Discuss Discuss
Кріпово, а не криптово: цифровий євро, кінець готівки і тотальний контроль

Кріпово, а не криптово: цифровий євро, кінець готівки і тотальний контроль

Чернетки нових правил ЄС з регулювання цифрових активів потрапили в мережу

Этот материал также доступен на русском языке
Кріпово, а не криптово: цифровий євро, кінець готівки і тотальний контроль

Днями представники Європейського Союзу заявили про розроблення нового зводу правил із регулювання криптоактивів на території об'єднання. Чернетка одного із законопроєктів потрапила в мережу, викликавши гостру негативну реакцію в професійній спільноті. Серед причин – підміна понять чиновниками з метою утримати контроль над сферою фінтех і маніпулювання громадською думкою.

Про це і  те, як запровадження нових норм та цифрових валют центральних банків змінить фінансову систему вже скоро, розповів Mind резидент Reactor.ua, СЕО #Hackathonhub Павло Чабанов.

Що сталося?

Опублікований документ став логічним продовженням політики централізації у цифрових фінансах, яку Євросоюз веде протягом декількох років разом із Китаєм і США. Вони всіма силами намагаються зберегти контроль над цією сферою в руках державних і міждержавних органів. Підтвердженням є норми законопроєкту Єврокомісії про регулювання криптовалютного сектору.

Згідно з ними, випуск приватних стейблкоїнів у правовому полі ЄС стає практично неможливим. Криптовалюту пропонується регулювати, як традиційний фінансовий інструмент. А централізований цифровий євро, що не має ніякого відношення до крипти з погляду технологій, визнається пріоритетною для використання «криптовалютою» на території Євросоюзу.

Що це все означає?

Основну увагу в законопроєкті приділено посиленню регулювання стейблкоїнів. Саме цей вид криптовалюти широко застосовується користувачами для зберігання та примноження активів.

Ключовою перевагою стейбла є менший ризик втрати коштів. Вона досягається завдяки нижчій волатильності, ніж, наприклад, у біткоїну. І наявності забезпечення – валютного, матеріального або сировинного.

Сьогодні стейбл являє собою дуже привабливий фінансовий інструмент для користувачів. Дає масу можливостей безпечного зберігання і примноження коштів без банків та юрисдикцій. Так, конвертація євро в стейблкоїн і створення депозиту в DeFi, дозволить отримувати близько 5–7% дохідності на рік. Настільки високих цифр не зможе вам запропонувати жоден європейський банк.

При цьому в децентралізованому полі ви звільнені від податків, сплачуєте їх лише за своєю ініціативою. Ваш рахунок не заарештують, не заблокують і не запросять підтвердження походження коштів. Серед інших способів заробітку: торгівля на біржі та стейкінг у криптопроєктах. І завжди є можливість вивести свій актив у фіатну валюту (готівкові або безготівкові кошти). Через біржу або ОТС-обмінник (over the counter – позабіржовий ринок). 

Стейблкоїни також користуються популярністю в ком'юніті децентралізованих додатків. У них легко конвертувати токени, зароблені всередині dApps. Кількість подібних додатків зростає. Їх головна перевага – відсутність регулятора, який може заблокувати дані або кошти користувачів.

Серед найвідоміших прикладів dApps такі проєкти, як сервіс потокової відеотрансляції Theta і ігрова платформа Steam.

Усі ці можливості для користувачів та відсутність способів централізованого контролю перетворюють стейблкоїн на мішень регуляторів, які називають його загрозою монетарному суверенітету своїх країн.

На що ще очікувати?

Опублікований у мережі документ є тільки частиною зводу правил, які Єврокомісія планує розробити до 2024 року щодо регулювання криптовалютного ринку.

Зокрема, планується встановити єдиний базовий набір вимог до криптоактивів відповідно до принципів FATF. Крім того, проводити оцінку white paper усіх стейблів. І більш жорстко регулювати стейблкоїни з прив'язкою до активів, щоб звести до мінімуму можливість маніпулювання фінансовими системами. Регулятор також хоче закріпити за собою право стягувати комісію з емітентів і заборонити їм виплачувати користувачам відсотки.

Ці норми не нові і вже діють у юрисдикціях низки країн – членів ЄС. Після прийняття Єврокомісією нового зводу правил щодо криптоактивів вони лише наберуть чинності єдиним переліком на міждержавному рівні. Однак не одна з них не зможе бути застосована щодо DeFi. Бо ринок децентралізованих фінансів та його суб'єкти не піддаються регулюванню. Наприклад, токен xDai. Його неможливо заборонити або обмежити, адже він не має емітента.

А що по крипті?

На рівні юрисдикції окремих країн або міждержавних об'єднань сферою електронних або цифрових фінансів необхідно управляти. Але перетворити криптовалюту на традиційний фінансовий інструмент, який піддається регулюванню, неможливо.

Технологія дозволяє контролювати лише переміщення крипти. І у разі потреби притягнути до відповідальності учасників процесу, якщо вони ідентифіковані. На відміну від DeFi, криптовалюта дозволяє регулювати суб'єктів, задіяних в обороті. Але не її саму, як ресурс.

Імперія завдає удару у відповідь: випуск своїх CBDC

Спусковим гачком для створення жорстких обмежувальних заходів щодо приватних стейблкоїнів та криптовалют стала спроба Facebook у червні 2019 року випустити свій проєкт Libra. Детально вивчивши його, SEC заблокував ініціативу. До думки американського регулятора приєдналися Міжнародний валютний фонд, Банк Англії, Банк міжнародних розрахунків і Рада з фінансової стабільності.

Міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер також підтримав блокування. І запропонував у відповідь на масштабний проєкт соцмережі створити на території Євросоюзу свою цифрову валюту, підконтрольну центральним банкам – CBDC. Це було одним із перших публічних заяв влади про наміри розробити альтернативну версію наявних криптовалют. Централізовану й повністю керовану цифрову фінансову одиницю.    

Через рік понад 80% країн з економікою, що розвивається, тестують технологію CBDC. Цифровий юань у Китаї, цифрове євро на території ЄС і навіть цифровий долар у США  – це те, що може стати частиною нашої реальності в найближчі місяці. Крім того, країни активно рухаються до відмови від готівки. Швеція, за заявою голови Центробанку Стефана Інгвеса, може стати першою. Наступними, судячи зі статистики безготівкових платежів, будуть Великобританія і Китай.

Ідея створення цифрових грошей, як універсальної одиниці для безготівкових розрахунків, не нова. Першим успішним прикладом є PayPal – платіжна система із вбудованою технологією електронних коштів, заснована 2000 року Ілоном Маском.

Для чого випускають цифрові валюти?

Світова пандемія COVID-19 дає регуляторам ще одну можливість просувати CBDC, як можливість переходу на повністю безготівкові, а значить більш безпечні під час вірусу, платежі.

Чиновники називають валюту в цифрі наступним етапом еволюції грошей. Та це лише оцифровка готівки. З повною втратою анонімності використання. Навіть якщо транзакції не йтимуть через центральні банки, а відправлятимуться безпосередньо від користувача до користувача, усі переміщення цифрових засобів будуть знаходиться під моніторингом регуляторів. Так влаштована технологія блокчейн, на основі якої створюються CBDC.

Але при повному переході на цифрові централізовані валюти для того, щоб захиститися від тотального контролю, люди змушені будуть шукати альтернативний засіб платежу. Їм, швидше за все, стане криптовалюта. Саме вона врешті-решт має всі шанси врятувати фінансову систему.

Адже, якщо долар втратить свою ліквідність, за ним посипляться світові валюти, прив'язані до його курсу. Криптовалюта продовжить існувати. Для роботи цього інструменту потрібна тільки електроенергія.   

Що ж таке CBDC?

CBDC центральних банків, будь то цифровий долар, євро або юань – ніяк не пов'язані з криптовалютою. Це всього лише цифрова форма фіата. Держави вводять її для скорочення витрат на виробництво готівкових коштів і розширення контролю переказів. 

Так, цифрові валюти центральних банків, як і криптовалюта, побудовані на блокчейні. Але CBDC використовують виключно централізовані системи. Крипта же відрізняється повною децентралізацією та можливістю зберегти анонімність користувачів. Обов'язкова тільки ідентифікація, авторизація – за бажанням. У випадку з CBDC зберегти анонімність не вдасться. Усі гаманці, як у банку, будуть прив'язані до іменних рахунків.

У результаті CBDC перетворитися на ще один оцифрований фіатний ринок. І, після повної відмови від готівки, стане основним ринком безготівкових платежів. А на заміну паперових грошей прийдуть криптовалюти.

Серед аналітиків ринку існує думка, що цифровий долар зможе скласти конкуренцію приватним стейблкоїнам. На мій погляд, це не так. Доларовий CBDC буде зарегульований так само, як і фіатна валюта. Централізовані електронні гроші ніколи не зможуть позмагатися з криптою щодо відкритості системи і свободи користувачів.

Хто й навіщо придумав міф про небезпечність крипти?

Світові регулятори критикують криптовалюти через «складності контролювання незаконної діяльності». Саме так глава МБФ Крістін Лагард сформулювала загрозу, яку несе випуск приватних стейблкоінов, обґрунтовуючи блокування Libra.

Роками представники влади різних країн звинувачували біткоїн у його використанні злочинцями для відмивання коштів та фінансування тероризму. Метою таких заяв є формування негативного відношення масової аудиторії до криптовалюти – єдиного фінансового інструмента, яким чиновники не можуть управляти.

Однак новина минулого тижня про те, що глобальні банки обслуговують олігархів, злочинців і терористів, показала вразливість цієї позиції. Завдяки витоку секретних документів фінансової розвідки США, стало відомо, що найбільші бaнки світу, включно із JPMorgan Chase, HSBC і Deutsche Bank, з 1999 по 2017 роки дозволили відмити майже $2 тpлн, отриманих незаконним шляхом. 

Про цей інцидент читайте в матеріалі Mind «Витік року: як 90 банків переганяли по світу $2 трлн «брудних» коштів».

Злочинна діяльність не з'явилася зі створенням біткоїна, а існувала задовго до. Як і способи її фінансування та легалізації коштів. Але, коли криптовалюта використовується зловмисниками, відкритість блокчейну дозволяє біржам об'єднатися проти заявників. Підтримувана регуляторами, банківська система, навпаки, дає можливість приховувати подібні інциденти десятиліттями.

Як випуск зводу правил щодо крипти змінить ринок?

Основні причини, з яких ЄС хочуть регулювати приватні стейблкоїни – це бажання встановити контроль над переміщенням коштів і стягувати податки з усіх власників, що заводять свій актив у ринок. Але не Єврокомісія, ні інший орган влади, все одно не зможе цього зробити. Як би вони не підміняли поняття, криптовалюта залишиться собою. Нерегульованою децентралізованою технологією. І ринок активів в ній нікуди зникне.

Це ОТС простір особистих фінансів, який існував з моменту появи державності та фінансової системи. Просто раніше свої накопичення люди зберігали «під матрацом» у вигляді монет, золотих злитків, коштовностей, готівки.

У 2014 році, із появою першої криптовалюти, стійкої до коливань курсу, відомої зараз як Tether, до цього списку додалися стейблкоїни. Вони зайняли нішу масової крипти, давши можливість користувачам не лише безпечно зберігати свої активи, а й примножувати їх.

Як працювати з нерегульованою технологією?

Криптовалюта – це технології, засновані на математиці. Безглуздо заперечувати її або придумувати нові правила, за якими вона не буде працювати. Потрібно вивчити цю математику. У ній закладено багато можливостей для правильного регулювання фінансової системи і створення безпечного державного документообігу. Прозорих і надійних реєстрів, з яких ні за яких обставин не зможе зникнути інформація, яку одного разу туди помістили.

На жаль, наша влада поки в цьому не зацікавлена. Розроблення CBDC і заборона розвитку приватних стейблкоїнів в юрисдикції ЄС – спроба забезпечити не прозорість фінансової системи, а її контроль. При цьому залишивши за собою, як за регулятором, ексклюзивні права маніпулювання. А значить – впливу на інформацію про активи центральних органів та чиновників, що їх очолюють, для реалізації корупційних схем.   

Будувати відкриті фінансові та облікові системи, засновані на децентралізованому блокчейні та криптовалютах, державам невигідно, адже це обмежує їхню владу. З цієї причини, позиціонуючи себе як технократів і демократів, вони придумують усілякі обхідні маневри. Наприклад, створюють керований інструмент – CBDС. Називають його криптовалютою і розробляють звід правил для криптоактивів, які не мають ніякого відношення до реального ринку. Це політичний трюк, який експлуатує незнання більшості того, як влаштовані технології.