«Для того, щоб вийти зі скрутної ситуації, потрібно прийняти реальність», – Сергій Ноздрачов
Професор kmbs розмірковує, чи можливе щастя у стражданнях
Щастя та страждання – не протилежності. Можна бути щасливим у складній ситуації. Зовнішні обставини впливають на нас, але вони не визначають наш внутрішній стан. А відчуття щастя з'являється усередині нас. Про це говорив Сергій Ноздрачов, коуч, ад'юнкт-професор у Києво-Могилянській бізнес-школі (kmbs) у своєму стримі на фейсбуці. Mind публікує головні думки.
Як навчитися приймати те, що відбувається з нами
«Перший крок – це прийняття. Для того, щоб вийти зі скрутної ситуації, потрібно прийняти реальність, але це часто дуже важко зробити», – зазначає Сергій Ноздрачов.
Як навчитися приймати? Порада «застосувати вольове зусилля» практично погано працює. Деякі люди починають вишукувати у ситуації якісь позитиви. Це допомагає до певної межі, але далеко не завжди, а іноді працює навпаки і лише посилює наш стан. Як же реально можна допомогти собі та іншим у таких ситуаціях?
Експерт радить поговорити з хорошим психологом, якщо відчуваєте, що не можете впоратися самі. «Маркером того, що ми на правильному шляху, є власне відчуття контролю ситуації, розуміння, що ми можемо на неї впливати. Це критично важливо. І це постійно потрібно моніторити як у собі, так і в інших людях», – каже Ноздрачов.
Він зазначає, що добре відомі різні форми сприйняття ситуації: заперечення, гнів, торг. Але при цьому часто заперечується власне страждання: «Я – окей, я – норм і все нормально». Це може бути правдою, але лише частковою. А загалом таке заперечення лише шкодить. Воно перекриває доступ до життєвої сили, що проявляється через емоційну сферу.
«Блокуючи власну енергетику, ми можемо не відчувати неприємних емоцій. Але одночасно ми блокуємо свій доступ до позитивних емоцій. Відповідно, про жодне щастя, натхнення, залучення не може йтися», – вважає експерт. Він пояснює: не заперечувати власне страждання не означає розповідати про нього оточуючим. Важливо із собою бути чесним. Так, я відчуваю біль, він може іноді бути нестерпним. Іноді доведеться звертатися до ліків, але здебільшого можна обійтися без них.
Чи допомагають нам поради оточуючих
Як оточуючим поводитися з людиною, якій зараз погано? Універсального рецепта немає. А страх реакції оточуючих часто змушує людину «закриватися» зі своїми проблемами, замість того, щоб долати їх.
Якщо ми хочемо допомогти людині словом, то повинні пам'ятати про три пастки – можливі реакції:
1. Симпатія: «Я тобі співчуваю». У принципі, це непогано, але не дуже продуктивно. Це що, приєднання, але до певної межі? Часто у такій ситуації всім стає незручно.
2. Розуміння: «Я тебе розумію і знаю це, тому що проходив сам багато разів». Якщо це так, то майже ніколи збіг немає досить повним. А головне – здебільшого це інтелектуальне розуміння. Воно швидше роз'єднує, ніж з'єднує.
3. Спроба давати поради – що, мабуть, найгірше. Людина у розпачі, а люди намагаються їй щось рекомендувати. В ідеалі взагалі будь-яка порада має видаватися лише на запит і ще треба вміти радити.
Часто найкращий варіант реакції – обійняти людину, якій зараз погано. Але експерт зазначає, що реально допомогти можуть лише довгі обійми секунд на 30 і більше.