Посол Франции в Украине: «Украинцы активно инвестируют в объекты недвижимости на Лазурном побережье»
Этьен де Понсен – об интересе французского бизнеса к нашей стране, предостережениях, перспективах и самых крупных проектах

Mind начинает цикл интервью с послами различных государств в Украине. Цель проекта – осветить украинские перспективы на международной арене и место нашей страны в глобальной экономике. Мы сосредоточимся на вопросах бизнес-интересов, возможностях для сотрудничества и их реализации предпринимателями двух стран, а также на привлекательности Украины для зарубежного капитала.
Первым нашим собеседником стал чрезвычайный и полномочный посол Республики Франция в Украине Этьен де Понсен.
Франция входит в топ-10 стран мира, которые систематически осуществляют одни из самых больших инвестиций в развитие украинского экономического потенциала.
Сейчас в различных сферах экономики Украины присутствуют 130 компаний с полным или частичным французским капиталом. Французские компании специализируются на сельском хозяйстве, производстве пищевых и промышленных товаров, торговле, энергетике, ІТ-отрасли. Поэтому мы поговорили о том, с какими трудностями сталкиваются инвесторы из Франции, работая в Украине.
– За даними Держстату, у І кварталі 2020 року інвестиції з Франції зросли лише на $45 млн (для порівняння: у І кварталі 2019-го – на $79 млн). Франція втрачає інвестиційний інтерес до України?
– Говорячи про інвестиції, слід розрізняти ситуацію 2020 і 2019 років. Минулий рік був комфортним для двосторонньої торгівлі та інвестування. Події 2020-го пов’язані з пандемією COVID-19 і поклали негативний відбиток.
Щодо цифр: протягом 2019 року наші торгові відносини зросли на 20% (порівняно з 2018 роком) і становили майже 1,3 млрд євро. У 2019-му Франція мала шосту позицію серед найбільших закордонних інвесторів в Україні. Її частка – 2,2% загального інвестиційного внеску іноземних партнерів України.

Специфічна характеристика французьких інвестицій – паралельне створення робочих місць, що робить із Франції провідного закордонного роботодавця в Україні. Це зумовлено секторальною специфікою наших вкладень, зокрема, у ритейлі (Auchan, Décathlon, Leroy Merlin). Наразі 30 000 українців працює на наших підприємствах, відкритих в Україні. Також хочу згадати про банківський сектор, де інвестиції прослідковуються через Crédit Agricole і Ukrsibbank BNP Paribas Group.
Не можна не назвати сферу сільгоспвиробництва, де наші країни є провідними агровиробниками в Європі. Чимало французьких компаній працює в цьому секторі: Soufflet group, Fromageries Bel, Louis Dreyfus, Savencia, Malteurop, Limagrain. У галузі промисловості – Renault, яка у вересні почала складання моделі Arkana на Запорізькому автозаводі.
– Тобто французькі інвестиції в Україну не переживають спад?
– Не бачу відчутного падіння. Так, після певного спаду, пов’язаного з кризою 2014 року, наші інвестиції у 2015-му знизилися до 400 млн євро. Був навіть певний відхід деяких компаній. Та станом на 2019 рік інтерес відновився, й інвестиції піднялися до рівня 1,3 млрд євро. Зараз – позитивна динаміка зростання. Але є певні перепони й складнощі, що гальмують процес.
– Які?
– Проблема з судовою системою. Про це каже не лише Франція, а й посли G7.

Україна не може розраховувати на залучення довгострокових інвестицій, якщо для іноземних інвесторів є ризик бути ошуканими і позбавленими своєї власності через недосконалу судову систему.
Реформа юстиції – фундамент змін. Особливо це має сенс для малого й середнього бізнесу, який менш захищений. У великих компаній є досвід/звички працювати в таких тяжких умовах, або кращі засоби юридичного захисту. Для малих і середніх підприємств – суттєвим є ризик втратити все, якщо вони не захищені з правової точки зору. Шкода, бо, окрім цієї проблеми, в України є низка вагомих переваг: рівень освіти українців, працелюбність, розгалужена інфраструктурна система. Тобто високий потенціал економічного розвитку, зокрема, в агро- й IT-сферах.
Кажучи про проблеми в судовій системі, я маю на увазі їхній широкий сенс: необхідність мати фундаментальні принципи правової держави, систему боротьби з корупцією. Тобто все, що забезпечує функціонування незалежної прозорої судової системи та є необхідним для залучення інвестицій і прогресу в економіці.
– Про ці ж проблеми казав мені посол Франції в Україні Ален Ремі 2012 року… Як оцінюєте хід реформ в Україні?
– Прогрес є, але занадто повільний. Іноді трапляються відкати назад, як у випадку з рішенням Конституційного Суду, що створило нестандартну ситуацію.

Бо всі досягнення останніх років – е-декларування, функціонування органів боротьби з корупцією – були поставлені під сумнів. А це вже ризик повернення назад, і про це йдеться в комюніке послів G7.
– Є інформація, що наша податкова служба відлякує інвесторів з Франції, і вони скаржаться в посольство.
– Я з вересня 2019 року в Україні і констатую, що зараз тут менше проблем у французьких компаній. Наша економічна служба не так обтяжена питаннями оподаткування, оформлення на митниці, відшкодування ПДВ (кілька компаній). Але з огляду на погіршення економічної ситуації в Україні передчуваємо – проблема з поверненням ПДВ знову стане гострою.
– Чи багато французьких компаній згорнуло свої інвестиції в Україні після 2013 року?
– Як приклад назву Air Liquide, одного зі світових лідерів у виробництві промислових газів, який втратив свою інвестицію, оскільки виробничі потужності розташовувалися на нині неконтрольованій території Донбасу. Ще відтоді Air Liquide зазнає труднощів із відшкодуванням ПДВ на завезене в рамках цієї інвестиції обладнання. Це заважає компанії повною мірою відновити інвестування в Україну, хоча тутешній ринок незмінно розглядається як перспективний та зі значними можливостями для розвитку бізнесу.

– А як ви прокоментуєте ситуацію, що склалася навколо Auchan? (Ритейлер відстоює в суді права на продані АРМА 27 га землі під будівництво ТРЦ поблизу Одеси).
– Нам відомо, що справа розглядається, та наразі у нас немає коментарів. І Auchan не звертався за допомогою у посольство.

Взагалі у сфері ритейлу така проблема традиційна, і у всіх країнах світу ці нюанси виникають. Але, якщо в державі ефективна судова система, питання вирішується. Звісно, історія з Auchan не додасть балів Україні в очах французького бізнесу. Це те, про що я казав раніше: проблеми із судовою системою, неналежне оформлення майнових прав.
– Які масштабні французькі інвестиції зайшли в Україну за останній рік-півтора? І які плани має посольство щодо залучення французьких компаній на наш ринок?
– Наприкінці листопада відбулося 8-е засідання змішаної Українсько-французької міжурядової комісії з економічного співробітництва під головуванням міністра МВС Арсена Авакова й міністра фінансів та економіки Франції Брюно Ле Мера. Обговорено ініціативи з розвитку інфраструктури в Україні, програми з гуманітарною складовою, а також проєкти, спрямовані на розвиток безпеки й обороноздатності України.

Зокрема, контракт на постачання 55 вертольотів компанії Airbus Helicopters (на 555 млн євро), що зараз у стані реалізації. Компанією ОCEA запущено виробництво 20 патрульних катерів для берегової охорони України (на 130 млн євро): п’ять з них збиратимуться на території України в партнерстві з суднобудівно-судноремонтним заводом «Нібулон». У реалізації (до 2024 року) – проєкт будівництва нового заводу з виробництва питної води в Маріуполі (на 64 млн євро).
На майбутнє готуємо проєкт, подібний до маріупольського – в Попасні Луганської обл. (майже 70 млн євро), а також постачання в Україну медобладнання на 30 млн євро і 50 електровозів виробництва фірми Alstom для «Укрзалізниці». Проєкти реалізуються за допомогою фінансових інструментів, що надає Франція на надзвичайно вигідних для України умовах. Загалом це понад 800 млн євро.
– Що це за «надзвичайно вигідні умови»?
– Наприклад, проєкт у Маріуполі. Йдеться про позику Казначейства Франції. Пільговий період – 10 років, а протягом 30 років – виплата позики зі ставкою 0,08% річних.
– В Україні широко представлена французька продуктова й промислова лінії. Будучи неодноразово в Парижі, я не бачила на прилавках магазинів українських продуктів харчування чи промтоварів. Франція не зацікавлена в них?
– Українські товари є на французькому ринку. Зокрема, імпорт з України до Франції 2019 року склав 11 млн євро. Також Україна має провідні позиції з імпорту горіхів. Запевняю: французи їдять багато чого, що виросло/вироблено в Україні. Та переважно український імпорт – це продукти агропромислової сфери, сировина. На жаль, українські ТМ не присутні у Франції.
– Які сфери французької економіки чекають українських інвестицій?

– Ми відкриті іноземним інвесторам, і для цього є заохочувальна спецпрограма. Проте, ваше запитання – компетенція посла України у Франції. Але знаю, що українці активно інвестують в об’єкти нерухомості на Лазуровому узбережжі.
Если вы дочитали этот материал до конца, мы надеемся, это значит, что он был полезным для вас.
Мы приглашаем вас стать частью Mind Club. Для этого необходимо оформить подписку за $7 в месяц.
Нам очень важна ваша поддержка!
Почему мы вводим платную подписку?
Настоящая качественная и независимая журналистика требует много времени, усилий и затрат, это действительно не дешево. Но мы верим в перспективы деловой журналистики в Украине, потому что верим в перспективу Украины.
Именно поэтому мы создаем возможность платной ежемесячной подписки – Mind Club.
Если вы читаете нас, если вам нравится и вы цените то, что мы делаем, – предлагаем вам вступить в сообщество Mind.
Мы планируем развивать Mind Club: объем материалов и доступных сервисов и проектов. Уже сегодня, все члены клуба:
- Помогают создавать и развивать качественную независимую деловую журналистику. Мы сможем и в дальнейшем развиваться и повышать качество наших материалов.
- Получают свободный от баннерной рекламы сайт.
- Получают доступ к «закрытым» материалам Mind (к ежемесячному выпуску, в котором мы исследуем и анализируем, как работают целые отрасли, к еженедельным аналитическим итогам).
- Свободный доступ к ивентам Mind для подписчиков и специальные условия на другие события Mind.
- Smart Power. Владельцы бизнеса, которые станут подписчиками Mind, получат доступ к агрегатору системных нарушений от аналитиков Mind и партнеров «Cкажи.uа». Если у вашего бизнеса возникли проблемы с непорядочными чиновниками или конкурентами – мы проанализируем, является ли их поведение системным, и вместе сможем решить эту проблему.
- Мы и в дальнейшем будем развивать Mind и добавлять полезные журналистские рубрики и сервисы для вашего бизнеса.
Мы работаем над тем, чтобы наша журналистская и аналитическая работа была качественной, и стремимся выполнять ее максимально компетентно. Это требует финансовой независимости. Поддержите нас всего за 196 грн в месяц.
Вы можете отменить подписку в любой момент в собственном кабинете LIQPAY, или написав нам по адресу: editor@mind.ua.