EquAIlty Hackathon
З 16 листопада по 17 грудня 2023 року в Unit City у Києві відбувся перший EquAIlty Hackathon, організований ГО «Talents on AI Foundation» за підтримки Міністерства закордонних справ України та представництва ООН в Україні. Подія об’єднала представників держави, бізнесу та громадських активістів задля створення інноваційних продуктів, що спрямуються на підтримку прав людини, рівності, різноманітності та толерантності завдяки штучному інтелекту.
Що таке хакатон?
Хакатон – це організована подія, під час якої спеціалісти із різних галузей об’єднуються у команди та створюють робочі прототипи продуктів за обмежений час.
Потім команди презентують свої ідеї журі. Переможці зазвичай отримують цінні призи, а також різного роду підтримку для втілення проєкту в життя: від порад і менторства до грошей. Раніше хакатони здебільшого мали лише ІТ-спрямування і були заняттям виключно програмістів. Але зараз із цим форматом експериментують і волонтери та навіть митці. Україна була першою країною, де 5 років тому відбувся арт-хакатон.
В основі кожного успішного проєкту хакатону лежить ідея, яка не тільки корелює з тематикою заходу, але й резонує з інтересами інших учасників та відповідає соціальними реаліями й актуальним проблемам. Добре розроблена ідея – це не лише важлива складова на шляху до перемоги на хакатоні, але й орієнтир, який спрямовує інновації, гарантуючи, що кінцевий продукт буде не лише технічно обґрунтованим, але й суспільно значущим.
Окрім роботи над власним проєктом хакатону в рамках свої команди, учасники також можуть познайомитися з представниками інших команд, менторами та експертами, запрошеними представниками з державних структур, компаній, міжнародних організацій та продовжити роботу з ними поза межами заходу.

Переможці Equality Hackathon
Equality Hackathon став початком роботи команди Empowery, учасники якої – Катерина Єгорова, Арсен Сіркович, Михайло Дубровський та Олексій Бондаренко використали свій досвід, щоб створити корисний та важливий продукт, який і став переможцем. Команда розробила інструмент для пошуку роботи для ветеранів та людей з інвалідністю.
«Механіка проєкту, який ми презентували на хакатоні, побудована на взаємодії навчених ботів, за допомогою платформи blackbox.ua, один з яких виконував функцію профорієнтатора, ставлячи питання про досвід, очікування тощо, а також аналізуючи відповіді від потенційного і поки уявного шукача роботи. Інший бот був відповідальний за тренди у світі вакансій і перспектив майбутнього, а третій – безпосередньо за вибір відповідних вакансій на підставі аналітики даних, отриманих від бота по профорієнтації», – розповіла Катерина Єгорова.
Хакатони – це в першу чергу про нетворкінг. Команда Empowery яскравий приклад того, як люди з різних сфер знаходять точки перетину та об’єднують зусилля для того, щоб створити дійсно цікавий та корисний продукт. Важливо вміти слухати один одного, координувати зусилля, адже можливості та унікальний досвід кожного з учасників можуть стати основою для генерування дивовижних ідей.
«Під час роботи над проєктом ми спочатку синхронізували можливості та досвід кожного учасника. Ми хотіли сконцентруватися на тому, щоб агенти генеративного штучного інтелекту в нашому проєкті максимально ефективно надавали відповіді в чаті для користувачів з метою формування пропозиції щодо вакансій, враховуючи досвід користувача» – розповів Олексій Бондаренко.

Що далі?
Хакатони є каталізаторами позитивних змін. Адже насправді інноваційні рішення створюються саме тоді, коли люди об’єднуються заради спільної мети. Отримані навички (стратегічне мислення, управління проєктами та здатність зберігати спокій у критичні моменти) це безціні активи, котрі стануть в пригоді далеко за межами хакатону.
Ба більше, після фіналу хакатону робота над проєктом не завершується. Ця подія навпаки може стати відправною точкою для досягнення тих цілей, на які іноді йдуть роки. Наприклад, знайомство з представниками з різних сфер та створення потужної команди однодумців, детальне опрацювання ідеї та отримання підтримки від інвесторів, міжнародних організацій для подальшої реалізації проєкту.
«Ми отримали грант від ПРООН на підтримку людей з інвалідністю, який реалізується за сприяння UNDP та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини. Він допоможе нам рухатися далі та зрозуміти, як розвивати наш проєкт, де наші гіпотези вірні, а де – хибні» – розказує Катерина Єгорова.