Discuss Discuss
Продати все: нові виклики та можливості для FMCG-компанії

Продати все: нові виклики та можливості для FMCG-компанії

І про тренди в цій сфері

Этот материал также доступен на русском языке
Продати все: нові виклики та можливості для FMCG-компанії

Пандемія внесла свої корективи в ринок FMCG: деякі категорії товарів зникли з полиць магазинів, а поведінка споживачів, як і їхні очікування від брендів, за останній рік радикально змінилися. Як це відбилося на компаніях, що спеціалізуються на виробництві та дистрибуції товарів, що швидко обертаються, і як їм вдалося подолати кризу? Які тенденції визначатимють розвиток FMCG-компаній в майбутньому? Відповіді на ці питання надав Mind експерт в сфері FMCG, CEO Sales'Up і резидент Reactor.ua Олександр Андронік.

Ухвалення нестандартних рішень

Насамперед допомогли нові підходи до ухвалення рішень на всіх етапах реалізації продукції і взаємодії зі споживачем. Наприклад, MAY Ukraine, великому українському виробнику чаю, на початку карантину довелося припинити роботу на одному з виробництв через стрімке поширення захворюваності на COVID серед своїх співробітників. За допомогою компанія звернулася до конкурентів: її прохання тимчасово відновити роботу на чужому підприємстві отримало позитивний відгук зі сторони одного з виробників, що в подальшому привело до теплих відносин між керівниками компаній.

Розпочніть системну роботу з інноваціями просто зараз!
Вирішуйте технологічні запити разом із Платформою відкритих інновацій REACTOR.UA.
Пройдіть менторську програму для бізнесу RE:START – ваше вікно у світ інновацій.

Релокація робочої сили, секретних рецептур та обладнання для MAY Ukraine виявилася непростим, але здійсненним завданням, і варто зазначити, що ключовим фактором успіху в даному прикладі є, перш за все, команда. Розуміння і гнучкість співробітників завжди рятують бізнес краще, ніж грамотний менеджмент ресурсів.

Далі – новий формат магазинів. Українські торговельні мережі тестують торгові точки формату мінімаркет з огляду на зручність і швидкість обслуговування – принципові для сучасних споживачів чинникі здійснення покупок. Зокрема, «Ашан» відкрив уже кілька ultra-proximity-точок Pick Up Point площею близько 50 кв. м. і змінює товарний асортимент залежно від їхнього місця розташування та цільової аудиторії.

Взаємовиручка й партнерство

Співпраця в різних розрізах (виробник – дистриб'ютор – торговельна мережа, маркетплейси тощо) відіграють важливу роль у зміцненні ринку та сприяють підтриманню життєдіяльності багатьох компаній, особливо середнього й малого бізнесу, який стикнувся з труднощами не лише через пандемію, а й через процеси глобалізації дистриб'юторської мережі.

Кількісні зміни на ринку багато в чому обумовлені злиттями. Наприклад, гучна угода між торговими мережами Novus і Billa, внаслідок якої Billa пішла з українського ринку й передала активи литовській мережі. І це не одиничний випадок: багато компаній із часткою ринку, що зменшується, шукають шляхи розвитку в умовах нестабільної економічної ситуації в Україні.

Повсюдна діджиталізація та онлайн

Компанії активно переходять у діджитал, прагнучи до доступності, простоти та варіативності і щодо кінцевих споживачів, і в В2В-площині, й у власному офісі. Стосується це не тільки розробки сайтів з метою оптимізації сервісу доставки окремих мереж, а й автоматизації внутрішніх бізнес-процесів і активного впровадження IT-технологій (переважно low-code/no-code) для обліку SKU, управління замовленнями і контрагентами, роботи call-центру, процесів аналітики, планування і багато іншого. За даними досліджень, компанії, що інтегрують складські дані в IT-системи, вже випереджають своїх конкурентів на 20%.

Новий для багатьох онлайн-формат зміцнює наявні комунікації та створює можливості для розвитку, зокрема роботи з актуальними для цільової аудиторії інтернет-майданчиками.

Активне використання клієнтської аналітики

Враження від взаємодії з компанією відіграють значну роль для 80% покупців. FMCG-компанії це розуміють і все частіше використовують IT-інструменти для отримання швидких і точних аналітичних даних, тестують варіанти їхнього використання для найбільш оптимального задоволення потреб. Наприклад, змінюють асортимент, працюють над ціноутворенням і просуванням.

Цінність має значення

FMCG-компанії, ділячись своїм досвідом, все частіше згадують залежність від промо, і неспроста: згідно з дослідженнями ринку, під час пандемії практично зникло поняття «середнього» сегменту споживачів, частина відійшла в нечисленний «преміум», інші – у сегмент дешевих товарів заради економії. Постійне формування промоактивностей тепер є одним із ключових джерел доходу торгових мереж.

Компанії прагнуть збільшувати силу бренду завдяки переходу в ціннісну пропозицію і зміцненню емоційного зв'язку зі споживачем через різноманітні канали комунікацій.

Тенденції на майбутнє

Прискорення. Оперативність в ухваленні та здійсненні рішень є головною конкурентною перевагою, що стало особливо очевидно під час пандемії. Технологічно підковані компанії стають лідерами і збільшують частку ринку, а їхні конкуренти намагаються не відставати.

Розвиток формату «магазин біля дому». Потреби споживачів все більше схиляються до зручності, тому FMCG-компанії продовжують збільшувати бюджети на ultra-proximity-магазини з персоналізованими пропозиціями йі технологічно вдосконаленим обслуговуванням.

Персоналізація та аналітика. В умовах конкуренції стратегічно важливо розуміти, про що думає споживач і за яким принципом вибирає товари. Багато компаній вже мають у своєму арсеналі інструменти для роботи з клієнтської аналітикою, проте в майбутньому прагнутимуть до вдосконалення своєї маркетингової стратегії за допомогою накопиченого досвіду й нових IT-рішень для агрегації даних, аналізу та планування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті