Посол Индии: «Чтобы индийский бизнес инвестировал в Украину, здешние банки должны быть признаны на территории нашей страны»
Партха Сатпатхи – об интересе индийских предпринимателей к украинским партнерам, предостережениях, ожиданиях и перспективах дальнейшего сотрудничества

Mind продолжает беседовать с послами различных государств в Украине. Цель проекта – показать отечественные перспективы на международной арене и место нашей страны в глобальной экономике. Мы сосредоточились на вопросах бизнес-интересов, возможностях для сотрудничества и их реализации предпринимателями двух стран, а также на привлекательности Украины для иностранного капитала.
Сегодня наш собеседник – чрезвычайный и полномочный посол Индии в Украине Партха Сатпатхи.
Индия – традиционно один из ведущих экспортных рынков для Украины. Динамика экономических отношений между двумя странами характеризуется стабильной тенденцией к росту – даже пандемия COVID-19 незначительно повлияла на динамику этого развития. Чего не сказать об уровне индийских инвестиций в нашу экономику, который показывает значительное падение. О том, что мешает притоку индийских инвестиций в Украину, и планах дальнейших совместных проектов, мы поговорили с господином послом.
– Згідно з даними Держстату, обсяг індійських інвестицій в Україну останнім часом показує спад. Якщо не брати до уваги пандемічний 2020-й, у якому індійські вкладення становили лише $7,2 млн, а порівнювати 2015 і 2019 роки – $33,8 млн і $18,5 млн відповідно – цифри відрізняються майже вдвічі. Чим поясните невеликі обсяги інвестицій? Що заважає вашим інвесторам працювати у нас?
– Економіка – один із стовпів у співробітництві між нашими державами. Якщо розглядати останні десять років, наші економічні зв’язки перебували на високому рівні. Однак слід розуміти, що інвестиції – це не лише цифри, відображені в статистиці. Це й різноманіття секторів, де співпрацюють країни. Серед таких для Індії: інженерія, наука, технології, стратегічна та фармсфера, енергетика.

Якщо говорити про освіту, то щороку в Україну приїжджає близько 18 000 наших студентів, і кожен приносить до держбюджету $5000 (загальна сума становить майже $100 млн). При розгляді інвестицій, зверніть увагу на той факт, що, крім прямих двосторонніх інвестицій, є й ті, що надходять через інші канали.
Річ не в тому, що індійці бояться інвестувати в Україну. Є питання відсутності обізнаності про державу, особливо при наявності альтернатив. Є й інші чинники – труднощі із законодавством, безпекою, верховенством права тощо. У бізнесі завжди виникають певні бар’єри та ризики – не лише в Україні. Проте уряди наших держав постійно контактують з цього приводу і працюють над збільшенням обізнаності про можливості в Україні.
– Говорячи про наш бізнес-клімат, ви натякнули на непрозоре українське законодавство…
– У бізнесі є різні ризики, але більшість із них можна передбачити, показати у цифрах. Якщо говорити про законодавство – бізнес і комерція залежать від нього. Добре, коли закон прозорий, та важливіше його імплементація (використання). Ми співпрацюємо з урядом та відповідальними інституціями в Україні, щоб про труднощі було відомо, над ними можна було працювати та їх мінімізувати.
– Можна конкретизувати?
– Взагалі, в Індії є Об’єднана економічна комісія, яка працює з такими питаннями, що виникають у певній країні, потім комунікація вже йде на рівні урядів.
Якщо говорити про проблеми індійського бізнесу в Україні, насамперед це отримання бізнес-візи й питання банківської безпеки. Щоб індійський бізнес тут інвестував, українські банки мають визнаватися на території Індії. Ба більше, наші громадяни мають бути певні, що з легкістю можуть взяти в Україні кредит і не мати з ним жодних проблем.
– Скільки зараз індійських компаній працює в нас?
– Близько 50. Найбільша кількість – у фармацевтичному секторі, а також в автомобільній галузі (автомобілебудівна компанія TATA Motors Ltd. і виробник транспортних засобів Bajaj Motorcycles).
– 2011 року в Україні працювала компанія Kalpataru Power Transmission Limited, що успішно виконала проєкт будівництва електропередачі Рівненська АЕС – Київ. Наразі про неї не чути…
– Це одна з потужних індійських компаній у сфері передачі енергетики й інфраструктури, що працювала тут за контрактом, який наразі закінчено. Проте Kalpataru зацікавлена в нових проєктах й веденні бізнесу в Україні, ба більше, вона братиме участь у тендерах, і коли буде можливість – укладатиме нові угоди.
– Ми маємо багаторічну співпрацю в аерокосмічній галузі, енерго- й агропромисловості. Як розвиваються контакти сьогодні?
– Якщо говорити про сільське господарство – це сфера, де наші держави є лідерами (обсяг двосторонньої торгівлі становить понад $1 млрд). Наразі готовий до підписання Меморандум про взаємодію у сфері сільського господарства між нашими урядами. Тому сподіваємося на зростання співробітництва. Україна й Індія прагнуть розширити контакти в аграрному секторі: в Україні вже є індійські інвестиції в цій галузі, до того ж досить успішні.

З Індії в Україну надходить фарм- та хімпродукція, насіння й плоди олійних рослин, чорні метали та вироби з них тощо. Україна експортує Індії багато соняшникової олії, органічних продуктів, фруктів, овочів. Наші підприємці розглядають можливість збільшення капіталовкладень.
Щодо аерокосмічної сфери, наші відносини й потужності тут теж доволі високі (2017 року Індія запустила ракету зі 104 супутниками в космос – це світовий рекорд). Підписано договори між урядами обох країн і Державним космічним агентством України та Індійською організацією космічних досліджень (ISRO). Зокрема, ми активно співпрацюємо з Україною в кількох важливих аспектах, і наша співпраця в цій сфері лише зростатиме.
Стосовно енергетики – ми чекаємо на співробітництво не лише в традиційних сферах, а й у секторі альтернативної, відновлювальної енергетики. Багато індійських компаній зацікавлені в такій співпраці. Кілька наших компаній вже працює в Дніпропетровській області (будівництво сонячних електростанцій, вітряків, виробництво гідрогену), рівень інвестицій становить майже $20 млн.

Насправді, виробництво екологічно чистої енергії – це важливий напрям для нашої співпраці у сфері енергетики. А для того, щоб вона була плідною, слід мати спецкомплекси для її виробництва та збереження. Одна з проблем для відновлювальної енергетики в Україні – відсутність чіткості ціноутворення. Компанії братимуть до уваги цей аспект під час ухвалення рішення щодо майбутніх інвестицій.
– Два роки тому ви казали, що декілька індійських компаній планують вкласти в розвиток нашої «зеленої» енергетики майже $250 млн. Вдалося?
– Такі прагнення наших підприємців мають місце. Але є проблема з цінами, ціноутворенням. Коли буде стабільною ціна за кіловат на годину – індійські інвестори швидко займуть цю нішу. Поки ми в очікуванні. До того ж важливим моментом тут є робота з оформлення документів й дозволів, щоб інвестори могли швидше розпочати реалізацію проєктів.
– Індійський бізнес активно інвестує в розвиток нашої фармацевтичної індустрії. Як розвивається співпраця, планується в нас відкриття виробництв?
– Фармацевтична галузь – одна з основних у співробітництві наших країн. Наразі є чимало індійських компаній на ринку України. Також мають місце контакти на міжурядовому рівні: нещодавно 500 000 доз вакцини Covishield надійшло в Україну, і щодо надходження ще 10–12 млн доз ідуть перемовини.
Також ми постачаємо в Україну в значній кількості різні медичні засоби (зокрема, від туберкульозу, діабету, онкологічних захворювань, ВІЛ). Також надаємо медичні девайси для моніторингу здоров’я пацієнта, зокрема механічні серця, клапани тощо. Ціни на ці апарати складають 1/5 від європейських. Для ефективності нашої співпраці слід налагодити збалансований ланцюг постачання.

А для виготовлення індійських медичних препаратів в Україні необхідно мати велику кількість певних інгредієнтів. Наші препарати відомі у світі високою якістю й доступною ціною. Коли на території України будуть такі можливості, індійські компанії розглянуть ці варіанти.
Також хочу наголосити на принципі, який називаю «3A»: Accessbility, Availability, Affordability (доступ, наявність, цінова доступність), Індія на високому рівні відповідає всім цим показникам.
– Наскільки я зрозуміла, незважаючи на хвилю негативу в Україні щодо Covishield (зокрема з боку політиків), Індія продовжить постачати нам вакцину?
– Ми не зважаємо на коментарі в ЗМІ. Covishield постачається з Індії в різні частини світу – на сьогодні це майже 70 країн та близько 60 млн доз. Тому, вважаємо, що наша співпраця в галузі медицини буде ефективною й триватиме надалі.
– У середині січня представник МЗС України Євген Єнін обговорював з вами можливість залучення індійських компаній до реалізації проєктів нашої транспортної й енергоінфраструктури. На якому зараз вони етапі?
– Між нашими державами є три пріоритетні напрями для інвестування: інфраструктура, транспорт, енергетика. Є вже початкові результати, проте реалізація таких проєктів займає чимало часу. Конкретні відомості будуть опубліковані, коли будуть підписані конкретні договори. У свою чергу, наголошу, що в Індії є спеціальна програма «Make in India», яка заохочує міжнародний бізнес вкладати в індійську економіку.
– Ваших інвесторів давно цікавить наш оборонно-промисловий комплекс. Наскільки сьогодні індійські спецпідприємства зацікавлені в співпраці?
– Рівень нашої кооперації у сфері ОПК є досить високим. Значна кількість індійських військових підприємств обслуговують судна, гелікоптери та іншу воєнну техніку на українських оборонних підприємствах.

Багато обладнання постачається в Індію також з України. До того ж в Україні триває низка реформ у сфері ОПК, зокрема реформа «Укроборонпрому». Очікується, що в майбутньому співпраця буде такою ж міцною.
Если вы дочитали этот материал до конца, мы надеемся, это значит, что он был полезным для вас.
Мы работаем над тем, чтобы наша журналистская и аналитическая работа была качественной, и стремимся выполнять ее максимально компетентно. Это требует финансовой независимости.
Станьте подписчиком Mind всего за 196 грн в месяц и поддержите развитие независимой деловой журналистики!
Вы можете отменить подписку в любой момент в собственном кабинете LIQPAY, или написав нам по адресу: [email protected].