Discuss Discuss
Відновити життя: як боротися з навалою електронного сміття на планеті

Відновити життя: як боротися з навалою електронного сміття на планеті

І куди подіти зламаний смартфон

Этот материал также доступен на русском языке
Відновити життя: як боротися з навалою електронного сміття на планеті
Фото: depositphotos

Нещодавно ООН закликала уряди країн розв'язувати проблеми з переробкою електронного сміття. Протягом 2019 року у світі було викинуто майже 55 млн тонн комп'ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, телевізорів, холодильників та іншої електроніки і побутової техніки, повідомила організація. Найбільш забрудненими виявилися Росія, США та Китай. Крім того, частину сміття ці країни перевозять до малорозвинених країн, де воно продовжує забруднювати великі території. Як зарадити цій проблемі та що вже зараз пропонують виробники електроніки для її розв'язання в Україні, розповів Mind засновник, CEO в ICOOLA.UA, резидент Reactor.ua Роман Крук.

Забезпечення потреб сучасної людини вимагає від технічного прогресу створення нових електронних приладів. На жаль, невеликий строк експлуатації деяких пристроїв призводить до їх швидкої заміни. Внаслідок цього щороку утворюється понад 50 млн тонн електронних відходів.

Вони підлягають обов'язковому переробленню. І саме тут проявляються всі парадокси сучасного світу. Адже в Європі та США заборонено викидати подібні відходи на сміттєзвалища. Проте цілком законним є їхнє вивезення  до країн третього світу. Попри те, що згідно з Базельською конвенцією заборонено транспортувати токсичні відходи до країн, які розвиваються, спостерігається зовсім інша ситуація.

З усього обсягу відходів лише 25% переробляються, інші ж 75% потрапляють на звалища до країн, як-от Гана.

Неподалік від столиці африканської країни міста Аккри розташовано сміттєзвалище списаної електроніки. Щоденно там тривають небезпечні для здоров’я пошуки корисних матеріалів місцевим населенням. За оцінками експертів у цю справу залучено понад тисячу осіб.

Проблеми утилізації сміття в Україні

Україна потрапила в перелік країн із найбільшим обсягом сміття на людину: на кожного громадянина припадає близько 10,6 тонни. Більшість відходів в Україні – це тверді побутові та сільськогосподарські відходи. Кількість викинутих телефонів зростатиме та сприятиме погіршенню стану довкілля, а також здоров'я людини.

Так, проблема збільшення електронних відходів в Україні стоїть дуже гостро. Ринок лише зростає, однак все ще не існує належної системи їхньої утилізації. В нашій країні немає чіткої державної програми, яка б зобов’язувала переробляти сміття та передбачала жорстку відповідальність за порушення екологічних норм.

Критичну ситуацію в цій сфері в Україні можна було б вирішити. Так, державі не вистачає спеціальної програми з відкриття приймальних пунктів старих гаджетів на переробку по всій країні.

Поки ж такої програми не існує, сьогодні цю проблему можуть частково розв'язати свідомі громадяни. Замість того, щоб викидати непотрібну техніку на  звалища, її можна віддавати в ті пункти прийому, які вже існують у великих містах. Крім того, вже сьогодні можна купувати відновлену техніку, тим самим дбати про екологію.

Що ж робити зі старою технікою?

Віддавати на переробку. В деяких містах України вже існують пункти приймання вживаної електроніки. Також виробники готові безплатно приймати непотрібні смартфони, аксесуари та акумулятори на утилізацію.
Водночас кожен пристрій можна відновити.

Оскільки ми маємо справу з продукцією Apple, розповім, які можливості для відновлення своїх пристроїв запровадила компанія.

Будь-який елемент гаджета можна з легкістю замінити, завдяки чому отримаємо старий гаджет з новою оболонкою. До того ж подібні гаджети продаються цілком офіційно та з гарантією.

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

Сучасні айфони найбільше у своєму складі мають заліза. Однак є й інші складники. У відсотковому співвідношенні це виглядає так:

  • алюміній та залізо – 38,5%;
  • мідь, хром, кобальт, нікель – 17,1%;
  • літій – 0,67%;
  • кремній – 6,3%;
  • вуглець – 15,4%.

Компанія не повідомляє, звідки отримує всі необхідні ресурси. Значна кількість продуктів виготовляється з рідкісних металів і походить із Внутрішньої Монголії (автономна частина КНР).

Водночас в Купертіно намагаються досягти кругового циклу, у якому не потрібно видобувати нові матеріали. Головне джерело виготовлення нових смартфонів – старі гаджети. У приладах міститься достатня кількість вольфраму та інших елементів, які можна використовувати повторно.

Наприклад, для створення материнських плат вже використовується перероблене олово. Навіть корпус айфонів – це ніщо інше, як ресурс, що згодом підлягає переробленню. Також компанія вже давно відмовилася від виробництва шнурів живлення з фталатів та пластику.

Чому краще віддавати перевагу відновленим гаджетам?

Мало хто знає, як правильно утилізувати деякі деталі, тому утилізують лише крихітну частину всього пристрою. Решта залишається забруднювати довкілля на відкритих звалищах.

Зі свого боку Apple у своєму звіті обіцяє перейти до «зеленої» економіки вже 2030 року. Проте поки що  виробництво кожного iPhone 12 Pro Мах генерує еквівалент 86 кг викидів вуглекислого газу.
Натомість для відновлення гаджету не потрібно витрачати зайві ресурси.

Кожен знає, що не можна викидати до смітника батарейки, аналогічна ситуація зі смартфонами. Все це пов’язано з тим, що:

  • корпус виготовлений із металів та скла розкладається тисячі років;
  • клавіші та чохли з пластику та полімерних матеріалів можуть виділяти токсини;
  • акумулятор є найнебезпечнішим, адже містить у собі велику кількість шкідливих речовин.

Нещодавно Apple відкрила дані про всі свої активні гаджети. Виявилося, що максимальний строк служби айфона складає 5 років. Проте компанія Apple радить міняти смартфон кожні два роки.

Однак не завжди відбувається все саме так. Кожен виробник смартфонів встановлює на свою продукцію гарантійний строк, який як правило складає 1 рік. Ситуація, коли айфон вийде з ладу упродовж цього періоду, є зовсім невигідною для компанії. Однак після закінчення зазначеного строку цілком можливо, що почнуть виникати перші проблеми.

Зазвичай, у смартфонах одночасно виходить з ладу кілька компонентів. Так, більшість наших клієнтів звертаються з такими поломками, які подані в інфографіці. Але це не заважає сервісу їх відновлювати за всіма сертифікованими стандартами та продовжити життя смартфону ще на кілька років.

Щоб не шкодити довкіллю, можна віддавати зламані та старі телефони в сервісні центри на запчастини, які можуть бути використані для відновлення інших пристроїв.