«Цунамі електронного сміття»: ООН закликає уряди зайнятися переробкою викинутої техніки

«Цунамі електронного сміття»: ООН закликає уряди зайнятися переробкою викинутої техніки

Росія, США і Китай – країни з найбільшими обсягами електронного сміття

«Цунамі електронного сміття»: ООН закликає уряди зайнятися переробкою викинутої техніки
фото DR

Уряди по всьому світу повинні вжити термінових заходів для того, щоб захистити мільйони дітей, підлітків і вагітних жінок від негативного впливу електронних відходів. У багатьох країнах, особливо в малорозвинених, більша частина «електронного сміття» не переробляється, що становить загрозу для довкілля і здоров'я людей, особливо дітей. Про це йдеться в новій доповіді ВООЗ, передаєЦентр новин ООН.

«Зростання обсягів виробництва та утилізації обернулося для світу проблемою, яку на одному з недавніх міжнародних форумів назвали наростаючим «цунамі електронного сміття», що загрожують життю і здоров'ю людей», – сказав Тедрос Гебрейєсус, генеральний директор ВООЗ.

За даними організації, в 2019 році в світі було викинуто майже 55 млн тонн комп'ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, телевізорів, холодильників та іншої електроніки та побутової техніки.

Росія, США і Китай – країни з найбільшими обсягами електронного сміття. У кожній з цих країн було викинуто понад 100 кілотонн електронних відходів.

Автори доповіді також відзначають, що люди викидають електроніку все частіше. Так, в Європі, США і Китаї новий мобільний телефон в середньому викидають менше, ніж через два роки після його покупки.

При цьому в 2019 році лише 17% електронних відходів в світі були перероблені відповідно до офіційних правил, в безпечних для людини умовах.

Більша частина техніки або викидається на звалища, або переробляється неналежним чином. В електронних відходах містяться токсичні речовини, які становлять велику небезпеку, особливо при необережному поводженні з ними, попереджають в ВООЗ.

Частина електронного сміття, повідомляється в доповіді, відправляється з багатих країн на звалища в бідні країни, що створює додаткове навантаження на місцеву інфраструктуру управління небезпечними відходами. Там їх збирають, спалюють або намагаються отримати з них цінні метали та інші матеріали, використовуючи несхвалені, небезпечні методи.

Найчастіше цим займаються люди, що працюють в неформальному секторі та не мають соціального захисту, в тому числі – діти і підлітки.

За даними доповіді, в секторі неформальної переробки електронних відходів на сьогодні працює 13 млн жінок.

18 млн дітей і підлітків у світі зайняті в секторі неформальної промисловості, в тому числі – в підсекторі переробки електронного сміття. Вони вдихають небезпечні речовини у величезних обсягах. Токсини також потрапляють в їх організм через воду, їжу або при контакті зі шкірою.

Автори доповіді повідомляють, що вплив свинцю і ртуті, які містяться, наприклад, в батарейках, телевізорах і моніторах, може призвести до порушень розвитку нервової системи і психічних розладів у дітей, а також негативно позначається на розвитку плоду в утробі матері.

Вплив хрому і марганцю призводить до захворювань легенів. Порушення функції щитовидної залози пов'язано з впливом деяких органічних хімічних сполук, в тому числі поліхлорованих дифенілів (ПХД). І це далеко не повний список речовин, які можуть отруювати організм дитини, що займається переробкою електронних відходів.

«Діти особливо уразливі через те, що вони маленькі, у них менш розвинені внутрішні органи і імунна система, вони ростуть і розвиваються швидкими темпами. Діти навіть дихають швидше і споживають більше їжі і води щодо своєї маси тіла, ніж дорослі, таким чином поглинаючи великі обсяги токсичних речовин», – повідомляють автори доповіді.

«Дитячий організм також менш ефективно виводить небезпечні речовини в порівнянні з дорослим організмом», – додають вони. Причому для того, щоб отримати небезпечну дозу токсичних речовин, не обов'язково працювати в секторі переробки електронного сміття, небезпеку становить навіть проживання в районі звалища.

Експерти наводять приклад: в районі Агбогблоші в столиці Гани, місті Аккра, знаходиться одне з найбільших сміттєзвалищ у світі – туди звозять тонни електронних відходів із західних країн. Дитина, яка з'їдає одне яйце, вироблене в цьому районі, споживає в 220 разів більше допустимої денної дози хлорованих діоксинів.

У ВООЗ закликають міжнародну спільноту вжити необхідних заходів і зробити все можливе для того, щоб захистити дітей від впливу небезпечних речовин, що містяться в електронному смітті.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло