6 червня 2022 переглянуто 704

В Києві відкрилася перша з початку війни офлайн-виставка «Мистецтво_воєнного_ стану. Архів»

В експозиції – роботи восьми українських митців, створені під час війни

Відкриття виставки «Мистецтво_воєнного_стану. Архів» ГО МСМ

Що сталося. В Києві, у просторі The Naked Room відкрилася перша з початку війни офлайн-виставка робіт українських митців «Мистецтво_воєнного_стану. Архів».

Джерело. Громадська організація «Музей сучасного мистецтва» (MOCA NGO)

Деталі. На виставці представлено роботи 8 українських художників: Ахри Аджинджал, Анастасії Пустоварової, Данила Немировського, Вероніки Моль, Люсі Іванової, Іллі Ісупова, Давида Чичкана, Олексія Сая. А також – два артефакти з театру воєнних дій Київщини: розплавлена броня російського танка і частина танкового люку.

Виставку організувала Громадська організація «Музей сучасного мистецтва» (MOCA NGO), котра ще від першого дня війни почала збирати з відкритих джерел зображення творів, які художники самі публікували в соцмережах, і архівувати, зазначаючи дату та додаючи коментарі художників і глядачів.

Ольга Балашова, випускниця Школи стратегічного архітектора kmbs, співзасновниця MOCA NGO і співкураторка «Архіву» назвала його «колективним щоденником війни». За задумом організаторів, експозиція постійно оновлюватиметься і триватиме, поки не скінчиться війна. «Ми бачили вже кілька воєн в режимі реального часу – на екрані телевізора, в мережі, в медіа, але щоб ми могли переживати війну в режимі реального часу через художній образ, який ще не є рефлексією, але вже є реакцією, мені здається, це відбувається вперше в історії – говорить Ольга. – Українські художники миттєво постять свої твори-реакції у соцмережах і одразу зустрічаються з глядачем, який рефлексує, коментує, дає свою реакцію. Таким чином архів – це колективний щоденник війни, який формується всім суспільством».

В Києві відкрилася перша з початку війни офлайн-виставка «Мистецтво_воєнного_стану. Архів»

Під час відкриття виставки для медіа художник із Маріуполя Данило Немировський розповів про свій досвід життя в бомбосховищах Маріуполя, про роботи, намальовані безспосередньо там і створені пізніше по пам’яті, а киянин Олексій Сай – про те, як за довгий час новини з фронту в його уяві трансформувалися в абстрактні плями вибухів. Описані ним трансформації вилилися вже в 300 аркушів мистецьких творів.

Випускниця kmbs Ольга Балашова разом з колегами заснували Громадську організацію «Музей сучасного мистецтва» (MOCA NGO) ще 2020-го року. Організація об'єднала представників художньої та експертної спільноти, які опікуються сучасним мистецтвом в Україні, популяризують його і для цього потребують музейної інституції нової якості. ГО не припиняла своєї діяльності і під час війни, відривши ще й художній фронт боротьби з агресором.

Від 24 лютого Організація запустила нові ініціативи:

  • Створила Ukrainian Emergency Art Fund (#UEAF), мета якого – допомогти митцям на окупованих територіях та вимушено переміщеним продовжувати творити. За два місяці фонду вдалося зібрати майже 3 млн гривень, з яких 65% надали інституції, а 33% – приватні особи.
  • Почала збирати архів мистецтва воєнного стану (Wartime Art Archive) з творів, які з’явилися після 24 лютого і якими художники діляться у соцмережах. Власне, з цього архіву і постала відкрита нещодавно виставка «Мистецтво_воєнного_стану. Архів», а ще – проєк «Piazza Ucraina» у  Венеції та «Листівки з війни» у Гамбургу. Наразі ГО також працює над виставкою для World Bank у Вашингтоні.

Крім того, у ГО МСМ впевнені, що Україні потрібні музейні й мистецькі інституції нового типу, гнучкі та автономні, а також правове поле, що забезпечить чіткі правила обігу об’єктів мистецтва. Тому, запустивши екстрені воєнні проєкти, ГО повернулася до розпочатих у мирний час, у першу чергу – до «#UARL: Правове дослідження української мистецької екосистеми». У межах проєкту вже було проведено комплексний аналіз законодавства і понад 100 зустрічей та  вісім засідань експертних рад.

«Тож цілі намічені, консультації проведені, команда зібрана, технічні завдання сформульовані, починаємо рух до нових правил гри на полі мистецтва – пише ГО на своїй сторінці у ФБ.