Discuss Discuss
Industry 4.0: як 7 глобальних технологічних трендів змінять наш світ

Industry 4.0: як 7 глобальних технологічних трендів змінять наш світ

Чим здивує промисловість та інші сфери в найближчі п'ять років

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Industry 4.0: як 7 глобальних технологічних трендів змінять наш світ
Фото: Shutterstock

Сьогодні технологічні тренди проникають навіть у найконсервативніші індустрії української економіки. Як показав перший Індекс інноваційності українських компаній, штучний інтелект, аналітика великих даних, інтернет речей дозволяють компаніям у таких галузях, як металургія, енергетика, АПК, істотно поліпшити продуктивність роботи. Але лише деякі компанії готові інвестувати в інновації та володіють щодо цього стратегічним баченням.

У той же час, українському бізнесу, який планує розвиватися в найближчому майбутньому, варто придивитися до світових трендів у цій сфері та розібратися, в якому напрямку рухатися.

Директор IT-Enterprise Олег Щербатенко розповів Mind про основні напрямки розвитку технологій і чого очікувати вже протягом найближчих п'яти років.

Цифрова трансформація сьогодні стала незворотним процесом. Згідно з дослідженням McKinsey Global Institute, розвиток однієї лише технології штучного інтелекту до 2030 року генеруватиме 1,2% світового ВВП на рік. Для порівняння: винахід промислових роботів сприяв зростанню світового ВВП на 0,4% на рік, створення парового двигуна – на 0,3%.

Сьогодні розвиток штучного інтелекту і сучасних технологій змушує нас говорити про 4-ту промислову революцію і про те, куди вона нас приведе. Ця тема все голосніше звучить на глобальних конференціях і форумах, зокрема й на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Для цього навіть було створено окремий Центр четвертої індустріальної революції.

Управлінці всього світу вже замислюються про те, які глобальні зміни очікують кожного з нас. Ті, хто розкриє потенціал Industry 4.0, опиняться на вістрі цифрової трансформації і будуть незаперечними лідерами ринку. Ось сім технологічних трендів, які формують таких лідерів.

1. Штучний інтелект прийматиме управлінські рішення.

Відмінно зарекомендувавши себе у виконанні рутинної роботи, АІ-алгоритми залучатимуться до аналізу все складніших завдань. З огляду на швидкість обробки інформації, яка перевищує людську в тисячі разів, штучний інтелект зможе приймати більш зважені та правильні управлінські рішення. Деякі компанії вже впроваджують АІ в якості управлінців, радників і навіть членів ради директорів. У майбутньому таке відбуватиметься все частіше.

2. Технологія блокчейн забезпечить безпечне передавання будь-яких даних.

Зараз більшість людей пов'язують цей термін з криптовалютою, хоча у технології куди більший потенціал. Використовуючи блокчейн, можна практично повністю виключити підміну або підробку будь-яких даних. Залишається тільки уявити, якими безпечними можуть бути, наприклад, будь-які банківські операції, юридичне завірення угод і т. д.

3. Інтернет речей стане ще «розумнішим».

Усе більше пристроїв можуть підключатися до інтернету і підлаштовуватися під потреби користувача. У майбутньому такі пристрої об'єднають у цілі мережі, що працюють напівавтономно або зовсім незалежно від людини, але тим не менш виконуючи покладені на них функції. Зараз інтернет речей – це переважно окремі пристрої, підключені до смартфону власника. Згодом все це стане єдиною системою з автономними можливостями прийняття рішень.

4. Вимоги до кібербезпеки підвищаться.

Обсяг цифрових даних і кількість розумних пристроїв швидко зростає, відповідно, проблема захисту виходить на перший план. Наприклад, злом домашньої мережі розумних пристроїв може обернутися крадіжкою всіх фінансових коштів власника без необхідності фізично потрапити в житло. Злом промислової мережі розумних верстатів загрожує мільйонними збитками. Тому як у побуті, так і на підприємствах будуть затребувані рішення, що пропонують найвищий рівень захисту.

5. Швидкість машинного навчання зросте.

Відповідно до закону Мура, кожні 1,5–2 роки обчислювальна потужність процесорів подвоюється. Це означає, що самонавчальні алгоритми стануть навчатися швидше: процес скоротиться з декількох місяців до декількох днів уже в найближчі п’ять років. На що стануть здатні навчені машини? Розпізнавати обличчя, емоції, стан здоров'я, справність або несправність обладнання... І робитимуть це швидше і краще за людину. За даними McKinsey, країни-лідери у впровадженні таких машин отримають 20–25% чистої економічної вигоди. А країни, що розвиваються, – лише 5–15%.

6. Інтернет перейде на технологію 5G.

Китай і США вже ведуть безжальну гонку за право першими освоїти і впровадити технологію бездротового зв'язку п'ятого покоління. 5G – це не просто можливість швидше працювати в соціальних мережах, а й необхідна умова для об'єднання складних, «розумних» систем в єдину мережу. П'яте покоління зв'язку дозволить більшій кількості інформації одночасно надходити до одного користувача з практично непомітною людині затримкою сигналу. У побуті це підштовхне створення автономних «розумних» будинків, а в промисловості – взаємопов'язану екосистему пристроїв. В Україні вже заявили про плани тестування технології 5G.

7. Віртуальна і доповнена реальність прискорять темп життя.

Кожна людина, що живе в розвинених країнах, сьогодні має смартфон або інший подібний пристрій. Це дає можливість використовувати VR/AR-технології без будь-яких серйозних зусиль. Доповнена і віртуальна реальність допоможуть нам швидше і ефективніше сприймати інформацію. Наприклад, отримувати детальну інформацію про що завгодно, просто помістивши предмет у фокус камери телефону, замість того щоб запустити браузер і погуглити або піти в бібліотеку.

Складно ігнорувати те, що вже відбувається. Компанії і люди, які зуміють адаптуватися до світу, що змінюється, отримають вигоди, інвестиції, високий прибуток і нову якість життя. Для підприємств це означає необхідність інтегрувати технології 4-ї промислової революції і з'єднувати автоматизовані частини в єдину систему. За даними McKinsey, 40% світових компаній вже це зробили – впровадили підходи Industry 4.0. А ви?

22 листопада в КВЦ «Парковий» у Києві відбудеться перший у Східній Європі Форум Industry 4.0. Подія збере провідних експертів і понад 500 учасників – власників бізнесу, топ-менеджерів і керівників напрямків підприємств. Як Industry 4.0 допомагає виходити на міжнародні ринки? Як отримати контроль над усіма виробничими процесами? Навіщо Digital Twins і Predictive Maintenance власнику і фінансовому директору? Під час заходу відвідувачі дізнаються, як новітні технології змінюють бізнес. Переважна більшість кейсів, які будуть представлені, раніше не оприлюднювалися. Ініціатор і стратегічний партнер Форуму Trans4mation – IT-Enterprise. Детальніше про подію тут. Mind.ua – офіційний інформаційний партнер заходу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua