Посол Франции в Украине: «Украинцы активно инвестируют в объекты недвижимости на Лазурном побережье»

Посол Франции в Украине: «Украинцы активно инвестируют в объекты недвижимости на Лазурном побережье»

Этьен де Понсен – об интересе французского бизнеса к нашей стране, предостережениях, перспективах и самых крупных проектах

Цей матеріал також доступний українською
Посол Франции в Украине: «Украинцы активно инвестируют в объекты недвижимости на Лазурном побережье»
Фото: Татьяна Довгань/Mind.UA

Mind начинает цикл интервью с послами различных государств в Украине. Цель проекта – осветить украинские перспективы на международной арене и место нашей страны в глобальной экономике. Мы сосредоточимся на вопросах бизнес-интересов, возможностях для сотрудничества и их реализации  предпринимателями двух стран, а также на привлекательности Украины для зарубежного капитала.

Первым нашим собеседником стал чрезвычайный и полномочный посол Республики Франция в Украине Этьен де Понсен.

Франция входит в топ-10 стран мира, которые систематически осуществляют одни из самых больших инвестиций в развитие украинского экономического потенциала.

Сейчас в различных сферах экономики Украины присутствуют 130 компаний с полным или частичным французским капиталом. Французские компании специализируются на сельском хозяйстве, производстве пищевых и промышленных товаров, торговле, энергетике, ІТ-отрасли. Поэтому мы поговорили о том, с какими трудностями сталкиваются инвесторы из Франции, работая в Украине.

– За даними Держстату, у І кварталі 2020 року інвестиції з Франції зросли лише на $45 млн (для порівняння: у І кварталі 2019-го – на $79 млн). Франція втрачає інвестиційний інтерес до України?

Говорячи про інвестиції, слід розрізняти ситуацію 2020 і 2019 років. Минулий рік був комфортним для двосторонньої торгівлі та інвестування. Події 2020-го пов’язані з пандемією COVID-19 і поклали негативний відбиток.

Щодо цифр: протягом 2019 року наші торгові відносини зросли на 20% (порівняно з 2018 роком) і становили майже 1,3 млрд євро. У 2019-му Франція мала шосту позицію серед найбільших закордонних інвесторів в Україні. Її частка – 2,2% загального інвестиційного внеску іноземних партнерів України.

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Специфічна характеристика французьких інвестицій – паралельне створення робочих місць, що робить із Франції провідного закордонного роботодавця в Україні. Це зумовлено секторальною специфікою наших вкладень, зокрема, у ритейлі (Auchan, Décathlon, Leroy Merlin). Наразі 30 000 українців працює на наших підприємствах, відкритих в Україні. Також хочу згадати про банківський сектор, де інвестиції прослідковуються через Crédit Agricole і Ukrsibbank BNP Paribas Group.

Не можна не назвати сферу сільгоспвиробництва, де наші країни є провідними агровиробниками в Європі. Чимало французьких компаній працює в цьому секторі: Soufflet group, Fromageries Bel, Louis Dreyfus, Savencia, Malteurop, Limagrain. У галузі промисловості – Renault, яка у вересні почала складання моделі Arkana на Запорізькому автозаводі.

– Тобто французькі інвестиції в Україну не переживають спад?

Не бачу відчутного падіння. Так, після певного спаду, пов’язаного з кризою 2014 року, наші інвестиції у 2015-му знизилися до 400 млн євро. Був навіть певний відхід деяких компаній. Та станом на 2019 рік інтерес відновився, й інвестиції піднялися до рівня 1,3 млрд євро. Зараз – позитивна динаміка зростання. Але є певні перепони й складнощі, що гальмують процес.

– Які?

Проблема з судовою системою. Про це каже не лише Франція, а й посли G7.

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Україна не може розраховувати на залучення довгострокових інвестицій, якщо для іноземних інвесторів є ризик бути ошуканими і позбавленими своєї власності через недосконалу судову систему.

Реформа юстиції – фундамент змін. Особливо це має сенс для малого й середнього бізнесу, який менш захищений. У великих компаній є досвід/звички працювати в таких тяжких умовах, або кращі засоби юридичного захисту. Для малих і середніх підприємств – суттєвим є ризик втратити все, якщо вони не захищені з правової точки зору. Шкода, бо, окрім цієї проблеми, в України є низка вагомих переваг: рівень освіти українців, працелюбність, розгалужена інфраструктурна система. Тобто високий потенціал економічного розвитку, зокрема, в агро- й IT-сферах.

Кажучи про проблеми в судовій системі, я маю на увазі їхній широкий сенс: необхідність мати фундаментальні принципи правової держави, систему боротьби з корупцією. Тобто все, що забезпечує функціонування незалежної прозорої судової системи та є необхідним для залучення інвестицій і прогресу в економіці.

–   Про ці ж проблеми казав мені посол Франції в Україні Ален Ремі 2012 року… Як оцінюєте хід реформ в Україні?

Прогрес є, але занадто повільний. Іноді трапляються відкати назад, як у випадку з рішенням Конституційного Суду, що створило нестандартну ситуацію.

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Бо всі досягнення останніх років – е-декларування, функціонування органів боротьби з корупцією – були поставлені під сумнів. А це вже ризик повернення назад, і про це йдеться в комюніке послів G7.

–  Є інформація, що наша податкова служба відлякує інвесторів з Франції, і вони скаржаться в посольство.

Я з вересня 2019 року в Україні і констатую, що зараз тут менше проблем у французьких компаній. Наша економічна служба не так обтяжена питаннями оподаткування, оформлення на митниці, відшкодування ПДВ (кілька компаній). Але з огляду на погіршення економічної ситуації в Україні передчуваємо – проблема з поверненням ПДВ знову стане гострою.    

– Чи багато французьких компаній згорнуло свої інвестиції в Україні після 2013 року?

Як приклад назву Air Liquide, одного зі світових лідерів у виробництві промислових газів, який втратив свою інвестицію, оскільки виробничі потужності розташовувалися на нині неконтрольованій території Донбасу. Ще відтоді Air Liquide зазнає труднощів із відшкодуванням ПДВ на завезене в рамках цієї інвестиції обладнання. Це заважає компанії повною мірою відновити інвестування в Україну, хоча тутешній ринок незмінно розглядається як перспективний та зі значними можливостями для розвитку бізнесу. 

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»

–  А як ви прокоментуєте ситуацію, що склалася навколо Auchan? (Ритейлер відстоює в суді права на продані АРМА 27 га землі під будівництво ТРЦ поблизу Одеси).

Нам відомо, що справа розглядається, та наразі у нас немає коментарів. І Auchan не звертався за допомогою у посольство. 

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Взагалі у сфері ритейлу така проблема традиційна, і у всіх країнах світу ці нюанси виникають. Але, якщо в державі ефективна судова система, питання вирішується. Звісно, історія з Auchan не додасть балів Україні в очах французького бізнесу. Це те, про що я казав раніше: проблеми із судовою системою, неналежне оформлення майнових прав.

– Які масштабні французькі інвестиції зайшли в Україну за останній рік-півтора? І які плани має посольство щодо залучення французьких компаній на наш ринок? 

Наприкінці листопада відбулося 8-е засідання змішаної Українсько-французької міжурядової комісії з економічного співробітництва під головуванням міністра МВС Арсена Авакова й міністра фінансів та економіки Франції Брюно Ле Мера. Обговорено ініціативи з розвитку інфраструктури в Україні, програми з гуманітарною складовою, а також проєкти, спрямовані на розвиток безпеки й обороноздатності України.

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Зокрема, контракт на постачання 55 вертольотів компанії Airbus Helicopters (на 555 млн євро), що зараз у стані реалізації. Компанією ОCEA запущено виробництво 20 патрульних катерів для берегової охорони України (на 130 млн євро): п’ять з них збиратимуться на території України в партнерстві з суднобудівно-судноремонтним заводом «Нібулон». У реалізації (до 2024 року) – проєкт будівництва нового заводу з виробництва питної води в Маріуполі (на 64 млн євро).

На майбутнє готуємо проєкт, подібний до маріупольського – в Попасні Луганської обл. (майже 70 млн євро), а також постачання в Україну медобладнання на 30 млн євро і 50 електровозів виробництва фірми Alstom для «Укрзалізниці». Проєкти реалізуються за допомогою фінансових інструментів, що надає Франція на надзвичайно вигідних для України умовах. Загалом це понад 800 млн євро. 

– Що це за «надзвичайно вигідні умови»?

Наприклад, проєкт у Маріуполі. Йдеться про позику Казначейства Франції. Пільговий період – 10 років, а протягом 30 років – виплата позики зі ставкою 0,08% річних.

– В Україні широко представлена французька продуктова й промислова лінії. Будучи неодноразово в Парижі, я не бачила на прилавках магазинів українських продуктів харчування чи промтоварів. Франція не зацікавлена в них?

Українські товари є на французькому ринку. Зокрема, імпорт з України до Франції 2019 року склав 11 млн євро. Також Україна має провідні позиції з імпорту горіхів. Запевняю: французи їдять багато чого, що виросло/вироблено в Україні. Та переважно український імпорт – це продукти агропромислової сфери, сировина. На жаль, українські ТМ не присутні у Франції.

– Які сфери французької економіки чекають українських інвестицій?

Посол Франції в Україні: «Українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі»
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

– Ми відкриті іноземним інвесторам, і для цього є заохочувальна спецпрограма. Проте, ваше запитання – компетенція посла України у Франції. Але знаю, що українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі.

Следите за актуальными новостями бизнеса и экономики в наших Telegram-каналах Mind.ua
Проект использует файлы cookie сервисов Mind. Это необходимо для его нормальной работы и анализа трафика.ПодробнееХорошо, понятно