20 листопада 2023 переглянуто 35

Rebuild Ukraine 2023: 5 причин чому на підтримку українського бізнесу можна розраховувати вже зараз

Rebuild Ukraine 2023 - це вже друга міжнародна конференція-виставка, яка пройшла 14-15 листопада у Варшаві (Польща). Перший захід відбувся 15-16 лютого 2023 року. В ньому взяли участь 50+ країн та 3000+ учасників. Мета конференції залучити інвестиції для відбудови зруйнованої війною інфраструктури України.

Основними стейкхолдерами заходу були:
- громади та енергетичні компанії України
- міжнародні фінансові організації, донори, інвестори
- будівельна та енергетична галузі

Rebuild Ukraine 2023: 5 причин чому на підтримку українського бізнесу можна розраховувати вже зараз

По стопах відвіданого заходу я склав коротке саммарі.

1. Чув ряд негативних коментарів щодо організації попереднього заходу. На минулому заході не був, але маю відмітити досить якісну організацію поточного. Виставка була розділена на дві окремі зони: Енергетика та Будівництво. В кожній зоні працювали національні експозиції: Павільйон «Україна та громади» та «Енергетика України», відповідно.

2. Приємно вразила солідність організації з боку наших представників. Від України були представники громад та  найбільших енергетичних компаній, які працювали у відповідних Національних зонах. Також були провідні архітектурні компанії та представники уряду. Варто відзначити конкретику в доповідях українських доповідачів та відсутність «шароварщини». Не всіх доповідачів чув, але ті, на кого встиг потрапити, складали враження, що вони дійсно знають, що роблять і що потрібно для підвищення стійкості країни.

3. Віра в нашу перемогу. Сумнівів щодо нашої перемоги ні у кого немає і це видно з риторики та з позиціювання учасників. Заслуга в цьому ЗСУ та наших героїв. Без них все це не мало б ані найменшого сенсу. І важливо, що всі це розуміють.

4. Допомога країн-партнерів буде. Саме таку впевненість дає проактивна зацікавленість та діяльність як урядових організацій, так і бізнесу. Найбільшими стендами були представлені: Німеччина, Данія, Італія, США, Франція, Велика Британія, Швеція, Канада, Литва, Латвія, Швейцарія та ін. Більшість країн-партнерів були представлені, як державними програмами допомоги та відновлення, так і провідними глобальними бізнесами, які дійсно зацікавлені в співпраці з Україною на рівні Держави та українського бізнесу.

5. На яку підтримку українському бізнесу можна розраховувати вже зараз:

1) 3 боку міжнародних фінансових організацій та донорів діють активні грантові програми для підтримки проєктів у сфері енергетики, виробництва, енергоефективності... Перевага віддається проєктам, що мають стратегічне значення для підвищення стійкості країни.
2) 3 боку міжнародних фондів діють програми з відновлення об’єктів критичної інфраструктури.
3) Більшість країн-партнерів мають державні платформи з доступом до активних програм інтеграції бізнесу в локальні бізнес-інфраструктури. Відповідно, є можливість сформувати пакет послуг, які можна пропонувати на відкритих конкурентних засадах.
4) Програми підтримки від місцевих спілок та асоціацій, що дають можливість, як знаходити локальних партнерів та послуги, так і формувати пакети послуг з боку українського бізнесу.
5) Міжнародні архітектурно-будівельні компанії зацікавлені в локальних партнерах для майбутньої відбудови, але до неї ще потрібно дожити.

Важливо розуміти, що західні партнери нічого не роблять просто так. Тут також працює формула win-win. Країни-партнери зацікавлені в стійкій Україні, і це дуже добре, адже маємо унікальний шанс збудувати дійсно сильну та міцну країну. Міжнародні бізнеси зацікавлені в конкурентних послугах з боку українського бізнесу та зацікавлені в ринку збуту своїх послуг та продукції. Тут важливо, бути дійсно конкурентними та зберегти свою експертність, щоб виступати партнерами, а не лише виконавцями робіт та споживачами. І головне, бути господарями у себе вдома.

Автор: Олександр Зміхновський, співзасновник та керуючий партнер групи компаній Advansys Group (Київ)