Захворіло у світі
93,900,264
Померло у світі
2,010,328
Вилікувалось у світі
51,747,005
Захворіло в Україні
1,154,692
Померло в Україні
20,686
Вилікувалось в Україні
857,183
Освіта майбутнього: чому студентів варто навчати підприємництву

Освіта майбутнього: чому студентів варто навчати підприємництву

Як у цьому можуть допомогти університети

Цей матеріал також доступний російською
Освіта майбутнього: чому студентів варто навчати підприємництву
Фото: pixabay

Наша країна знаходиться в зоні турбулентності: все більше викликів у сфері охорони здоров'я, безпеки, економіки. І розв'язувати ці питання доведеться новим поколінням – нещодавнім випускникам шкіл і університетів. Підприємці мають можливість формувати світ, розвиваючи обраний напрям ціннісним і інноваційним шляхом, що з часом матиме вирішальне значення для прогресу нашої економіки.

Чому варто навчати підприємництву студентів, і який досвід вони можуть отримати вже сьогодні розповів Mind CEO та засновник YEP, резидент Reactor.ua Андрій Заікін.

Найкращий спосіб виростити успішних підприємців – почати виділяти більше ресурсів на формування підприємницького середовища в рамках вищої освіти – середовища, яке сприяє прогресивним ідеям та інноваціям, а також озброює студентів практичними знаннями і навичками, необхідними їм для того, щоб орієнтуватися в ключових правилах реалізації того чи іншого проєкту.

Наші студенти готові до цього не менше за своїх однолітків в США чи Ізраїлі, які створюють стартапи ще в університетах. 

Навчання на реальних проєктах допоможе опанувати на практиці soft skills (м’які навички – комплекс неспеціалізованих навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і не пов'язані з конкретною сферою), які дуже важливі для ефективної роботи в команді.

Навчання підприємництву – давно норма в країнах з розвиненою стартап-екосистемою, Україна ж – лише на шляху до цього. Так, YEP з вересня впроваджує багаторівневий проєкт “Підприємницький університет”. Ініціатива має на меті створення університетів з потужною культурою підприємництва і стартап інфраструктурою в Україні. В рамках проєкту, ми запустили курс «Інноваційне підприємництво та управління стартап проєктами» в 76 університетах 29 міст Україн і понад 2 000 студентів є слухачами курсу.

За перші три місяці роботи ”Підприємницького університету” вже є деякі висновки та інсайти. 

Готовність ризикувати 

Студенти готові ризикувати і це – найбільша цінність. Студенти університетів мають вищу толерантність до ризику. У звіті The Global Entrepreneurship Monitor Report  зазначено, що існує 165 млн підприємців на початковій стадії у віці від 18 до 25 років.

Це найбільший сегмент серед нинішніх підприємців у світі. Вони, безперечно, мають переваги над старшими колегами, адже більшість молодих підприємців ще не мають дітей, подружжя, іпотечних кредитів чи інших фінансових зобов’язань, про які слід турбуватися. Відповідно – більше готові ризикувати, проводити різноманітні експерименти в процесі розвитку проєктів та спокійно переживати невдачі.

Відтак, молодь бачить себе не просто в бізнесі, а саме в підприємництві: хоче створювати інновації та приносити суспільну користь через свою справу, і найголовніше – готова заради цього ризикувати.

В час, коли існують такі платформи як Kickstarter (https://www.kickstarter.com/), спільнокошт “Велика ідея”(https://biggggidea.com/), а компанії можна створювати з мінімальним капіталом, бар'єри для виходу на ринок – мінімальні.

Наразі 84 % студентів, що прослухали дисципліну “Інноваційне підприємництво та управління стартап проєктами”, вже знають, як робити перші самостійні кроки в реалізації стартапу. Така відкритість ринку та готовність молоді створювати свої продукти, дає ідеальне поєднання для розвитку підприємництва. 

Готовність до невдач

Навчання стартапам допомагає випрацювати навичку “швидко провалюватись”.

Хотілося б окремо виділити вміння переживати невдачі та рухатись далі – це одна з найважливіших рис для підприємця. Нас виховували в суспільстві, яке не толерує помилок, а  більшість з нас мають високий рівень самокритичності та низький рівень толерування власних помилок. Такі установки провокують відчуття сорому за помилку  кожного разу, коли щось не вдається. І це треба викорінювати у молодих підприємців.

Університет – ідеальне місце для цього, адже, поки що, це навчальний процес, в якому невдалі спроби – лише частина  роботи. Ми помітили, що після досвіду перших провалів, студенти ставляться до власних невдач, як до природного етапу на шляху до успіху.

Чим цікаве навчання на базі університету? 

Навчання при університетах не замінить повноцінної інкубації, проте стане міцною основою для подальшого розвитку.

Дійсно, перші університетські проєкти, зазвичай, далекі від ідеальних, проте, дають очевидну користь – досвід реалізації продукту з ідеї.

З часом студенти зростатимуть як спеціалісти в обраних сферах,  розширюватимуть знання в своїй галузі та зможуть запропонувати ринку необхідні рішення. А попередній досвід реалізації проєктів допоможе їм розуміти перші шляхи для валідації ідеї та її реалізації.

Університетське навчання надасть найнеобхідніше: спосіб мислення та середовище амбітних інноваторів. Університет крутий тим, що він є багатопрофільним центром.

Головний плюс в тому, що університети розміщують студентів з мультидисциплінарного середовища в одному кампусі та надають їм можливість легко взаємодіяти між собою. Більшість інвесторів хочуть бачити команди стартапів, які приносять різноманітні навички, знання та досвід.  А ряд досліджень доводить, що такі команди роблять кращі продукти та працюють ефективніше.

Погодьтесь, окрім університету, не так багато платформ, які забезпечують можливість для регулярної взаємодії людей з різних дисциплін.  А часто саме синергія різних не пов’язаних, на перший погляд, сфер діяльності та об’єктів знань породжує інновації.

Де ще навчають азам підприємництва? 

Ми вже знаємо, як вдосконалити програму і маємо нові університети, які хотіли б долучитися наступного семестру, а більшість навчальних закладів, з якими ми працюємо зараз, повідомили, що вже запланували читати дисципліну  й  наступного семестру.  

Окрім цього, нині створена величезна кількість можливостей для підприємців всіх рівнів. Це і українські програми, такі як центри підтримки підприємців Дія.Бізнес, Український фонд стартапів, різноманітні інкубаційні програми для стартапів, і міжнародні партнери-донори, як програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України», ЄБРР, Європейська комісія.

Підприємці є цінним активом для будь-якої країни, адже їхня діяльність здатна не тільки створювати робочі місця і робити внесок в економіку країни, але і формувати наш спосіб життя і роботи. Тому нам варто докласти зусиль, щоб виховувати підприємців всередині країни, допомагати надалі та культивувати.

REACTOR.UA – відкрита платформа інновацій, що пропонує інфраструктуру та інструменти для успішної роботи з інноваціями. Резиденти платформи – компанії, відкриті до інновацій, акселератори, інкубатори, інноваційні хаби, лабораторії, продуктові технологічні команди.

Ставши резидентом платформи REACTOR.UA, ви зможете:

  • працювати з кращими світовими технологічними рішеннями і стартап-командами, здатними реалізувати будь-які інноваційні ідеї;
  • шукати рішення своїх інноваційних викликів, використовуючи менторську підтримку резидентів – агентів інновацій;
  • спільно з резидентами проводити відкритий пошук інноваційних ідей;
  • бути в курсі провідних інноваційних практик і світових трендів;
  • тестувати ідеї просто, швидко і з мінімальними витратами; увійти до списку інноваційних компаній України, взявши участь у Innovation Index.

Компаніям, які мають потребу у трансформації бізнесу за допомогою технологій та інновацій, платформа пропонує пройти безкоштовну менторську програму RE:START. Програма допоможе ухвалити виважене рішення про те, який з наявних підходів до роботи з інноваціями оптимально відповідає запитам і потребам компанії. Вперше в рамках однієї програми власники і топ-менеджери мають можливість попрацювати з кращими менторами, визначити інноваційну стратегію для своєї компанії, навчитися ефективно управляти ресурсами для її реалізації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті