Олександр Подпругін
Регіональний директор в українському підрозділі міжнародної компанії Notus Energy, що спеціалізується на будівництві вітрових електростанцій. Відповідає за розробку, фінансування, будівництво та експлуатацію вітрових станцій. Має юридичну освіту та досвід управління юридичними відділами в українських та міжнародних компаніях. Випускник EMBA kmbs.
ВИ ПРАЦЮЄТЕ В КОМПАНІЇ NOTUS ENERGY. В ЯКОМУ РОЦІ КОМПАНІЯ СТВОРЕНА, НА ЧОМУ СПЕЦІАЛІЗУЄТЬСЯ?
Notus Energy була заснована Хайнером Рьогером у 2001 році в німецькому Потсдамі. Компанія робить девелопмент вітрових станцій, а також бере на себе відповідальність за їх будівництво та подальшу експлуатацію. Наша перша вітрова станція була побудована у 2003 році, тобто трохи більше ніж 20 років тому. Ми створюємо цінність на всіх етапах життєдіяльності станції: від ідеї до виведення з експлуатації. Хоча поки що виведення з експлуатації станцій, побудованих компанією, не було. Сьогодні Notus Energy працює в більш ніж 15 країнах. Окрім Німеччини наші станції є у Франції, Косово, Албанії, Південній Америці тощо.
У 2018 році ми вирішили реалізовувати проєкти в Україні. Була створена команда, придбані перші проєкти на середній стадії девелопменту, коли певна робота вже пророблена, але до будівництва необхідно пройти ще деякі етапи. Наприкінці 2021 року ми планували побудувати на Одещині свою першу в Україні вітрову станцію, але через напруження на кордоні відтермінували це рішення. Після широкомасштабного вторгнення, звичайно, певний час компанія не працювала, хоча зберегла весь персонал. Втім напочатку 2023 року було вирішено повернутися до ідеї будівництва. Власне в цей момент я і приєднався до компанії як регіональний директор. Тобто я відповідаю та управляю розвитком компанії в Україні та відповідаю за: девелопмент, залучення фінансування, будівництво та експлуатацію.
ХТО ВАШІ КЛІЄНТИ?
Це питання стало основою моєї магістерської роботи в kmbs. Наразі Notus Energy проходить трансформацію, наш продукт та клієнти змінюються.
Річ у тім, що до 2022 року в Україні всі проєкти зеленої енергетики будувалися на базі зеленого тарифу. Це означало, що держава викуповувала всю вироблену електроенергію за фіксованою ціною протягом 10-15 років. Єдиним клієнтом було державне підприємство «Гарантований покупець», а головним завданням – створення технічно правильного проєкту та укладання з «Гарантованим покупцем» договору.
У 2022 році цей механізм скасували. Тепер виробники повинні самостійно знаходити споживачів електроенергії або інші механізми фінансування. Для Notus Energy це означало необхідність створення нового продукту – фінансового інструменту, що забезпечить великому споживачу дешевшу і стабільнішу ціну на зелену електроенергію в довгостроковій перспективі. Таким чином, сьогодні наш клієнт – це фінансовий директор великого споживача електроенергії, який зацікавлений у довгостроковому постачанні дешевої та екологічно чистої енергії.
ЧОМУ ОДЕСА СТАЛА ПЕРШИМ МІСТОМ, В ЯКЕ ЗАЙШЛА КОМПАНІЯ?
По-перше, південь України має природно хороший вітровий потенціал. По-друге, важливу роль відіграє логістика. Одним зі слабких місць будівництва вітростанцій є доставлення величезних елементів вітрогенератора до місця будівництва, таких як, наприклад, лопаті, що можуть перевищувати 80 метрів. Їх дуже важко перевозити дорогами загального користування. Для цього необхідно враховувати кут нахилу дороги, її рівність та радіуси повороту. Крім того, час від часу потрібно укріплювати мости на шляху до майданчика, тому що деякі елементи вітряків важать понад 200 тонн. А іноді доводиться навіть зносити цілі будинки для провезення лопатей. Тож, чим далі потрібно везти по суші, тим більші витрати та тим складніший процес. Однак нерідко трапляється так, що доставлення до певного місця взагалі неможливе. А в Одеській області шлях від порту до майданчика дуже короткий, що значно спрощує логістику.
ЯКИЙ ТЕРМІН ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВІТРЯКІВ?
Ринковий стандарт, який пропонують майже всі виробники, становить близько 20-25 років. Протягом цього періоду виробники гарантують, що станція буде готова до генерації електроенергії не менше, ніж 98% свого часу. Звісно, цей термін лише базовий період, який може бути подовжений. Наприклад, у нашій компанії перші турбіни були введені в експлуатацію ще у 2003 році. У 2023 році закінчився гарантований період експлуатації, але ми подовжили його на 10 років. Це стало можливим завдяки достатній стійкості конструкції та можливості працювати далі. Тож поки що найближчими роками ці турбіни точно не будуть виведені з експлуатації.
ЯК ВІТРЯКИ ВИВОДЯТЬСЯ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ?
Це проблема, якою зараз переймаються багато компаній та вчених – пошук найпростішого та найефективнішого шляху утилізації. Вже існує декілька технологій, що дають лопатям нове життя. Головне джерело відходів це саме лопаті, виготовлені з різних матеріалів, зокрема полімерних, які дуже важко переробляти. Тому поки що ті, що виведені з експлуатації, зазвичай складаються в якомусь одному місці.
З баштами таких проблем немає, адже це метал, який можна переробити для використання в різних сферах. Важливо зазначити, що у фінансовій моделі кожного проєкту закладаються кошти на розбір вітряків та їх перевезення до місця утилізації. Проте, найефективнішого шляху утилізації поки що не знайдено.
ЯКИМ БУВ ВАШ ПРОФЕСІЙНИЙ ШЛЯХ?
Мій кар'єрний шлях почався з адвокатської діяльності. Я здобув юридичну освіту і близько 15 років працював у юридичній сфері. Спочатку спеціалізувався на індивідуальній адвокатській діяльності, потім керував юридичними департаментами в українських та міжнародних інфраструктурних та агро компаніях.
Але шість років тому я зрозумів, що це мені нецікаво. Я потребував управлінської ролі з ширшими горизонтами та зонами відповідальності. І мені пощастило знайти необхідне у компанії DTEK Renewables, що спеціалізується на розвитку відновлюваних джерел енергії. Там я очолив департамент, де були зосереджені всі back-office функції: юридична, HR, PR, GR, закупівлі тощо. Це була моя перша не суто юридична роль.
З DTEK я перейшов до компанії Elementum Energy на посаду операційного директора, де відповідав за розвиток компанії. Коли я залишав компанію, ми стали найбільшим міжнародним інвестором у відновлювану енергетику в Україні.

ЯК ЗМІНИЛАСЬ СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ NOTUS ENERGY НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ ПІСЛЯ ПОВНОМАСШТАБНОГО ВТОРГНЕННЯ?
Я вже згадував, що наша компанія планувала розпочати будівництво першого вітряку в Україні наприкінці 2021 року, але у грудні ми вимушено зупинили проєкт. Протягом 2022 року ми оцінювали ризики, але зрозумівши, що поразки України допущено не буде, в тому числі європейськими партнерами, ми почали аналізувати можливість реалізації проєкту, не чекаючи завершення війни. Було вирішено продовжити девелопмент проєкту будівництва вітростанції в Одесі.
Це відбувалося на тлі усвідомлення необхідності зміни бізнес-моделі, оскільки змінилися і клієнти, і продукт. Особисто мені в цьому допомогла kmbs, адже мій магістерський проєкт побудований на реальному кейсі трансформації компанії. Цікаво, що ця трансформація відбувається саме в українському підрозділі компанії. В інших країнах, включаючи Німеччину, поки що присутня субсидійована модель підтримки. Україна ж є першою країною, де ми створюємо нову модель.
ЩО МОТИВУВАЛО ВАС ВСТУПИТИ ДО KMBS?
Моє вступне есе до kmbs я почав писати ще до початку повномасштабного вторгнення. Встиг зробити приблизно половину, а потім була вимушена пауза. Дописував я його вже під час війни, що посилила причини, з яких я хотів отримати бізнес-освіту.
Головною причиною було те, що я потребував системніший погляд на побудову стратегії в компанії. В компанії Elementum Energy я з управлінською командою довго намагався створити сталий підхід і вибудувати стратегічний шлях розвитку, але рішення акціонерів ухвалювалися ситуативно, що дуже гальмувало нашу команду.
Школа допомогла мені зрозуміти методологію, але головне – показала, наскільки необхідно розширювати зони своєї відповідальності та впливу. Це усвідомлення прийшло після першого модулю, присвяченого особистому розвитку. Одним з головних відкриттів стало те, що я хочу впливати на українську енергетичну політику. Вже під час навчання я став заступником голови правління Української вітроенергетичної асоціації, де переймаюся розвитком і лобіюванням змін, необхідних для заміщення зруйнованої теплової генерації. Я хочу зробити українську енергосистему більш розподіленою, щоб було більше маленьких станцій, які важче знищити. Україна дійсно може стати постачальником чистих енергоресурсів, в тому числі в Європу. Ось це розширення зони відповідальності, розширення кордонів – це те, що я відчував, але не міг сформулювати. Школа допомогла мені не лише сформулювати, а й почати реалізовувати цей запит.
ЧОМУ ОБРАЛИ САМЕ KMBS?
Я провів певне дослідження, але не глибинне. Це, швидше за все, було несвідоме рішення, ухвалене на основі декількох відкритих заходів, що проводили kmbs. Власне, так і було вирішено йти до Могилянської бізнес-школи.
ЯК НАВЧАННЯ ВПЛИНУЛО НА ВАС?
Школа допомогла мені систематизувати знання та ідеї щодо стратегічного управління та допомогла усвідомити, що потрібно постійно розширювати свої кордони. Це стосується як знань і навичок, так і відповідальності, яку ти готовий брати на себе.
Я не можу сказати, що це кардинально змінило підходи в компанії, скоріше, на це вплинув саме системний погляд на стратегію. До речі, український підрозділ компанії Notus Energy став першим, якому вдалося захистити бізнес-стратегію, розроблену не в головному офісі в Німеччині. Запорукою успіху стала методологія kmbs, яку я використовував, коли готував та захищав цю стратегію.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ВАША ЖИТТЄВА МІСІЯ?
Це трансформація енергетичної системи України. Вона включає повне витіснення всіх російських енергоресурсів з українського ринку, а також відбудову нової системи. Такої, яка зможе не лише забезпечити всі наші власні потреби, але й створити додаткову цінність через експорт енергоресурсів.
ЯКА ВАША НАЙКРАЩА ІНВЕСТИЦІЯ ЗА ОСТАННІЙ ЧАС?
Це знання, що я отримав у бізнес-школі. Крім того, у мене склалися чудові відносини з одногрупниками. Я із задоволенням приїжджав на всі модулі, ми постійно зустрічалися й поза ними. Можливо, це важко назвати інвестицією, хоча ми інвестуємо в спілкування свій час, емоції та настрій.