Костянтин Черпіцький
Заступник директора в компанії «Вектор плюс», що спеціалізується на виробництві паперового пакування. Депутат Житомирської обласної ради. Має досвід роботи у Верховній Раді та податкових органах різного рівня. У компанії «Вектор плюс» відповідає за фінансове планування, інвестиційну стратегію та ухвалення рішень щодо злиття та поглинання компаній. Магістр економіки підприємства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
ВИ ФІНАНСОВИЙ ДИРЕКТОР КОМПАНІЇ «ВЕКТОР ПЛЮС». В ЯКОМУ РОЦІ ВИ ПРИЄДНАЛИСЯ ДО КОМАНДИ ТА НА ЧОМУ КОМПАНІЯ СПЕЦІАЛІЗУЄТЬСЯ?
Компанія «Вектор плюс» – це сімейний бізнес. Вона входить до групи компаній, в якій я виконую роль фінансового директора, а мій батько – генерального. Компанія була заснована у 2004 році. Я приєднався до команди у 2017 році. «Вектор плюс» виробляє паперове пакування та співпрацює з великими компаніями як агенція.
У нас також є виробнича компанія «Агама», де я виконую вже роль генерального директора. Ми виготовляємо пакування для широкого кола клієнтів, серед яких goodwine, Ultrashop, Hugo Boss, Namelaka, WINETIME тощо.
ЩО НАЛЕЖИТЬ ДО ВАШОГО КОЛА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ?
Я відповідаю за співпрацю із замовниками, повне фінансування всіх закупівель, фінансове планування та розроблення інвестиційної стратегії компанії. Я також ухвалюю рішення щодо процесів злиття та поглинання компаній.
ЯКИМ БУВ ВАШ ПРОФЕСІЙНИЙ ШЛЯХ?
Мій професійний шлях розпочався у 2011 році у Верховній Раді, де я працював штатним помічником та консультантом народного депутата. Після цього я вирішив продовжити кар’єру державного службовця та працював у податкових органах різного рівня до 2017 року.
А ЧОМУ ВИ ВИРІШИЛИ ЗАЛИШИТИ ДЕРЖСЛУЖБУ ТА СТАТИ ПІДПРИЄМЦЕМ?
Умови роботи не давали змогу забезпечити собі гідний рівень життя, не кажучи вже про життя дружини та дітей.
ЯК КОМПАНІЯ «ВЕКТОР ПЛЮС» ПЕРЕЖИЛА ПОВНОМАСШТАБНЕ ВТОРГНЕННЯ?
На початку 2022 року ми фактично почали з нуля. Наш основний виробничий цех у Вишневому був істотно пошкоджений внаслідок обстрілів. Ми втратили багато обладнання, автомобілів та іншого майна. На складі залишилася велика кількість продукції, яку ми не змогли поставити замовникам через бойові дії. Ми також втратили великий цех збірки у Житомирі через виїзд робітників за кордон. Через це нам довелося переїхати на орендовані площі. Ситуація погіршилася, коли деякі компанії-замовники відмовилися від розрахунків із нами, пославшись на форс-мажорні обставини. Війна повністю зупинила нашу діяльність і ми не сподівалися на те, що компанія зможе відродитися.
В ЯКОМУ СТАНІ КОМПАНІЯ ЗАРАЗ?
Протягом 2022 року ми розрахувалися з усіма боргами. А у 2023 році відкрили нові цехи та вийшли на 50 % довоєнного рівня обороту.
А ЩО В ПЛАНАХ?
Розвиватися. Зараз ми плануємо злиття з великою типографією, а точніше, поглинання, тому що їм важче, ніж нам. І рухатимемося далі. Ми не втратили надії й досі вважаємо наш напрям діяльності перспективним.
ЯК БІЗНЕС-МОДЕЛЬ, СТРАТЕГІЯ, ПІДХОДИ ДО БІЗНЕСУ ЗМІНИЛИСЯ ПІСЛЯ 2022 РОКУ?
Змінилося все: і наші підходи, і ставлення до нас. Якщо до повномасштабного вторгнення у нас були відстрочки від постачальників, пільгові умови, то зараз цього немає. Ми це розуміємо, тому нам довелося повністю змінити бізнес-модель. Оскільки у нас не було обладнання, доводилося викручуватися і працювати з підрядниками. Якщо замовлення було на 10 тисяч одиниць продукції, ми робили 100 тисяч, щоб знизити собівартість. Заморожували кошти, щоб якось триматися на ринку. Зараз ми трохи відновили свій виробничий потенціал і плануємо рухатися далі. Але все мінливо, ми розуміємо, що ризики високі.

ЩО СТАЛО МОТИВОМ ПІТИ НАВЧАТИСЯ В БІЗНЕС-ШКОЛУ?
Я планував піти вчитися до Києво-Могилянської бізнес-школи ще у 2016–2017 роках. Бо дуже багато моїх друзів там навчалися. І так трапилося, що у 2022 році роботи не було, бізнесу також. Думаю: «Що робити? Треба йти вчитися».
А ЧОМУ ОБРАЛИ MBAF, А НЕ EMBA ЧИ PMBA?
Тому що фінанси дають свободу. Після початку повномасштабної війни ми думали, що втрачаємо все, адже наш будинок у Бучі теж було зруйновано. І коли переживаєш таку історію, розумієш, що, мабуть, найголовніше – це все ж свобода. А фінанси її забезпечують. Ти будь-коли можеш взяти рюкзак, ноутбук і поїхати в будь-яку точку світу, продовжуючи свою справу.
ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ KMBS?
Ця школа дала мені навички, які дають змогу дивитися на речі під іншим кутом. Я й раніше намагався це робити, але навчання дало глибше розуміння того, як якісніше сприймати інформацію, яку я отримую. Адже потік інформації постійний. Раніше ми багато чого робили інтуїтивно. Тепер же я усвідомлюю, що можна робити інакше і які є ризики.
У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ВАША ЖИТТЄВА МІСІЯ?
Я сімейна людина. Моя головна мета – це побудова надсистеми, що дасть мені змогу тримати баланс між сім’єю, роботою, стосунками з дружиною, можливістю подорожувати та забезпечити гідне життя своїм нащадкам. Залишити після себе щось, що дасть їм змогу жити гідно, – ось моя найважливіша місія на сьогодні.
ЯКА ВАША НАЙКРАЩА ІНВЕСТИЦІЯ ЗА ОСТАННІЙ ЧАС?
Це навчання в kmbs. За останні 2 роки це точно найкраща інвестиція.