Discuss Discuss
Чемпіон з доставки: як Німеччина зробила свою логістику найсильнішою в Європі

Чемпіон з доставки: як Німеччина зробила свою логістику найсильнішою в Європі

Та чому повчитися Україні

Этот материал также доступен на русском языке
Чемпіон з доставки: як Німеччина зробила свою логістику найсильнішою в Європі

Німеччина – це серце логістики Європи. Згідно з даними агентства Germany Trade & Invest, виторг логістичного сектору країни – це близько 25% від всього європейського ринку. До того ж ось вже декілька років поспіль Німеччина посідає 1-ше місце в глобальному рейтингу Logistics Performance Index від The World Bank.

Олександр Ісаченко, експерт у сфері логістики, засновник компаній CoreTeka та WareTeka, резидент Reactor.ua, розповів Mind, чому логістика – один із найбільш розвинутих секторів економіки Німеччини, як країні вдається контролювати величезні вантажопотоки, як німецькі підприємці будують свої логістичні процеси та що українські компанії можуть перейняти від головного логістичного хабу Європи.

Коли логістика стає злагодженою та розумною

Традиційно Німеччина робить ставку на автомобільні вантажні перевезення. Щороку дорогами країни транспортують більш ніж 3 млрд тонн вантажів. Щоб контролювати такі потоки, Німеччина активно інвестує в створення транспортної та складської інфраструктури.

Як відомо, німецькі автобани – одні з найбільш швидкісних у світі. Але найцікавіше те, що тут створюють так звані вантажні села (Güterverkehrszentren). Сюди приїжджають товари різними видами транспорту. Після чого их перевантажують для подальшого перевезення.

Головна відмінність від традиційних розподільчих центрів полягає в тому, що потужностями «вантажного села» можуть користуватися декілька компаній – від експедиторів до постачальників консалтингових послуг. Отже, всі учасники ланцюжка постачання можуть консолідувати свої зусилля.

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

До того ж Німеччина активно інвестує в діджиталізацію логістики. Наприклад, в одному лише Гамбурзі розробляють 10 інтелектуальних транспортних систем. Вони допомагають тестувати безпілотні автомобілі; прогнозувати перемикання світлофору, щоби проїхати на зелене світло без зупинок; швидко знаходити місця для паркування тощо.

Розвивати ринок логістики разом

Керування ланцюгами постачання – це трудомісткий процес, що потребує залучення та злагодженого співробітництва всіх гравців. Тож у Німеччині на державному рівні створюють ініціативи, покликані об’єднати учасників ринку.

2016 року Федеральне міністерство транспорту та цифрової інфраструктури Німеччини ініціювало створення організації Logistics Alliance Germany. Вона допомагає компаніям безкоштовно підібрати логістичні послуги та партнерів. За допомогою цієї ініціативи вітчизняні й міжнародні компанії можуть отримати консультацію та підтримку в розвитку на німецькому ринку.

Тобто, якщо бізнес хоче вийти на ринок Німеччини, він може швидко закрити потребу в налагодженні логістики.

До того ж 2019 року Logistics Alliance Germany запустив онлайн-платформу, де можна знайти та замовити будь-які логістичні послуги. Сервіс допомагає підібрати 3PL-провайдера, зв’язатися з IT-компаніями, що розробляють рішення для логістики, взяти транспорт у лізинг або знайти вільний склад для зберігання товарів.

Такі платформи зміцнюють німецькі логістичні компанії та сам статус країни на міжнародній арені.

Довіряти та делегувати

У Німеччині сегмент контрактної логістики дуже розвинутий. Тут зосереджені провідні гіганти світового ринку – DHL, DB Schenker, Dascher, Raben та багато інших. Аутсорсинг серед німецьких компаній – вкрай популярна послуга. Згідно з опитуванням, близько 69% німецьких компаній вважають, що передача логістики на аутсорсинг – це важлива частина їхнього бізнесу.

Підприємці в Німеччині впевнені, що краще зосередитися на основному виду діяльності, а всі непрофільні завдання передавати підрядникам. Річ у тому, що компанії розуміють: будувати власну логістику невигідно, бо це потребує глибокої експертизи, інвестицій та часу.

Наприклад, якщо орендувати склад, потрібно закупити стелажі й обладнання, найняти персонал, знати, як правильно розмістити конструкції, щоб вони не заважали пересуванню техніки.

До того ж німецькі підприємці дивляться на те, як будувати відносини з 3PL-провайдером, по-іншому. Вони регулярно обговорюють довгострокові плани співробітництва: як розвиватися, автоматизувати процеси та покращити клієнтський сервіс.

Передача логістики на аутсорсинг – природний процес для Німеччини. Адже логістичні провайдери володіють глибокою експертизою ринку.

Перейняти досвід Німеччини

В останньому звіті Logistics Performance Index за 2018 рік, Україна посіла 66-те місце. У рейтингу вона розташовується біля Сербії, Єгипту та Ірану. Згідно з рейтингом, найбільш «вразливе» місце – це інфраструктура.

Попри те, що обсяги вантажопотоків України поступаються Німеччині, у країні погано розвинуті складська та дорожня системи. Щоб досягти успіху, потрібно інвестувати величезні кошти в цю галузь.

Також, згідно зі звітом The World Bank, у країнах із більш розвинутою логістикою компанії охоче передають свої рутинні процеси на аутсорсинг. Однак в Україні бізнес вибирає працювати «по-старому» або не може порахувати рентабельність співробітництва з логістичними провайдерами.

Проте здебільшого виявляється, що аутсорсинг логістики для бізнесу – це найпростіше й найдешевше рішення. Однак у клієнтів часто виникає недовіра до 3PL. Річ у тому, що вони рахують витрати на оплату послуг логістичного провайдера, при цьому забуваючи врахувати вартість утримання власного персоналу та інші операційні моменти.

Розвивати культуру аутсорсингу в Україні – вкрай важливо. Адже так можна сфокусуватися на тому, що дійсно допомагає розвивати бізнес, а не боротися з рутинними завданнями. Адже через відсутність досвіду багато компаній не можуть налагодити ці процеси правильно.