Формула (не)любові: якими перекосами та махінаціями обростає енергонезалежність України
І хто на цьому заробляє

Майже 30 років тому Україна здобула незалежність внаслідок розпаду СРСР. Але реформи, які дозволили б країні посилити самостійність, все ще не завершені. Процес перетворень виявився складним і розтягнутим у часі. Причина цього криється в специфічній організації радянської економіки: вона будувалася на взаємопов'язаних промислових кластерах, не здатних ефективно існувати самостійно.
Наприклад, українська газотранспортна система, навколо перспектив якої точиться багато суперечок, будувалася як частина Єдиної системи газопостачання СРСР. Тому здатність України максимально заробляти на транзиті російського газу в ЄС також можна вважати «радянською спадщиною».
Проте політична і ринкова ситуація змінюються, змушуючи шукати нових можливостей, щоб зробити національну економіку ефективнішою. Однак не все йде гладко: переваги для споживачів не завжди очевидні, а сам процес часом нагадує банальний переділ ринку на догоду конкретним гравцям, здатним лобіювати свої інтереси на політичному рівні.
Це не завжди підтримує розвиток конкуренції, диверсифікацію поставок і зниження цін, вигідне для покупців, зате породжує гучні скандали і цинічні спекуляції. Ними особливо став багатий український ринок енергоресурсів після загострення політичної кризи між Києвом і Москвою у 2014 році.
Mind згадав кілька найбільш резонансних історій, які найяскравіше відображають суть сформованих протиріч.
Нафтопродукти: мита
Український ринок нафтопродуктів – один з
196
Чому я маю стати підписником Mind?
Mind UA - це незалежний бізнес-портал. Ми не залежимо від (і не належимо до) жодних політичних, олігархічних та інших груп. Проект створюється командою ділових журналістів; ми залучаємо лише портфельних інвесторів.
Рекламні доходи медіа в світі стрімко падають. В гонитві за кількістю читачів перемагають таблоїди та ресурси що маніпулюють фактами, в гонитві за сенсаціями. На відміну від них, ми прагнемо робити дійсно корисний та якісний продукт для того, аби створювати справжню додану цінність для наших читачів.
Справжня якісна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно не дешево. Але ми віримо в перспективи якісної журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому, ми створюємо можливість платної щомісячної підписки - Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Вже сьогодні, усі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів Cкажи.uа. Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.