Родючі наділи: як Auchan повертає собі землю під Одесою

Родючі наділи: як Auchan повертає собі землю під Одесою

І якою є роль у цьому Володимира Галантерника

Этот материал также доступен на русском языке
Родючі наділи: як Auchan повертає собі землю під Одесою
Фото: DR

Минулого місяця один з найбільших світових ритейлерів – Auchan group – відстояв у Північному апеляційному господарському суді право на земельну ділянку площею 12 га в Одесі. Це другий за величиною з трьох наділів, загальною площею 26,89 га, за які французька група більше року бореться в судах із Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). На цій ділянці компанія збиралася побудувати найбільший в області ритейл-парк Les Vignes, загальною площею близько 100 000 кв. м.

Три наділи були придбані Auchan group і його девелоперським підрозділом Ceetrus Україна за 200 млн грн у 2013 році.

Mind розбирався, що пішло не так у французького ритейлера, чому АРМА заарештувала наділи і яке майбутнє у проекту Les Vignes.

Що сталося?

У липні Північний апеляційний господарський суд визнав незаконним відчуження земельної ділянки площею 11,9 га, що належала «Auchan Україна». Спори за ще двома справами також знаходяться в судах: щодо ділянки загальною площею 1,29 га, що належить «Auchan Україна», – у Північному апеляційному господарському суді, а щодо ділянки площею 13,66 га, що належить «Ceetrus Україна», – у Господарському суді м. Києва.

«Розгляд цих справ судами може зайняти орієнтовно від чотирьох до шести місяців, якщо не виникне непередбачених ситуацій», – говорить партнер адвокатського об'єднання «Саєнко Харенко» Сергій Смирнов.

Наділи загальною площею 26,89 га французький ритейлер придбав 2013 року в ТОВ «С.П.Т.» і ТОВ «АБС Технолоджи» за більш ніж 200 млн грн. Ділянки знаходяться на масиві «Райдужний», с. Лиманка (раніше – Мизікевича), і в селищі Таїрове Овідіопольського району Одеської області.

Цільове призначення землі дозволяло побудувати тут торгово-розважальний центр. До 2019 року компанія займалася розробкою проектної документації, а також підготовкою земельної ділянки під будівництво. Наприклад, був перенесений родючий шар землі.

За проектом, на цій ділянці планувалося звести найбільший в області ритейл-парк Les Vignes. На першому етапі компанія мала намір вкласти $50 млн у будівництво гіпермаркету «Ашан» площею 15 000 кв. м, галереї магазинів на 4000 кв. м і паркінгу на 3600 машиномісць. Друга черга передбачала відкриття ритейл-парку загальною площею 42 000 кв. м, а третя – ТРЦ у 35 000 кв. м. Загальний обсяг інвестицій становив близько $100 млн.

Ритейл-парк міг би стати третім за кількістю і найбільшим за розміром у портфелі девелоперського підрозділу Auchan – компанії «Ceetrus Україна». Зараз вона керує ритейл-парком «Петрівка» і першою чергою «Ашан Rive Gauche» на вул. Здолбунівській у Києві. Після початку збройного протистояння на Донбасі французький ритейлер втратив свій ТРЦ Rose Park площею 48 000 кв. м між Макіївкою і Донецьком, до будівництва якого компанія взялася 2012 року і вклала в цей об'єкт близько 30 млн євро. До моменту початку військових дій у ТРЦ була відкрита лише перша черга з гіпермаркетом «Ашан», а завершити всі будівельні роботи планувалося у 2015 році.

Яка історія конфлікту?

Проблеми у французького ритейлера почалися навесні минулого року, коли старший слідчий прокуратури Одеської області звернувся до Приморського районного суду Одеси з вимогою накласти арешт на ділянку. Він апелював до того, що раніше землі, на яких французький ритейлер планував реалізувати свій проект, належали Інституту виноградарства і виноробства ім. Таїрова. Ці ділянки Овідіопольська районна адміністрація виділила фізособам, які в подальшому передали наділи в статутні фонди компаній «ДеВіто» і «Максі.Ко». Юркомпанії, своєю чергою, увійшли до складу ТОВ «С.П.Т.» і ТОВ «АБС Технолоджи». Таким чином, з кількох невеликих наділів вийшло три, а їх цільове призначення було змінено під будівництво.

Прокурор наполягав, що районна адміністрація не мала права без дозволу Кабінету Міністрів змінювати цільове призначення для ділянки площею понад 10 га. На цій підставі землю заарештували і передали в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). Компанія передала землю СЕТАМ, який на конкурсі продав її маловідомій київській компанії «Пелучо» за 8,7 млн грн.

Бенефіціаром «Пелучо» за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції є Ірина Мариніна. Її ім'я нічого не говорить опитаним Mind девелоперам. У своєму фейсбук-профілі Мариніна вказувала одним із колишніх місць роботи АРМА, писалося раніше в ЗМІ. Тепер цієї згадки немає. На профілі в соцмережі вона значиться як «власник у Студії перманентного макіяжу та лазерної косметології».

У коментарі Mind Ірина Мариніна заперечила, що раніше працювала в АРМА. «На даному етапі ТОВ «Пелучо» здійснює захист своїх законних інтересів у численних судових суперечках. До моменту розв’язання даних судових суперечок підприємство «Пелучо» обмежується в будь-яких коментарях для ЗМІ», – підкреслила вона.

Зараз ділянки арештовані. Міністерство юстиції скасувало реєстрацію права власності на землю, і компанія «Пелучо» подала позов до відомства про визнання цих дій неправомірними. Група Auchan зі свого боку скасовує в судах договори купівлі-продажу.

Що кажуть сторони конфлікту?

У АРМА на запит Mind не відповіли. Але у своїй січневій колонці радник відомства Володимир Павленко підкреслював, що воно діяло відповідно до законодавчих норм.

«Цільове призначення землі передбачало будівництво торгово-розважального центру з гостьовим паркінгом. Тобто використовувати цю ділянку у будь-який інший спосіб, окрім як побудувати на ній ТРЦ, протиправно. Земельне законодавство прописано таким чином, що АРМА не має права ініціювати зміну цільового призначення землі», – написав він. І додав, що інформація про запланований конкурс знаходилася у відкритому доступі, а взяти участь у ньому могли всі охочі.

Проект в Одесі веде один з представників французького ритейлера в Україні – Сергій Осипенко. Саме його у зв'язку з судовими розглядами викликали до СБУ. У медіа проходила інформація, що Auchan заявляла про відсутність у штаті такого співробітника. Осипенко відмовився від коментарів. Однак Марко Бельдуччі – менеджер, відповідальний за активи Auchan group в Люксембурзі, Італії та Україні,  запевнив Mind, що Осипенко «є надійним партнером нашої компанії більше 15 років... Усі спільні проекти були реалізовані оперативно і своєчасно». Він також зазначив, що всі співробітники Auchan і Ceetrus попередньо перевіряються на відповідність внутрішній політиці та вимогам чинного законодавства. Осипенко не став винятком. І Auchan не має інформації про порушення ним законів України.

Юридичний директор компанії «Ашан Ритейл Україна» Руслан Дубас повідомив, що компанія спілкувалася з міністром юстиції щодо справи «Ашан» і розгляду, що його ДБР веде проти Мін'юсту. «Ми отримали відповідь, що міністерство вважає свою позицію правовою і сильною. Справа перебуває на контролі Кабінету Міністрів. Президент також знає про це і також підтримує», – підкреслив Руслан Дубас.

Яким є майбутнє проекту?

Ціна, за якою були продані наділи на аукціоні, дуже низька, кажуть опитані Mind експерти. Цільове призначення ділянок – під будівництво торгового центру – найдорожче. При перерахунку виходить, що на аукціоні земля була продана за $100 за сотку. Хоча в цьому районі вартість землі з таким цільовим призначенням становить близько $2000–2500 за сотку.

На думку опитаних аналітиків ринку, ділянка, яка перебуває у вільному продажу, буде затребувана ринком. Поруч з цими наділами активно зводиться ЖК «Райдужний», який розташований на 28 га землі. «План забудови розрахований на будівництво 56 будинків. №1 вже побудований і зданий в експлуатацію», – сказано на офіційному сайті забудовника. У декількох кілометрах звідси також розташовується студентське містечко.

З великої комерційної нерухомості в цьому районі є лише продовольчий супермаркет «Таврія В» Бориса Музальова і торгово-розважальний City Center, загальною площею 120 000 кв. м, який пов'язують з «господарем» Одеси Володимиром Галантерніком. Йому також приписують контроль над ринком «Привоз», готелем De Paris, кількома будівельними компаніями та проектами, і в принципі найбільший вплив не тільки на ринку будівництва, але в місті загалом.

«Будь-який торговий центр, побудований на цих землях, буде успішним. Житла дуже багато, а торгових приміщень дуже мало. Тож не дивно, що за цю ділянку точиться війна», – говорить один з керівників великої одеської компанії, що побажав зберегти анонімність.

Чи зможе група Auchan реалізувати Les Vignes? За словами адвоката, старшого партнера адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислава Кравця, перспективи у французького ритейлера відстояти право на землю є. «Цілком можливо, що Верховний Суд скасує рішення Північного апеляційного суду у зв'язку з порушенням юрисдикції, і тоді Auchan доведеться починати все заново, але вже в одеських судах», – говорить він.

Як історія з Auchan вплине на інвестиційну привабливість України?

Будь-який конфлікт з іноземними інвесторами знижує інвестиційну привабливість в очах зарубіжного капіталу, вважають опитані Mind експерти. Й інвестиційною нянею тут не відбутися. «Правосуддя має працювати однаково для всіх: і для фізичних осіб, і для юридичних. Подібні історії, як з Auchan group, м'яко кажучи, не стимулюють іноземних інвесторів вкладати гроші в Україну», – говорить директор компанії STOKMAN Сергій Овчинніков.

Ситуація з Auchan group – не єдиний приклад інвестицій в Україну, що стали проблемними для іноземних гравців. Як писав Mind, у середині липня минулого року Dragon Capital через компанію «ДК БЦ1» стала переможцем електронного аукціону з купівлі будівлі офісу банку «Київська Русь», розташованого в центрі Києва. У серпні компанія остаточно розрахувалася за лот і сплатила 60,6 млн грн. Але будівлю так і не було передано компанії, а виконавча служба ФГВ скасувала результати торгів. Dragon Capital перевела суперечку в судову площину.

А в травні нинішнього року американська інвестиційна компанія Allrise Capital Inc придбала на аукціоні ФГВ одеський стадіон «Чорноморець» за 193,8 млн грн. У результаті рішення судів стадіон був двічі заарештований і переданий АРМА. Проте згодом за рішенням суду цей актив було повернуто американцям.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло