Discuss Discuss
Захист конфіденційності: чи працює NDA в Україні

Захист конфіденційності: чи працює NDA в Україні

Як правильно скласти таку угоду, щоб її можна було потім виконати

Этот материал также доступен на русском языке
Захист конфіденційності: чи працює NDA в Україні

Підписання NDA (non-disclosure agreement – договір про нерозголошення конфіденційної інформації) стало у світі не просто нормальною практикою, а документом, без якого, іноді, навіть не починаються переговори. Як правильно скласти цей документ і на що звернути увагу, розповів Mind юридичний директор компанії N1, резидент Reactor.ua, Кирило Медведєв

Докладніше про підписання NDA в рамках «Дія Сity» Mind розповідав у матеріалі «Мовчання на вагу золота: як змінилося законодавство в сфері NDA»

Мода на «а давайте підпишемо NDA» у порівнянні з топ-державами прийшла в Україну не так давно. Тому в переважної більшості досі немає розуміння, як все ж таки працює та чи працює взагалі цей інструмент.

Як довести порушення NDA

Здебільшого сторонами NDA є дві особи: одна надає доступ до інформації, яку вважає конфіденційною, а друга отримує доступ до неї і зобов’язується зробити все, аби ця інформація не потрапила до сторонніх осіб.

Вважається, що NDA потрібно було б боятися, якби ми жили в США, а в Україні цей договір, по-перше, не врятує від крадіжки інформації, по-друге, не покарає порушника і, по-третє, його сила швидше в психологічному тиску, аніж у юридичних наслідках.

В офісах досі можна почути: «Давай підпишу не читаючи, він все одно не має ніякої сили». Це твердження хибне, і, навіть враховуючи, що українські суди тільки починають визнавати існування таких угод, цей процес уже незворотній.

На сьогодні в Україні вже є судові рішення, якими встановлено порушення умов NDA і зобов’язано порушника сплатити штраф.

Складність полягає в тому, що задля виконання договору необхідно звернутися до суду, де позивачу потрібно довести:

  • факт розповсюдження конфіденційної інформації стороною, якій надано доступ до неї;
  • розмір збитків, що понесла сторона у зв’язку з таким розповсюдженням (наприклад, упущеної вигоди), 
  • причинно-наслідковий зв'язок між першим і другим.

Проте, якщо NDA складений чітко, а позивач може довести зазначені вище факти, то в разі звернення до суду – порушнику буде складно уникнути відповідальності.

Що захищає NDA

Одним із першочергових положень NDA є детальний опис інформації, яка вважається конфіденційною і розголошення якої забороняється. NDA не захистить вас, якщо в договорі буде зазначено «забороняється розголошення будь-якої інформації, яку почув DevOps». Суд просто відмовиться визнавати «дійсність» такого договору.

Варто також мати на увазі, що інформація не вважатиметься конфіденційною, якщо її можна знайти у вільному доступі. Тобто, якщо ви звинувачуєте іншу сторону в розповсюдженні конфіденційної інформації, але при цьому ця інформація в момент розголошення була у відкритому доступі (наприклад, на якомусь вебсайті), така особа не вважатиметься винною в її незаконному розповсюдженні.

   

Інший суттєвий момент в NDA: визначення обов’язків сторін. Особливо це стосується сторони, якій розкривається конфіденційна інформація, оскільки така сторона, зазвичай, зобов’язана вжити всіх можливих заходів для збереження такої інформації.

Так, якщо в кав’ярні ви залишили ноутбук без нагляду, поки вибирали на якому молоці взяти капучино, а хтось сфотографував «конфіденційний документ», то, найімовірніше, вас визнають винним у недбалому ставленні до своїх зобов’язань за NDA та розповсюдженні конфіденційної інформації, навіть якщо у вас не було жодного умислу.

Що предбачає порушення договору

Строк договору також є важливою складовою. Зазвичай заборона на розповсюдження інформації встановлюється на один-три роки після її отримання або після закінчення договору.

Логічним пунктом договору, який має також і психологічний ефект, є встановлення конкретної суми штрафу за сам факт розповсюдження інформації, а також відшкодування збитків, які були понесені у зв’язку з таким розповсюдженням. І якщо друге довести в українському суді буде доволі складно, то сплата штрафу в розмірі 20 000 – 30 000 євро – досить «робоча схема».

Проте не поспішайте з висновками і уважно прочитайте підписаний NDA, щоб чітко розуміти, яку інформацію можна розголошувати, а яку – ні.

«Бабусю, якщо я скажу тобі, де працюю, – доведеться заплатити 20 000 євро», – побережіть здоров’я своєї бабусі! Штраф вам доведеться заплатити тільки в тому разі, якщо ви відправите детальний опис своїх завдань на місяць з робочого комп’ютеру на імейл бабусі. Оце вже вважатиметься порушенням договору (якщо іншого не встановлено в підписаному NDA).

Коли варто підписувати договір

Незважаючи на те, на чиєму ви боці, – договір про конфіденційність не має бути чимось, що відлякує іншу сторону від продовження відносин. Ситуацію з NDA можна порівняти з підписанням шлюбної угоди, до інституту якої нашому суспільству також ще потрібно дорости. Підписання угоди не означає: «Я тебе не люблю», а оберігає від негативних наслідків того, що станеться у випадку, якщо стосунки не складуться.

Слушним буде запитання, на якому етапі потрібно підписувати NDA. У випадку зі стартапами, які знаходяться в пошуку інвестицій, не обов’язково просити інвестора про укладення угоди під час першої ж зустрічі. Якщо під час elevator pitch (уявіть ситуацію безпосередньо в ліфті), ви замість ознайомлення з ідеєю – надасте на підпис NDA, навряд чи ви дійдете до самого пітчу.

Спробуйте одразу не розкривати інформацію, що на вашу думку є сенситивною. Запропонуйте підписати NDA коли вже налагодите міцні відносини з інвестором і будете впевнені, що ймовірність розповсюдження такої інформації є на рівні з ймовірністю потенційного інвестування. Крім того, не забувайте і власноруч погуглити потенційних інвесторів стосовно використання ними чужих ідей.

Авжеж, не в кожній ситуацій можна відтягнути момент розкриття конфіденційної  інформації до останнього, в такому разі все ж таки краще запропонувати укласти угоду. Ця вимога  розглядатиметься більш виваженою особливо, якщо ваш стартап уже є більш-менш відомим на ринку й веде переговори з декількома інвесторами.

Як NDA захищає інвестора

Інвестори зі свого боку можуть відмовитися від підписання NDA на ранніх етапах знайомства. Так трапляється через те, що вони зазвичай переглядають велику кількість стартапів, і як би вам не хотілося в це вірити, але ваша ідея може бути схожа на інші.

Підписавши NDA стосовно вашого продукту, інвестор обмежує себе у взаємодії з іншими, схожими на ваш стартапами. Ризик для інвестора в такому разі полягає в тому, що стартап, з яким підписаний NDA, може заявити про порушення умов конфіденційності, що призведе до непотрібних репутаційних ризиків для інвестора.

Отже, відповідальність за порушення NDA та його дійсність залежать від його чіткості. Уважно ознайомтеся що саме є конфіденційною інформацією, поставте уточнювальні запитання, про що саме вам не можна говорити, аби несподівано не потрапити в неприємну ситуацію.

Водночас, враховуючи активність держави в напрямку створення в Україні «IT-хабу Центральної та Східної Європи», слід очікувати на відповідні зміни в законодавстві стосовно, зокрема, NDA, що зробить цю угоду не тільки психологічним, а й дієвим інструментом для захисту ексклюзивних ідей і дасть поштовх для нового рівня стартап-індустрії.

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua