Формула (не)любви: какими перекосами и махинациями обрастает энергонезависимость Украины
И кто на всем этом зарабатывает

Почти 30 лет назад Украина обрела независимость в результате распада СССР. Но реформы, которые позволили бы стране усилить самостоятельность, все еще не завершены. Процесс преобразований оказался сложным и растянутым во времени. Причина этого кроется в специфической организации советской экономики: она строилась на взаимосвязанных промышленных кластерах, не способных эффективно существовать самостоятельно.
Например, украинская газотранспортная система, вокруг перспектив которой ведется много споров, строилась как часть Единой системы газоснабжения СССР. Поэтому способность Украины максимально зарабатывать на транзите российского газа в ЕС также можно считать «советским наследием».
Но политическая и рыночная ситуация меняются, заставляя искать новые возможности, чтобы сделать национальную экономику более эффективной. Однако не все идет гладко: преимущества для потребителей не всегда очевидны, а сам процесс порой напоминает банальный передел рынка в угоду конкретным игрокам, способным лоббировать свои интересы на политическом уровне.
Это не всегда поддерживает развитие конкуренции, диверсификацию поставок и снижение цен, выгодное для покупателей, зато порождает громкие скандалы и циничные спекуляции. Ими особенно стал богат украинский рынок энергоресурсов после обострения политического кризиса между Киевом и Москвой в 2014 году.
Mind вспомнил несколько наиболее резонансных историй, которые наиболее ярко отражают суть сформировавшихся противоречий.
196
Чому я маю стати підписником Mind?
Mind UA - це незалежний бізнес-портал. Ми не залежимо від (і не належимо до) жодних політичних, олігархічних та інших груп. Проект створюється командою ділових журналістів; ми залучаємо лише портфельних інвесторів.
Рекламні доходи медіа в світі стрімко падають. В гонитві за кількістю читачів перемагають таблоїди та ресурси що маніпулюють фактами, в гонитві за сенсаціями. На відміну від них, ми прагнемо робити дійсно корисний та якісний продукт для того, аби створювати справжню додану цінність для наших читачів.
Справжня якісна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно не дешево. Але ми віримо в перспективи якісної журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому, ми створюємо можливість платної щомісячної підписки - Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Вже сьогодні, усі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів Cкажи.uа. Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.