12 вересня 2024 переглянуто 553

A2A Форум. Персональний розвиток. Катерина Мартиненко: «Головне - знайти щось твоє, щось, що надихає та спонукає жити «своє» життя, допомагає триматись та рухатись до Перемоги!»

Катерина Мартиненко - Ангел та членкиня наглядової ради kmbs Alumni Association, випускниця EMBA-26, експертка з корпоративного управління, викладач, менторка.

Ти завжди асоціюєшся у мене з таким згустком енергії. Ти людина, яка постійно чогось прагне, щось робить. Як це пов'язано з персональним розвитком?

Десь за чотири роки до вступу в kmbs я усвідомила, що зворотнім боком цієї енергійності є постійне почуття тривоги, яке не дає заспокоїтися та сконцентруватися. Я почала працювати з психологом. Це, мабуть, був мій перший серйозний крок у персональному розвитку. Процес тривав майже три роки, вони передували моєму вступу до kmbs. Перших навичок саморефлексії та самоаналізу мене навчила психологиня, з якою я працювала, – це було дуже корисно.

Коли я прийшла в бізнес-школу, побачила, що вона системно працює з цим компонентом. У навчальному курсі MBA закладений персональний розвиток учасників, тому з'явилися нові завдання, виклики та можливості досліджувати себе з інших сторін. Але свідомий персональний розвиток почався ще напередодні навчання в бізнес-школі та продовжився після її закінчення. 

Ба більше, основною цінністю я вважаю не стільки знання, що дає бізнес-школа в рамках персонального розвитку, скільки можливість опинитися в спільноті людей, які також системно та свідомо працюють над собою. Це, мабуть, найбільш трансформуючий фактор – бути частиною спільноти випускників kmbs. Це дуже вплинуло на мене особистісно, на мене як професіонала, як громадянку України, на мою свідомість і на те, як я рухаюся далі у своєму розвитку.

A2A Форум. Персональний розвиток. Катерина Мартиненко: «Головне – знайти щось саме твоє, щось, що надихає та спонукає жити 	«своє» життя, допомагає триматись та рухатись до Перемоги!»

Коли ти зрозуміла, що на передній план виходить щось нове? 

Мені допомогли завдання, з якими ми, учасники програми MBA kmbs, працювали в рамках навчання. Одним з найважливіших було описання своїх життєвих ролей у широкому сенсі – не лише професійних, а всіх ролей, які я виконую в цьому житті. Коли починаєш описувати свої ролі, стаєш свідомим того, наскільки вони різноманітні. Як мама трьох дітей, я маю окрему роль щодо кожної дитини. Крім того, виконую роль дружини, сестри, працівниці компанії, консультантки, а також громадянки України. 

Спершу від нас потребувалось усвідомити свою роль, а потім сформулювати ту цінність, яку я приношу. Коли починаєш робити цю «інвентаризацію», розумієш, що це дуже дієвий спосіб усвідомлення ролей і цінностей у кожній з них. Звісно, важко застосовувати той самий наратив, який використовує бізнес-школа, в якому йдеться про створення продуктів, адже ми у своєму житті не створюємо продуктів у прямому сенсі. Однак ми несемо певну цінність в кожній з наших ролей. Водночас ми отримуємо щось від тих середовищ, у яких ці ролі виконуємо. Переконана, що надихає і наповнює енергією саме те, коли ти не тільки віддаєш, але й отримуєш щось у відповідь.

 

Я ще не досягла цього дзену, але усвідомлення своїх основних ролей і їх пріоритизація – це найбільший виклик для мене. Ми всі живемо в дуже інтенсивному ритмі, постійно виникають нові проєкти, змінюється зовнішній контекст,  нам доводиться жонглювати цими ролями. Виникає питання: «Як розставити пріоритети та як збалансувати свою енергію – фізичну, душевну, особистісну, щоб бути щасливою у всіх цих ролях?». Пригадуються слова Григорія Сковороди про “сродну працю” та те, що найбільшим щастям є знайти своє покликання. Я все ще в пошуках. Можливо, у мене, як у самурая, немає чіткої цілі, але є шлях, яким я йду. Я намагаюся насолоджуватися цим шляхом, хоча інколи буває важко.


Які свої життєві успіхи ти приписуєш саме персональному розвитку? 

Як людина радянського покоління, я не звикла висвітлювати свої успіхи, але готова поділитися деякими досягненнями, які для мене важливі та до яких я прийшла через усвідомлену роботу. Я спеціалізуюся на корпоративному управлінні, це водночас широка і дуже вузька сфера. Довгий час корпоративне управління в Україні було потрібне лише для великих системних компаній, особливо державних. Проте з накопиченням професійного досвіду я помітила як трансформується бізнес в Україні: він стає прозорішим, змінюються стандарти, свідомість засновників дорослішає, з кожним роком попит на корпоративне управління зростає.

Мій шлях до цієї сфери був частково випадковим, на нього мене вивело оточення в kmbs. Я є експерткою в корпоративному управлінні, тому інші учасники програм, власники бізнесу, знали, що я можу допомогти з побудовою системи управління, формуванням бордів, організацією процесів корпоративного управління. Коли до мене почали звертатися за порадою, я зрозуміла, що це дійсно цінно.

Спостерігаючи за своїми колегами та іншими учасниками MBA навчання, які також розвивалися як експерти та консультанти, я зрозуміла, що бути експертом і не ділитися своїми знаннями – не зовсім правильно. Якщо є потреба в тобі як в експерті, треба відгукуватись на неї. . 

Так я прийшла до усвідомлення своєї місії: мені важливо ділитися своєю експертизою, ділитись з бізнесом, говорити про ефективні способи покращення системи управління, зокрема корпоративного управління. Це був один з найбільш трансформаційних етапів мого життя, який змінив мене як професіонала. Я почала більше проявляти себе як експертка, викладати, брати участь в професійних подіях та консультувати.

Під час попереднього інтерв'ю з Ольгою Катющенко, ми знайшли дуже цікаву сентенцію, зокрема, що персональний розвиток не може бути персональним. Фактично і твій поштовх до персонального розвитку, та його характер не є персональним. Що скажеш про це? 

Цілком згодна з цією тезою. Мені пощастило бути мамою трьох дітей. Це надає мені унікальну можливість спостерігати, як мої діти розвиваються. І саме протягом дорослішання дітей очевидним стає вплив оточення на них, тому що вони формуються під впливом школи, друзів, родини. У дорослих те саме, але не всім щастить в зрілому віці опинитись у трансформуючому середовищі. Мені пощастило – це була kmbs. А зараз це Спільнота випускників kmbs Alumni.

A2A Форум. Персональний розвиток. Катерина Мартиненко: «Головне – знайти щось саме твоє, щось, що надихає та спонукає жити 	«своє» життя, допомагає триматись та рухатись до Перемоги!»

Скажи, будь ласка, як ти пов’язуєш свій персональний розвиток з розвитком спільнот? 

Розвиток спільнот – це мій поклик. Я дуже щаслива, що свого часу доєдналася до Спільноти випускників kmbs та мала змогу бути частиною процесу створення того, що маємо зараз. Спочатку наше коло було невеликим та складалось приблизно з дванадцяти людей, ми постійно міркували над тим, як і куди рухатись далі. Коли я приєдналася до цієї ініціативної групи, вже було пройдено певний шлях, були допущені деякі помилки та винесені уроки з того, що не працює. Наприклад, модель, коли людина просто приходить у Спільноту, платить внесок і отримує якісь бенефіти, виявилася недієвою. Ми тоді почали осмислювати, що потрібно Спільноті та нам. І так відчули потребу разом робити щось корисне для ширшого кола випускників, створюючи умови для їхнього спілкування.

За останні чотири роки, відколи я приєдналася, ми пройшли дуже драматичний шлях, який, на мою думку, рухався вгору по експоненті. Саме тоді мені прийшла ідея називатися Ангелами за аналогією з ангельськими інвестиціями, адже ми – це група людей, яка вірить в успіх проєкту, вкладає свою енергію, сили, кошти, не очікуючи обов’язково якогось прибутку. Зараз я є членкинею Наглядової ради Асоціації випускників kmbs. Минулого року ми інституціалізували Спільноту, створивши наглядову раду. Асоціацією керує менеджмент згідно затвердженої всіма учасниками стратегії. В нас багато планів і вже зараз відчувається що ми на правильному шляху.

Крім того, під час проходження навчання, наприклад, в Ukrainian Corporate Governance Academy, Aspen Institute Kyiv, я зрозуміла, що люди приходять не тільки за навчанням, а й за спілкуванням. Це дуже цінно. Маючи природну схильність до організації зустрічей, я та інші мої коліжанки організували жіноче коло з учасниць різних спільнот, до яких належимо. Це такий неформальний клуб, який існує лише як група в меседжері, але вже два з половиною роки ми збираємося, проводимо різні події, дівчата мають змогу розповісти про свої проекти та дізнатись про інших. Не знаю, чи переросте це в щось більш системне, але поки що я отримую задоволення від можливості просто об’єднувати людей. 

Мій чоловік каже, що я “інтегратор”. Мені подобається  робити щось, щоб люди збиралися не лише для приємного проведення часу, але й для створення чогось корисного. Я думаю, що саме в цьому й полягає сенс цих спільнот, адже люди хочуть відчувати спільну ідентичність, причетність до чогось. А ще зараз, на третьому році війни, це має ще й терапевтичний ефект, бо в спілкуванні, в проговоренні своїх проблем та в “слуханні” інших є сила, що допомагає встояти в темні часи.

kmbs, безперечно, трансформував мене в цьому напрямі, допоміг позбутися страхів і комплексів, стати впевненою в тому, як я себе проявляю серед людей. Свідомо чи ні, але kmbs мав на мене значний вплив.

Фактично твій розвиток полягає в постійному пошуку та експериментах. В англійській мові є такий термін «experiential learning». Це навчання шляхом створення чогось нового. Я правильно розумію, що у тебе немає якоїсь академічної системи навчання, лише постійне бажання щось створювати?

Приємно почути такий відгук, мабуть, це правда. Я дедалі краще усвідомлюю, що мені потрібно систематизуватися, адже життєві сили не безмежні. Тим паче зараз, коли ми вже два з половиною роки живемо у війні, це дуже виснажує ресурси. Оскільки моя енергія пульсуюча, я прагну її якось упорядкувати, зробити так, щоб ці імпульси стали системними, тривалими та дозволяли мені реалізовувати масштабніші ідеї. Зараз усе схоже на експериментальне навчання, але життя – це гра. Для мене це твердження стало ще очевиднішим в контексті війни, яка підсвітила питання про те, що життя може дуже швидко і неочікувано закінчитися. 

Як кажуть, життя надто несерйозна річ, щоб ставитися до нього серйозно. Не пам'ятаю, хто це сказав, але суть вірна. Дивлячись на себе зараз, а мені 48 років, я не соромлюся говорити про це, а розумію, що якби могла дати пораду 20-річній собі, то сказала б: «Експериментуй, не бійся, ризикуй, іди за покликом серця». Це те, що я хотіла б робити, якби знала тоді те, що знаю зараз.

A2A Форум. Персональний розвиток. Катерина Мартиненко: «Головне – знайти щось саме твоє, щось, що надихає та спонукає жити 	«своє» життя, допомагає триматись та рухатись до Перемоги!»

Що ще залишається для тебе територією розвитку? Чи є щось таке, що хотілося б зробити? 

Я розумію, що персональний розвиток обов'язково має включати роботу над фізичним станом. Без цього гармонійна особистість неможлива. Заняття спортом, подорожі, активний відпочинок – усе це дуже важливо. Але я зіштовхнулася з тим, що на початку війни у мене був страшний спад сил. Я не могла змусити себе навіть бігати, хоча раніше це було для мене звичною справою. Ті, хто стежив за мною в соцмережах, знають, що я часто постила, як бігаю в ботанічному саду. Зараз це стало дуже важко, енергії стало менше, але я розумію, що це потрібно надолужувати. Адже постійний стрес від війни, плюс турбота про маленьку дитину, сильно впливають на мене. Вночі, під час тривоги, я не можу собі дозволити спати спокійно. Це все накопичується, тому я дійшла до усвідомлення, що мені потрібно більше уваги приділяти фізичному стану, оскільки від нього багато залежить.

Ба більше, зараз я на етапі, коли мене цікавлять різні практики, як-от медитації чи усамітнення. Я б хотіла спробувати їх. Ділюся цим, бо, можливо, хтось уже проходив через подібне, було б цікаво почути про такий досвід. Це важливо обговорювати, бо ми всі звикли говорити лише про успіхи, але важливо також знаходити джерела наповнення. Зізнаюся, мені рідко вдається побути наодинці, тому я навіть задумуюсь над тим, щоб запровадити правило: хоча б раз на рік вирушати в поїздку одна, нехай навіть не далеко. Вважаю, що це дуже важливо. Тема ментального здоров'я зараз надзвичайно актуальна, адже ми всі травмовані війною. З плином часу діти підростають, це також впливає на наш стан, особливо коли йдеться про суміщення ролей у сім'ї. Зараз я спрямовую свій погляд не на пошук нових проєктів, а на звільнення часу для можливостей побути наодинці, усвідомити себе і відновитися таким чином.

Відштовхуючись від власного досвіду, якою б порадою хотіла б поділитися? 

Є чотири компоненти, які забезпечують мій персональний розвиток. Для отримання більшості з них я не докладаю особливих зусиль, можливо, це у мене від природи. Важливо усвідомлювати, що нам дано від природи, а над чим потрібно працювати. І от останнє – це і є найбільший виклик.

Перше – це природна цікавість, допитливість, інтерес до нового.

Друге – довіра. Це робота зі страхами, адже дуже важливо долати його, вчитися довіряти: всесвіту, людям, собі. 

Третє – це любов у широкому сенсі цього слова, адже, як писав Данте, “любов що рухає зірки”. 

І четверте – це фокус, системність, дисципліна. З цим у мене найважче.

І, мабуть, ці компоненти забезпечують рух уперед. Без них важко просуватися. 

Ці компоненти взаємопов’язані: підсилюючи довіру, ми одночасно працюємо зі своїми страхами. Яскравим прикладом для мене є мій брат, який служить в ЗСУ. За ці два з половиною роки війни він пройшов через поранення та важкі випробування, ставши для мене прикладом того, як можна боротися зі страхом. Ми багато говорили про це, а коли розумієш, що люди, які проходять через ці труднощі, це не просто абстрактні герої з кіно, а твої близькі, не можеш не перейняти цей досвід. Саме віра і довіра здатні перемогти страхи. 

Які книги або фільми про персональний розвиток ти порадиш?

Я слухаю кілька американських YouTube-каналів. Наприклад, Том Біл’еу (Tom Bilyeu), Стів Бартлетт (Steve Bartlett) або Мел Роббінс (Mel Robins), у кожного з них біля 4 млн підписників. Теми різні: від резильєнтності та енергійності, режиму сну та харчування, до тем управління та лідерства.

Чому американські канали? По-перше, мені цікаво слухати різні погляди, виходити за межі нашої бульбашки, адже все, що відбувається у “нас”, сприймається через призму війни та випробувань. Це, звісно, дуже важливо – не забувати про контекст, в якому ми живемо. Але іноді хочеться подивитися на світ іншим поглядом. 

Крім того, у таких подкастах часто беруть участь науковці світового рівня. Їх дослідження викликають довіру. 

З українських каналів – “Жовті кеди” та “Хмаринка Since”, наприклад.  

Звісно, є й бізнес-книги, які ми всі знаємо, але чесно – на читання не вистачає часу. Однією з моїх улюблених настільних книг є «Ікіґай» (концепція персонального розвитку, що представляє баланс між тим, що ми любимо, що нам приносить задоволення і тим, за що нам платять) та «Вабі-сабі” (пошук краси в недосконалості світу навколо нас). 

Остання включає принципи вдячності, простоти, пріоритетів, дотримання традицій і радикального прийняття. Ці книги дуже візуальні, а я люблю візуальні речі. 

Намагаюся приєднуватися на колективні читання з “провідниками”. Останнім було читання “Раю” з “Божественної комедії”.

На завершення, підсумовуючи, хочу сказати, що головне – знайти щось твоє, щось, що надихає та спонукає жити “своє” життя, допомагає триматись та рухатись до Перемоги!

P.S.: Користуючись нагодою, хочу висловити велику вдячність та повагу всім випускникам kmbs які стали до лав ЗСУ під час повномасштабного вторгнення! Без їх захисту не було б ніякого розвитку – персонального чи будь якого іншого. Дякую!



Інтерв'юер – Олександр Зеленюк (EMBA-25): партнер управлінців і топ-керівників у їхньому лідерському сходженні, професійний сертифікований коуч ICF (PCC ICF), дійсний член Міжнародної федерації коучингу, ментор Києво-Могилянської бізнес-школи та Президент ICF Ukraine (2020-2022)