mind
Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою
Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою

Український бізнес назвав головні проблеми у відносинах із владою

Серед них – блокування податкових накладних та порушення законодавства деякими держорганами

This material is also available in English

В Україні провели чергову хвилю регулярного дослідження стану бізнесу*. У січні – лютому 2023 року в опитуванні взяли учать 535 підприємців – представників різних галузей з усіх областей країни (крім Криму).

Опитувані розповіли про те, які чинники найбільше вплинули на роботу їхнього бізнесу впродовж 2022 року, як вони оцінюють проведені та майбутні реформи та оцінили ефективність державних програм допомоги бізнесу.

*Дослідження за методологією Advanter Group було проведено з 25 січня до 2 лютого 2023 року в межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України, яка реалізується Центром розвитку інновацій, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес спільно з Advanter Group у співпраці з Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України, Міністерством розвитку територіальних громад і територій, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Державною регуляторною службою, Коаліцією бізнес-спільнот за модернізацію України.

Mind представляє найцікавіші результати цього дослідження та відповіді підприємців щодо головних «точок болю» та «точок зростання» вітчизняного бізнесу, а також очікування від обіцяних владою реформ.

Стан бізнесу і що найбільше заважає його розвивати

Більшість опитуваних (52,8%) – представники малого бізнесу, в якому задіяно до п’яти осіб, і лише 1,7% є компаніями з персоналом від 251 до 1000 осіб. За організаційною формою 46,8% учасників є ФОП, а 53,2% – юридичними особами.

Розповідаючи про стан компаній на сьогодні, 8% відмітили, що змушені були повністю зупинитися, у 25,2% обсяги робіт зменшилися, 43,4% працювали частково і лише у 23,3% обсяги зросли або як мінімум залишилися на довоєнному рівні.

Натомість у 2023 році переважна більшість – 81,5% – очікують зростання бізнесу (в гривні порівняно з 2022 роком) в середньому на 10,3% (середньозважений показник), 10,3% впевнені, що бізнес лишиться на тому ж рівні, а 8,2% прогнозують спад на 10–50%.

Разом з тим 60% компаній визнали, що протягом останнього місяця (на початку 2023 року) кількість замовлень від клієнтів зменшилася, а більше ніж 58% розповіли про зменшення обсягу виробленої продукції та наданих послуг.

Саме тому відсутність платоспроможних клієнтів посідає перше місце у топ-7 чинників, що заважають розвивати бізнес: про неї повідомили 50,5% респондентів.

Tоп-7 чинників, що заважають розвивати бізнес:

Через усі проблеми за 2022 рік 55% компаній не винайняли жодного нового працівника, зате скоротили 21,2% персоналу. З тих працівників, що залишились, 18,5% працюють на умовах скорочення платні, а 11% відправлені у відпустку.

До топ-5 проблем у взаємодії з органами увійшли:

Цікаво, що за словами опитаних, найчастіше під час перевірок бізнесу законодавство порушували Держпраці (18,5%), органи місцевого самоврядування за місцем реєстрації бізнесу (18,5%), органи місцевого самоврядування за місцем роботи бізнесу (15,2%) та ДСНС (11,8%). Можливо, тому 82,2% опитаних підприємців підтримують (у тому числі – з деякими обмеженнями) впровадження невиїзних перевірок бізнесу.

81,9% розповіли, що не взаємодіють з представниками ОДА, які мають займатися відновленням розвитку підприємництва, а 86,2% навіть не чули про існування жодної з програм такого розвитку.

Одночасно переважна більшість опитуваних майже не користувалася допомогою від держави. Найбільше респондентів скористалися з податкових пільг – 15%. 9,1% отримали кредитування за програмою «5–7–9», 8,4% – допомогу за грантовими програмами, а 8,2% – за програмою допомоги внутрішньо переміщеним особам. 5,3% змогли отримати гранти від іноземних партнерів, а 4,2% – від Дія.Бізнес. Забронювати ключовий персонал від призову вдалося лише 2,9% опитаних.

Натомість для реалізації трирічної стратегії розвитку практично усі опитані компанії потребують додаткового фінансування:

Проблеми «до вирішення» і очікування від реформ

Порівняно з листопадом-2022 стрімко зменшується кількість компаній, на яких не вплинули перебої з електроенергією: з 26,6% до 15,1%. 77% відзначають серйозний вплив на роботу – від 10 до 80% втрат обороту, а 7,8% через ситуацію з відсутністю світла практично зупинилися.

Незважаючи на усі описані проблеми, 80,4% опитаних не проводили релокацію бізнесу, 9,7% змінили місце роботи всередині України і лише 1,2% виїхали за кордон, а 3,3% задумуються про релокацію, хоча і не вирішили, до якої країни.

Водночас 69% опитаних вважають, що найважливішими для вирішення економічним блоком влади залишаються проблеми корупції (69%), доступу до кредитних ресурсів (44,1%), впровадження податкової (43,2%) та судової (40,2%) реформ.

У випадку проведення ліберальної податкової реформи, оборот (виручка) 40% компаній майже не зміниться, у 46,5% зросте, а у 13,1% – зменшиться. В той самий час у 49,6% компаній кількість працівників залишиться такою, як і була, у 6,8% – скоротиться, а у всіх інших може зрости на 30–100%. Податкова реформа не вплине на кількість інвестицій в Україні у випадку 43,3% компаній, 8,8% компаній ці інвестиції скоротять, а 49,9% можуть збільшити на 20–100% і більше.

Наразі ж 28,4% опитаних вважають, що в регулятивному середовищі відбуваються негативні зміни, ще 41,4% спостерігають застій і лише 27,6% вважають зміни позитивними, а 2,7% навіть беруть у них участь. 71,7% вважають недостатніми заходи з дерегуляції бізнесу. При цьому всі опитані зазначили, що намагаються долучатися до розробки принципів дерегуляторної політики, натомість 57,3% заявили, що стикаються на цьому шляху з адміністративними перепонами.

Названі чинники та проблеми не заважають бізнесу брати активну участь у наближенні перемоги:

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло