Формула (не)любові: якими перекосами та махінаціями обростає енергонезалежність України

Формула (не)любові: якими перекосами та махінаціями обростає енергонезалежність України

І хто на цьому заробляє

Этот текст также доступен на русском
Формула (не)любові: якими перекосами та махінаціями обростає енергонезалежність України
Фото: pixabay

Майже 30 років тому Україна здобула незалежність внаслідок розпаду СРСР. Але реформи, які дозволили б країні посилити самостійність, все ще не завершені. Процес перетворень виявився складним і розтягнутим у часі. Причина цього криється в специфічній організації радянської економіки: вона будувалася на взаємопов'язаних промислових кластерах, не здатних ефективно існувати самостійно.

Наприклад, українська газотранспортна система, навколо перспектив якої точиться багато суперечок, будувалася як частина Єдиної системи газопостачання СРСР. Тому здатність України максимально заробляти на транзиті російського газу в ЄС також можна вважати «радянською спадщиною».

Проте політична і ринкова ситуація змінюються, змушуючи шукати нових можливостей, щоб зробити національну економіку ефективнішою. Однак не все йде гладко: переваги для споживачів не завжди очевидні, а сам процес часом нагадує банальний переділ ринку на догоду конкретним гравцям, здатним лобіювати свої інтереси на політичному рівні.

Це не завжди підтримує розвиток конкуренції, диверсифікацію поставок і зниження цін, вигідне для покупців, зате породжує гучні скандали і цинічні спекуляції. Ними особливо став багатий український ринок енергоресурсів після загострення політичної кризи між Києвом і Москвою у 2014 році.

Mind згадав кілька найбільш резонансних історій, які найяскравіше відображають суть сформованих протиріч.

Нафтопродукти: мита

Український ринок нафтопродуктів – один з

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло