравців та глядачів. Урядовці піклуються про громадську безпеку: скандалів і порушень прав людини у Катарі безліч.

Технології не можуть бути відповіддю на всі ці виклики, але стануть її частиною. Організатори чемпіонату використовують складні інструменти, щоб контролювати майже всі аспекти ігор: від ударів по футбольному м’ячу до тисяч камер, які відстежують майже кожен цікавий рух уболівальників та гравців.

Ось деякі з інновацій, що використовуються на чемпіонаті світу з футболу 2022 року.

Сенсорний футбольний м'яч

Офіційний м'яч турніру, який створила компанія Adidas, має всередині датчики руху. Вони повідомляють про місцезнаходження м’яча 500 разів на секунду, допомагаючи суддям реагувати точніше. Перед тим як потрапити на головну футбольну подію року, «нафарширований» датчиками м’яч був випробуваний у кількох футбольних турнірах, включаючи клубний чемпіонат світу з футболу 2021 року, і не вплинув на продуктивність гравців, переконує Adidas.

Такі м'ячі використовуватимуться в усіх 64 матчах турніру. Вони передаватимуть інформацію в центр обробки даних, і організатори зможуть використовувати її для відстеження статистики та моніторингу гри.

Відеоасистент арбітра

Невід'ємною частиною будь-якого футбольного матчу є скарги на рішення судей. Але на цьому турнірі організатори намагатимуться звести такі суперечки до мінімуму. Тут «працюють» відеопомічники, які використовують алгоритми і точки даних та допомагають арбітрам на полі приймати точні рішення, повідомили представники ФІФА.

Цю технологію випробували на чемпіонаті світу 2018 року, а для нинішнього мундіалю вона була вдосконалена.

Відеоасистент відстежує наповнений датчиками м’яч зі швидкістю 50 разів на секунду, він використовує камери спостереження, встановлені під дахами стадіонів, а також до 29 точок даних з тіла кожного гравця. Дані про рух кінцівок гравців і розташування м’яча передаються у систему штучного інтелекту, допомагаючи суддям точно визначити, хто в офсайді, або призначати пенальті.

Сповіщення системи також автоматично направляються у кімнату відеооперацій, де організатори можуть перевірити і підтвердити рішення судді.

Охолодження стадіону

Спека під час спортивних змагань в країні завжди була проблемою. Хоча зараз у Катарі не дуже спекотно, проте вже наступного місяця температура може суттєво піднятися.

Організатори роблять ставку на передову систему охолодження. За даними ФІФА, її розробив катарський професор Сауд Абдулазіз Абдул Гані, якого часто називають «Доктор Прохолода». Повітря втягується в труби та вентиляційні отвори на стадіоні, охолоджується, фільтрується і знову випускається назовні. Це створює прохолодну бульбашку всередині стадіону, а температура регулюватиметься з використанням датчиків.

За допомогою ізоляції та технологічного методу під назвою «точкове охолодження», який дозволяє знижувати температуру лише там, де перебувають люди, на стадіонах підтримуватиметься температура від 64 до 75 градусів за Фаренгейтом (18–24 градуси Цельсія).

Камери та алгоритми

Командно-контрольні центри в Катарі використовують понад 15 000 камер для відстеження переміщень людей під час мундіалю, розповіли організатори агентству «Франс-Прес».

Камери розставлені по всіх восьми чемпіонатних стадіонах. Al Jazeera повідомила, що на стадіоні Лусаїл, який вміщує понад 80 000 осіб і де проходитиме фінальний матч, для відстеження вболівальників буде використовуватися технологія розпізнавання облич, що викликало занепокоєння щодо конфіденційності.

Алгоритми також використовуватимуться для запобігання тисняві на стадіоні, на кшталт тої, що сталася під час футбольного матчу в Індонезії 1 жовтня, коли загинули більш ніж 170 людей. Командно-контрольні центри зможуть прогнозувати структуру натовпу за допомогою алгоритмів, які спираються на декілька точок даних, включаючи продаж квитків і місця входу відвідувачів.

Хто виграє на ЧС-2022?

Британський Інститут Алана Тюрінга створив алгоритм, що передбачає, яка команда з найбільшою ймовірністю виграє чемпіонат світу. В основу цього алгоритму покладена попередня розробка інституту під назвою AIrsenal, створена у 2018 році для ігор Fantasy Premier League.

За словами дослідників, вони використали набір даних GitHub, вебсайту для обміну та спільної роботи над комп’ютерним кодом, який відстежував результати кожного міжнародного футбольного матчу з 1872 року. При моделюванні перевага надавалася матчам чемпіонату світу та останнім іграм команд. Модель була перевірена 100 000 разів.

Результати прогнозування: Бразилія виграла турнір у близько 25% симуляцій; Бельгія перемогла приблизно у 18% випадків; Аргентина вийшла на перше місце з показником трохи менше 15%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS