7 червня 2023 переглянуто 73

«Ключ до перемоги на соціальному фронті – це інклюзивність», — Олександр Ворона

Про те, якою повинна бути Україна після перемоги та що ми можемо зробити зараз

Олександр Ворона, керівником Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва, директор Центру інклюзивного дизайну та випускник Presidents’ MBA kmbs розповів своє бачення майбутнього: якою повинна бути Україна після перемоги і що ми можемо зробити зараз, щоб реалізувати це бачення. Mind публікує найцікавіші думки.

Ключ до перемоги на соціальному фронті – це інклюзивність

Усі лідери громадянського суспільства, які зараз працюють, також є бійцями. Вони наближають перемогу через соціальний фронт. Ця боротьба триває вже багато років. Ключ до перемоги на соціальному фронті – це інклюзивність.

Раніше, говорячи про безбар’єрність, мали на увазі в основному фізичну безбар’єрність бровки, пандуса та інше. Зазвичай вона зводилася до якихось архітектурних рішень. Мовляв, пандус встановили – і безбар’єрність забезпечено. Ми весь час акцентували, що інклюзивність – це не про бровки. Це значно ширше поняття, яке стосується майже кожного. Зараз ми вживаємо термін «інклюзивність», і він має набагато ширший сенс, а в його основі – включення різних груп населення в різні процеси, тобто створення таких умов, щоб в одному й тому ж процесі могли взяти участь різні групи людей, незважаючи, наприклад, на наявність у них інвалідності.

Відновлення. Сьогодення та майбутнє

Понад 10 000 000 людей сьогодні у тимчасовій еміграції. Це понад 20% працездатного населення, яке Україна не має право втратити. Саме інклюзивність може стати ключем до повернення мільйонів українців додому після перемоги у війні. За кордоном, зокрема в ЄС, вони вже звикли до інших умов життя, сервісу, технологічних або архітектурних рішень. Якщо вони повернуться в Україну й опиняться в гірших умовах і не зможуть чи не захочуть до них пристосовуватися, є ризик що вони виїдуть назад.  Тоді ці люди, їхній інтелектуальний потенціал, працездатність будуть втрачені для України.

Через воєнні дії, мінування територій, бомбардування об’єктів та житлових будівель та інших наслідків війни, кількість людей з інвалідністю збільшується як серед військових, так і серед цивільного населення.

Ці люди, потребуватимуть особливих послуг і умов життя. І держава, і український бізнес не повинні бачити в них тягар, а навпаки – потенційних партнерів і клієнтів. Банк, який зробить зручну навігацію на своєму сайті без безлічі переходів по сторінках, здобуте нових клієнтів. Якщо на пляшці з водою з’явиться зручна для відкривання кришка чи на консервній банці, – це буде перевагою у виборі для тих людей, яким важливо відкрити ці продукти без додаткових зусиль. Amazon, Google Apple, Microsoft, Cisco та ін. світові компанії вже давно використовують інклюзію як можливість, інвестицію у майбутній розвиток успішності компанії. Для українського бізнесу інклюзивність також це «Must Have» сьогодні та після перемоги.

Гуманітарний кластер

Це той блок, якому ми також приділяємо увагу, адже далекоглядні системні зміни – це одне, а люди, які опинилися в складних життєвих обставинах і які потребують підтримки вже сьогодні, повинні мати можливість її отримати. Ми продовжуємо використовувати кластерну співпрацю, об’єднуючи державні структури, бізнес, громади. Так, наприклад, зусиллями Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва разом і Благодійного фонду розвитку країни «ДобраДія», Imperia Holding, ТОВ «АЛЬФА ДИСТРИБЬЮШН», Асоціація «Дунайська Соя» та приватних благодійників ми вже допомогли понад тисячі людей продуктовими наборами, засобами гігієни та побутової хімії. У планах робота над проєктом щодо підтримки організацій та соціальних установ, які після початку повномасштабного вторгнення були змушені залишити все майно, техніку та змінити локацію або лишилися без техніки, меблів, засобів зв’язку через руйнування рашистами їхніх приміщень.

Про фіксування воєнних і воєнних злочинів

Щоб притягнути винних до відповідальності, потрібні докази, належно зафіксовані. Наприклад, людина повертається додому після деокупації, а в неї у дворі снаряд або ще якісь сліди діяльності військових. Це все потрібно належно зафіксувати за допомогою фото або відео, щоб у вихідних файлах відображалася вся необхідна інформація – про час, місце зйомки, модель камери тощо. Якщо ви вже прибрали домівку – то значить знищили склад злочину. Якраз саме цим росіяни займаються в Маріуполі – ремонтами й «будівництвами», знищуючи докази й приховуючи свої злочини.

Про майбутнє

Ми повинні усвідомити, що сьогодні системи з минулого вже не працюють, вони потребують удосконалення, а для цього потрібні інтелектуальні зусилля, ґрунтовні знання, інакше ми ризикуємо бути відкинутими років на десять назад.

Так, якщо ми хочемо працювати з європейськими ринками, то повинні прийняти їхні правила гри, а інклюзивність – одна з їх складових.

Або ще. Зараз ми маємо шанс розвинути або перебудувати наші міста по-новому, організувати зручний для людей життєвий простір. І головне не втратити його.

Що ж стосується українців, які зараз за кордоном, то їхнє завдання – не загубити свою ідентичність. Не розчинитися в іншій країні. А вчитися найкращого, щоб після перемоги використати ці знання задля відновлення та розвитку України.