Посол Індії: «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»

Посол Індії: «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»

Партха Сатпатхі – про інтерес індійських підприємців до українських партнерів, перестороги, перспективи й очікування щодо подальшої співпраці

Этот материал также доступен на русском языке
Посол Індії: «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Mind продовжує спілкуватися з послами різних держав в Україні. Мета проєкту – показати вітчизняні перспективи на міжнародній арені та місце нашої країни в глобальній економіці. Ми зосередилися на питаннях бізнес-інтересів, можливостях для співпраці та їхній реалізації підприємцями двох країн, а також на привабливості України для іноземного капіталу.

Сьогодні наш співрозмовник – надзвичайний і повноважний посол Індії в Україні Партха Сатпатхі.

Індія – традиційно один із провідних експортних ринків для України. Динаміка економічних відносин між двома країнами характеризується стабільною тенденцією до зростання – навіть пандемія COVID-19 незначною мірою вплинула на динаміку цього розвитку. Чого не сказати про рівень індійських інвестицій в нашу економіку, який показує значне падіння. Про перепони притоку індійських інвестицій в Україну й плани щодо подальших спільних проєктів – йшлося в розмові з паном послом.

– Згідно з даними Держстату, обсяг індійських інвестицій в Україну останнім часом показує спад. Якщо не брати до уваги пандемічний 2020-й, у якому індійські вкладення становили лише $7,2 млн, а порівнювати 2015 і 2019 роки – $33,8 млн і $18,5 млн відповідно – цифри відрізняються майже вдвічі. Чим поясните невеликі обсяги інвестицій? Що заважає вашим інвесторам працювати у нас?    

– Економіка – один із стовпів у співробітництві між нашими державами. Якщо розглядати останні десять років, наші економічні зв’язки перебували на високому рівні. Однак слід розуміти, що інвестиції – це не лише цифри, відображені в статистиці. Це й різноманіття секторів, де співпрацюють країни. Серед таких для Індії: інженерія, наука, технології, стратегічна та фармсфера, енергетика.

Посол Індії : «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Якщо говорити про освіту, то щороку в Україну приїжджає близько 18 000 наших студентів, і кожен приносить до держбюджету $5000 (загальна сума становить майже $100 млн). При розгляді інвестицій, зверніть увагу на той факт, що, крім прямих двосторонніх інвестицій, є й ті, що надходять через інші канали.

Річ не в тому, що індійці бояться інвестувати в Україну. Є питання відсутності обізнаності про державу, особливо при наявності альтернатив. Є й інші чинники – труднощі із законодавством, безпекою, верховенством права тощо. У бізнесі завжди виникають певні бар’єри та ризики – не лише в Україні. Проте уряди наших держав постійно контактують з цього приводу і працюють над збільшенням обізнаності про можливості в Україні. 

– Говорячи про наш бізнес-клімат, ви натякнули на непрозоре українське законодавство…

– У бізнесі є різні ризики, але більшість із них можна передбачити, показати у цифрах. Якщо говорити про законодавство – бізнес і комерція залежать від нього. Добре, коли закон прозорий, та важливіше його імплементація (використання). Ми співпрацюємо з урядом та відповідальними інституціями в Україні, щоб про труднощі було відомо, над ними можна було працювати та їх мінімізувати.

– Можна конкретизувати?

– Взагалі, в Індії є Об’єднана економічна комісія, яка працює з такими питаннями, що виникають у певній країні, потім комунікація вже йде на рівні урядів.

Якщо говорити про проблеми індійського бізнесу в Україні, насамперед це отримання бізнес-візи й питання банківської безпеки. Щоб індійський бізнес тут інвестував, українські банки мають визнаватися на території Індії. Ба більше, наші громадяни мають бути певні, що з легкістю можуть взяти в Україні кредит і не мати з ним жодних проблем.

– Скільки зараз індійських компаній працює в нас?

– Близько 50. Найбільша кількість – у фармацевтичному секторі, а також в автомобільній галузі (автомобілебудівна компанія TATA Motors Ltd. і виробник транспортних засобів Bajaj Motorcycles).

– 2011 року в Україні працювала компанія Kalpataru Power Transmission Limited, що успішно виконала проєкт будівництва електропередачі Рівненська АЕС – Київ. Наразі про неї не чути…

– Це одна з потужних індійських компаній у сфері передачі енергетики й інфраструктури, що працювала тут за контрактом, який наразі закінчено. Проте Kalpataru зацікавлена в нових проєктах й веденні бізнесу в Україні, ба більше, вона братиме участь у тендерах, і коли буде можливість – укладатиме нові угоди.

– Ми маємо багаторічну співпрацю в аерокосмічній галузі, енерго- й агропромисловості. Як розвиваються контакти сьогодні?

– Якщо говорити про сільське господарство – це сфера, де наші держави є лідерами (обсяг двосторонньої торгівлі становить понад $1 млрд). Наразі готовий до підписання Меморандум про взаємодію у сфері сільського господарства між нашими урядами. Тому сподіваємося на зростання співробітництва. Україна й Індія прагнуть розширити контакти в аграрному секторі: в Україні вже є індійські інвестиції в цій галузі, до того ж досить успішні.

Посол Індії : «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

З Індії в Україну надходить фарм- та хімпродукція, насіння й плоди олійних рослин, чорні метали та вироби з них тощо. Україна експортує Індії багато соняшникової олії, органічних продуктів, фруктів, овочів. Наші підприємці розглядають можливість збільшення капіталовкладень.

Щодо аерокосмічної сфери, наші відносини й потужності тут теж доволі високі (2017 року Індія запустила ракету зі 104 супутниками в космос – це світовий рекорд). Підписано договори між урядами обох країн і Державним космічним агентством України та Індійською організацією космічних досліджень (ISRO). Зокрема, ми активно співпрацюємо з Україною в кількох важливих аспектах, і наша співпраця в цій сфері лише зростатиме.

Стосовно енергетики – ми чекаємо на співробітництво не лише в традиційних сферах, а й у секторі альтернативної, відновлювальної енергетики. Багато індійських компаній зацікавлені в такій співпраці. Кілька наших компаній вже працює в Дніпропетровській області (будівництво сонячних електростанцій, вітряків, виробництво гідрогену), рівень інвестицій становить майже $20 млн.

Посол Індії : «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Насправді, виробництво екологічно чистої енергії – це важливий напрям для нашої співпраці у сфері енергетики. А для того, щоб вона була плідною, слід мати спецкомплекси для її виробництва та збереження. Одна з проблем для відновлювальної енергетики в Україні – відсутність чіткості ціноутворення. Компанії братимуть до уваги цей аспект під час ухвалення рішення щодо майбутніх інвестицій.

– Два роки тому ви казали, що декілька індійських компаній планують вкласти в розвиток нашої «зеленої» енергетики майже $250 млн. Вдалося?

– Такі прагнення наших підприємців мають місце. Але є проблема з цінами, ціноутворенням. Коли буде стабільною ціна за кіловат на годину – індійські інвестори швидко займуть цю нішу. Поки ми в очікуванні. До того ж важливим моментом тут є робота з оформлення документів й дозволів, щоб інвестори могли швидше розпочати реалізацію проєктів.       

– Індійський бізнес активно інвестує в розвиток нашої фармацевтичної індустрії. Як розвивається співпраця, планується в нас відкриття виробництв?

– Фармацевтична галузь – одна з основних у співробітництві наших країн. Наразі є чимало індійських компаній на ринку України. Також мають місце контакти на міжурядовому рівні: нещодавно 500 000 доз вакцини Covishield надійшло в Україну, і щодо надходження ще 10–12 млн доз ідуть перемовини.

Також ми постачаємо в Україну в значній кількості різні медичні засоби (зокрема, від туберкульозу, діабету, онкологічних захворювань, ВІЛ). Також надаємо медичні девайси для моніторингу здоров’я пацієнта, зокрема  механічні серця, клапани тощо. Ціни на ці апарати складають 1/5 від європейських. Для ефективності нашої співпраці слід налагодити збалансований ланцюг постачання.

Посол Індії : «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

А для виготовлення індійських медичних препаратів в Україні необхідно мати велику кількість певних інгредієнтів. Наші препарати відомі у світі високою якістю й доступною ціною. Коли на території України будуть такі можливості, індійські компанії розглянуть ці варіанти.

Також хочу наголосити на принципі, який називаю «3A»: Accessbility, Availability, Affordability (доступ, наявність, цінова доступність), Індія на високому рівні відповідає всім цим показникам.

– Наскільки я зрозуміла, незважаючи на хвилю негативу в Україні щодо Covishield (зокрема з боку політиків), Індія продовжить постачати нам вакцину?

– Ми не зважаємо на коментарі в ЗМІ. Covishield постачається з Індії в різні частини світу – на сьогодні це майже 70 країн та близько 60 млн доз. Тому, вважаємо, що наша співпраця в галузі медицини буде ефективною й триватиме надалі. 

– У середині січня представник МЗС України Євген Єнін обговорював з вами можливість залучення індійських компаній до реалізації проєктів нашої транспортної й енергоінфраструктури. На якому зараз вони етапі?

– Між нашими державами є три пріоритетні напрями для інвестування: інфраструктура, транспорт, енергетика. Є вже початкові результати, проте реалізація таких проєктів займає чимало часу. Конкретні відомості будуть опубліковані, коли будуть підписані конкретні договори. У свою чергу, наголошу, що в Індії є спеціальна програма «Make in India», яка заохочує міжнародний бізнес вкладати в індійську економіку.

– Ваших інвесторів давно цікавить наш оборонно-промисловий комплекс. Наскільки сьогодні індійські спецпідприємства зацікавлені в співпраці?

–  Рівень нашої кооперації у сфері ОПК є досить високим. Значна кількість індійських військових підприємств обслуговують судна, гелікоптери та іншу воєнну техніку на українських оборонних підприємствах.

Посол Індії : «Щоб індійський бізнес інвестував в Україну, тутешні банки мають визнаватися на території нашої країни»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Багато обладнання постачається в Індію також з України. До того ж в Україні триває низка реформ у сфері ОПК, зокрема реформа «Укроборонпрому». Очікується, що в майбутньому співпраця буде такою ж міцною.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті