24 липня 2024 переглянуто 120

Евген Пейков

Співзасновник та директор бухгалтерської компанії «Гармонія», що 12 років спеціалізується на наданні бухгалтерських послуг. Компанія обслуговує понад 100 товариств з обмеженою відповідальністю та понад 50 фізичних осіб-підприємців. Євген відповідає за побудову команди та стратегічний розвиток компанії. Має дві вищі освіти та великий досвід роботи в продажах.

ВИ ЗАСНОВНИК ТА ДИРЕКТОР БУХГАЛТЕРСЬКОЇ КОМПАНІЇ «ГАРМОНІЯ» . РОЗКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ПРО НЕЇ: ХТО КЛІЄНТИ, СКІЛЬКИ РОКІВ ПРАЦЮЄ І ЗА ЩО ВІДПОВІДАЄТЕ?

Ми з дружиною заснували цей бізнес 12 років тому. Вона опікується бухгалтерським напрямом, а я, як директор, відповідаю за залучення нових клієнтів. Я допомагаю їм визначитися, яку систему оподаткування обрати, іноді навіть допомагаю з вибором бізнес-моделі. Раніше я допомагав ще з державною реєстрацією компаній, але зараз передав це юристам. Моя роль полягає в тому, щоб залучити клієнта, зареєструвати компанію, отримати всі необхідні документи та передати клієнта головному бухгалтеру, тобто моїй дружині. Вона налаштовує облік і потім передає клієнта одній з наших працівниць. Дружина обирає, хто з них більше підходить для конкретної компанії, хто краще знається на певній галузі. Тобто ми з дружиною є такими собі «фронтами», які зустрічають клієнта, і ми завжди на зв’язку, якщо у нього виникають питання. До речі, хочу похизуватися, що у нас дуже низька плинність кадрів. Дівчата, які до нас приходять, не звільняються, всі задоволені роботою.

Окрім залучення клієнтів та розв’язання їхніх проблем, я також відповідаю за побудову здорової команди, за розв’язання проблем у колективі та, звісно, стратегічний розвиток компанії. Я постійно думаю і вигадую, що нам потрібно робити далі.

Зараз ми активно розвиваємося у сфері фінансових послуг. У нас є кілька клієнтів, які мають фінансові ліцензії – це лізингові компанії, кредитні організації, факторингові компанії та ломбарди. З банками ми не працюємо, бо там потрібні штатні бухгалтери, а ось у мікрофінансових організаціях бухгалтерія може бути на аутсорсі. Наші працівниці пройшли спеціальне навчання та отримали сертифікати для роботи з такими компаніями. Цей напрям є для нас пріоритетним, оскільки він більш кваліфікований та перспективний.

Наша основна функція – це функція головного бухгалтера: контроль, зведення та подання звітності, виконання всієї бухгалтерської роботи. Якщо потрібно, ми можемо допомогти побудувати бухгалтерський відділ клієнту. Але основну функцію головного бухгалтера, такого собі контролера, ми беремо на себе. Ми працюємо майже з усіма видами діяльності, які є в Україні, крім сільського господарства та металовиробництва – таких клієнтів у нас немає. Загалом ми маємо понад 100 ТОВ та більше ніж 50 ФОП. Ми знаємо про всі тонкощі всіх видів діяльності та проблеми, з якими стикаються підприємці.

ЯКІ ЗМІНИ ВІДБУЛИСЯ В КОМПАНІЇ ПІСЛЯ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ? З ЯКИМИ ВИКЛИКАМИ СТИКНУЛИСЯ?

Було дуже складно. Я розумів, що буде війна. І хоча єдиною моєю підготовкою був повний бак пального, 23 лютого я виплатив працівникам усю зарплату. Не те щоб я знав, що війна почнеться наступного дня, просто хотів, щоб у людей були гроші, якщо щось станеться. До того ж початок війни припав на складний для бухгалтера період – ми готували річні звіти. Це завжди лютий, завжди гаряча пора, робота днями й ночами. І от ми до опівночі просиділи в офісі, а о п’ятій ранку нас розбудили новиною про війну.

Звісно, життя компанії докорінно змінилося. Перші місяці все завмерло, але ж бухгалтерська робота не зупиняється ніколи. Здається, у березні ми й справді нічого не робили, але з квітня роботи було вже достатньо: нарахування зарплати, підготовка звітів – рутинні завдання. Близько 30 % клієнтів відпали повністю, а ще 30 % – це великий та середній бізнес, що дуже чутливий до будь-яких коливань. Ми були останніми в черзі на оплату. І це зрозуміло, адже спершу треба зберегти колектив, а аутсорсери почекають. Я не маю жодних претензій, це цілком логічно.

Ми підтримували всіх клієнтів до грудня, навіть тих, хто не працював і не міг платити. Подавали всі звіти, допомагали, якщо просили. Робили все безплатно, точніше, нам не платили, але ми фіксували вартість послуг і сподівалися на оплату пізніше. Десь у вересні-жовтні малий та середній бізнес почав розраховуватися, і справи більш-менш налагодилися. А вижили ми завдяки маленьким компаніям та ФОПам. Вони не такі чутливі до кризи і для них, здається, оплата бухгалтерії у 3-5 тисяч гривень була чимось на кшталт донату. Їм це було нескладно, деякі платили наперед, я їм дуже вдячний.

У нас вийшов диверсифікований бізнес: є середній бізнес та є маленькі компанії, що стабільно платять. Наприклад, є компанія, де директор робить дві-три продажі щомісяця. Їй потрібна бухгалтерія, але тримати бухгалтера в штаті немає сенсу, тому вони звертаються до нас. І от завдяки таким маленьким компаніям ми й вижили.

Окремо хочу подякувати своїм працівникам за те, що залишилися з нами, й ми змогли пережити цей період разом. Я дуже радий, що нам вдалося зберегти команду.

Евген Пейков

ЩО СТАЛО ЦИМ ПОШТОВХОМ, МОТИВАЦІЄЮ ДО ВСТУПУ ДО БІЗНЕС-ШКОЛИ?

Я давно знайомий з MBA програмою від kmbs, років вісім тому накинув на неї оком. Мені тоді бракувало часу: швидкий ритм життя, багато роботи, компанія зростала, постійно з’являлися нові клієнти. Я відклав на наступний рік, потім ще на наступний, а потім ще на наступний... І от почалася війна. Дружина виїхала, я залишився в Україні, роботи стало набагато менше. Це був жовтень 2022 року, не все було зрозуміло, але вільного часу істотно побільшало. І я вирішив не втрачати його та нарешті піти на навчання, про яке так давно мріяв.

А ЧОМУ САМЕ НА MBAF, А НЕ PMBA АБО EMBA?

Я обрав MBAF, бо це саме та програма, яка необхідна моїм клієнтам. Завдяки їй я зможу розширити консалтингові послуги компанії, запропонувати клієнтам більший асортимент. І оскільки це MBA програма, там є менеджерські курси, які допоможуть мені розвинути власний бізнес. Тому я обрав не просто бізнес-аналітику, а саме MBAF, щоб здобути менеджерські знання та покращити свій бізнес. Це два в одному: і для мене, і для моїх клієнтів.

ЯКІ ЗМІНИ ВІДБУЛИСЯ З ВАМИ ПІД ЧАС НАВЧАННЯ?

Я став глибше розуміти бізнес, бачити його з різних боків. Десь посеред курсу мені спало на думку порівняння, що пояснює суть навчання та його вплив. Навчання дає техніку. Це як у плаванні: якщо володієш технікою, то пливеш довше, швидше і, зрештою, не тонеш. Навіть якщо не виходить ідеально, ти знаєш, як уникнути найгіршого. Ось коротко можна пояснити, що дає навчання: техніку, ширше бачення і розуміння, як діяти в різних ситуаціях та не потонути в найскладніших обставинах.

Навчання дуже сильно змінило мене та надихнуло. За 12 років роботи ми співпрацювали майже з усіма компаніями та знайшли рішення для більшості проблем малого і середнього бізнесу. Ми знаємо, як їх розв’язувати. І це перетворилося на рутину. Крім того, я обожнюю спілкування з розумними людьми, обмін ідеями. Не хочу, щоб це прозвучало зверхньо щодо моїх розумних друзів, яких я знаю і люблю, але ми вже обмінялися всім, чим могли. Я їм щось розповідав, вони мені – і цей обмін ідеями поступово згас.

Тож kmbs мені дуже сподобалася саме тому, що я зустрів багато розумних людей, які познайомили мене з новими ідеями. Це був справжній землетрус для мого світогляду. Я такого не очікував, що буде так цікаво.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ВАША ЖИТТЄВА МІСІЯ?

Мені дуже подобається працювати в команді та розвивати людей. Моя роль менеджера в компанії полягає саме в наставництві. Я допомагаю талановитим, розумним людям стати ще кращими. Підбираю для них завдання, що сприяють їхньому розвитку. Так зростають і вони, і компанія. Я отримую від цього величезне задоволення. Це моя головна місія. Крім того, мені дуже імпонує, що випускники іноді стають викладачами в kmbs. Я навіть почав думати над тим, щоб розробити власну навчальну програму, хоча б дві лекції на рік. Обговорював це з Євгеном Пенцаком. Він запропонував мені розробити курс з оподаткування іноземних компаній. Ця ідея надихає мене і робить щасливим.

ЯКА ВАША НАЙКРАЩА ІНВЕСТИЦІЯ ЗА ОСТАННІЙ ЧАС?

Моя найкраща інвестиція – це сім’я. Один знайомий мені якось сказав, що я знайшов якісний ендорфін, тому я завжди щасливий. Це не та історія, коли купуєш машину і радієш кілька днів, а потім забуваєш про неї. Ми разом 24 години на добу, 7 днів на тиждень. У мене двоє чудових синів, і радість від спілкування з ними та роботи, що я виконую, – це те, що приносить мені найбільше щастя. Головне в житті – бути щасливим. Гроші роблять щасливим, але ненадовго. Тому найкраща інвестиція – це інвестиція в сім’ю.