Discuss Discuss
Транспорт у цифрі: навіщо впроваджувати е-ТТН в Україні

Транспорт у цифрі: навіщо впроваджувати е-ТТН в Україні

Що потрібно знати компаніям

Этот материал также доступен на русском языке
Транспорт у цифрі: навіщо впроваджувати е-ТТН в Україні

Восени 2019 року, Мінцифри спільно з Мінінфраструктури й Інститутом аналітики та адвокації ініціювали першу фазу впровадження електронної товарно-транспортної накладної  в Україні. Станом на 2021 рік проєкт знаходиться на третій, останній, стадії. Це значить, що вже в наступному році компанії, що працюють у сфері вантажних перевезень, повинні повністю перейти на електронний формат обміну товарно-транспортними накладними. Олександр Ісаченко, засновник компаній WareTeka та CoreTeka, резидент Reactor.ua, розповів Mind, навіщо потрібно впроваджувати е-ТТН в Україні, як буде працювати новий формат обміну документами, та як компаніям підготуватися до змін.

Які проблеми допоможе вирішити впровадження е-ТТН

Щоденно в Україні перевозять десятки тисяч тонн продукції, що купують споживачі. Згідно з українським законодавством, всі вони повинні бути зафіксовані в товарно-транспортній накладній. А втім, наразі для бізнесу вести ТТН – це справа, що потребує витрат часу та фінансових ресурсів.

Вся справа в тому, що в більшості випадків, в процесі перевезення може брати участь одразу декілька сторін. Таким чином, щоб оформити ТТН, потрібно зібрати дві або більше підписів. Спочатку її затверджує вантажовідправник, потім – перевізник, експедитор, відповідальний за склад. А під кінець документ повинен підписати вантажоотримувач, і повернути його назад стороні, що відправила вантаж.

В такій схемі багато підводних каменів: ТТН часто губиться, бізнес вимушений чекати поки всі учасники не підпишуть документи. Процеси уповільнюються, витрачаються додаткові кошти на пересилання документів.

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

Серед інших проблем – відсутність прозорості процесів і нераціональне використання паперу для товарно-транспортної накладної.

Наприклад, недобросовісні компанії можуть використовувати два комплекти товарно-транспортної накладної. Перший – який відображає справжню інформацію, другий – фіктивний, призначений для пред’явлення інспекторам.

Як приклад, за такою схемою можна вказати максимальну вантажопідйомність транспортного засобу в 20 тонн, хоча фактично вона буде складати 40 тонн. Таким чином, виникає перевантаженість на дорогах – дорожнє покриття не витримує таких навантажень і руйнується.

До того ж, за деякими підрахунками, лише за місяць в Україні друкують в середньому 10 млн товарно-транспортних накладних. Глобально, впровадження е-ТТН допоможе скоротити вирубку дерев. Навіть якщо половина компаній перейде на цифровий варіант, це значно знизить кількість паперу, що використовується.

Очікуваний ефект від впровадження е-ТТН – економія для бізнесу на друкуванні документів та скорочення часу на їхнє доставлення, зниження корупційних ризиків і паперу, що використовується.

Все в одному місці: як зараз працює система е-ТТН

З технічної точки зору, щоб впровадити електронні товарно-транспортні накладні, необхідно було створити сполучний елемент, котрий забезпечував би оперативний обмін інформацією між усіма ланками. Для цього була розроблена Центральна база даних. Користувачам ЦБД дасть можливість обмінюватися інформацією, а контролюючим органам – перевіряти чинність документів.

Варто зазначити, що Центральна база даних зберігає лише метадані. Це значить, що в ній немає інформації про товари, ціни та інші параметри. Таким чином, компанії можуть бути впевнені, що важлива для них інформація повністю конфіденційна.

Другий елемент системи – провайдери. Це компанії, що пройшли перевірку та можуть надавати послуги електронного документообігу. За допомогою функціоналу EDI-провайдера, користувачі можуть підключитися до ЦБД, зареєструвати е-ТТНи й обмінюватися ними.

Третій важливий елемент системи – кабінет інспектора. Він отримує всю необхідну інформацію від Центральної бази даних. Всі запити інспекторів логуються в ЦБД. Варто зазначити, що саме через труднощі з перевірками, електронні товарно-транспортні накладні не вдалося впровадити ще у 2019 році.

Справа в тому, що в інспекторів не було можливості перевірити документи під час слідування транспортного засобу за маршрутом. Таким чином, навіть якщо бізнес домовився використовувати е-ТТН, йому все одно доводилося роздруковувати паперову копію документів. Також планується, що Центральна база даних буде інтегруватися з системами Державної податкової служби. Таким чином, будуть оцифровані всі товарно-транспортні накладні для перевезення алкогольної продукції.

Бізнес зможе створювати одну е-ТТН, що буде автоматично відправлятися на сервіс податкової служби для підтвердження. Це значить, що більше не потрібно буде роздруковувати ТТН, ставити печатку інспектора, чекати на електронну форму документа та квитанцію про реєстрацію для відправлення машини на маршрут.

Таким чином, завдяки ЦБД, всі ланки ланцюжка зможуть легко та швидко обмінюватися даними – затримки транспорту на шляху слідування скоротяться до мінімуму.

Як бізнесу підготуватися до впровадження е-ТТН 

Скоріш за все, електронна товарно-транспортна накладна стане обов’язковою для всіх учасників процесу перевезень вже у 2022 році.

Оптимальний варіант підготуватися до змін – протестувати, як буде працювати електронний формат обміну товарно-транспортними накладними. Для цього вже зараз можна вибрати EDI-провайдера. Серед компаній, що офіційно пройшли тестування, – EDIN, «Оптима Док», «Смарттендер», «ППЛ 33-35», «Совтес», «Вчасно Сервіс», «М.Е.Док», «Документ Онлайн».

Завдяки впровадженню е-ТТН, компанії зможуть за лічені секунди підписати документ, отримати економію за рахунок відсутності необхідності відправляти екземпляри кур’єром.

Як показує досвід інших країн, це важливе нововведення для бізнесу. А для України – це крок назустріч загальноприйнятим стандартам ведення бізнесу.