12 серпня 2022 переглянуто 1634

Від «мільйона сонячних дахів» – до Ukrainian Energy Freedom Coalition

Як зелена енергетична компанія заздалегідь почала готуватися до війни і продовжує працювати в нових умовах

Співзасновник компанії «Атмосфера» Олексій Бадіка 

Співзасновник компанії «Атмосфера» і випускник kmbs Олексій Бадіка займається зеленою енергетикою майже 15 років – з того часу, як, навідуючи Китай, побачив, що там 90% дахів вкриті сонячними батареями та електростанціями. З тих пір він невпинно працює над тим, щоб використання сонячної енергії стало нормою для України, а прагнення до енергетичної свободи – спільною ідеєю українців. Олексій розповів Mind, як разом з однодумцями іде до цієї мети навіть під час війни, і які проєкти народжуються просто зараз.


Підготовка – половина перемоги
«Ми почали готуватися до можливої війни за місяць до її початку, – розповідає Олексій, – і це не означає, що хтось з нас мав якісь здібності пророка, просто складно було не зважати на події довкола і не робити відповідних висновків». «Атмосфера» мала кілька філій і складів на півдні, сході і в центрі країни: в Києві, Харкові, Дніпрі, Херсоні – тож першим завданням стало провести їх релокацію. Потім було ухвалено рішення забронювати місце для релокації співробітників – і компанія винайняла номери на базах відпочинку у Закарпатті. Спочатку працівникам запропонували потренуватися і відвезти сім’ї туди просто так – відпочити за рахунок компанії, але аж до 24 лютого цією пропозицією ніхто не скористався. Тим не менш, з початком війни усі були раді, що компанія має місце для евакуації. Наразі «Атмосфера» змогла вивезти майже усіх – залишилися тільки одна сім’я в Херсоні, яка не може виїхати через особисті обставини.

У перший місяць частина працівників вирушила за кордон, а кілька чоловік були мобілізовані, тому кількість працівників компанії скоротилася зі 150 до 135. «Через війну ми скоротили лише одне робоче місце, роль цієї людини стала незатребувана в компанії, тож ми мусили відпустити і не тримати людину, – говорить Бадіка. – Але усі, хто залишився, отримують заробітну платню і, звичайно ж, усю необхідну допомогу, включаючи можливість евакуюватися і мати тимчасове житло за рахунок компанії». Окрім своєї роботи, працівники компанії організовано допомагають переселеним сім’ям працівників, постачають усе, що треба, на фронт: і своїм мобілізованим хлопцям, і усім, хто цього потребує. До компанії часто звертаються і волонтери, і військові – з проханням надати сонячні електростанції та портативні зарядні пристрої, великі powerbanks.

«Спільне прагнення до свободи»
Ще до війни в «Атмосфері» часто говорили про те, що суспільству дуже не вистачає об’єднувальної ідеї, яка б надихала і підтримувала прагнення рухатися в бік альтернативної енергетики. Саме з постійних обговорень цього і народилася ідея створення «мільйона сонячних дахів».

«Чому мільйон? Не тільки тому, що це красиво звучить, – сміється Олексій. – Насправді це цілком досяжна мета, яку, наприклад, давно реалізувала Німеччина та багато інших європейських країн. Мільйон дахів з власними електростанціями – це всього лише 20%, тобто, кожен п’ятий дах в Україні, де на початок війни існувало всього 40-50 тисяч таких «сонячних дахів». Наразі частка альтернативної енергетики складає менше 1%, а ми мріємо збільшити її хоча б до 7%. Загалом ідея «мільйона сонячних дахів» сподобалася усій нашій спільноті зелених енергетиків – і колегам, і конкурентам – тож її підхопили. Ми дуже раділи, адже для нас для всіх головною була спільна мета, а не монополія на гасло».

Однодумці з різних компаній, об’єднані ідеєю розвитку альтернативної енергетики, не припинили обговорення цієї спільної мети навіть після 24 лютого. Поступово колеги дійшли висновку, що усі вони працюють заради свободи. Тим більше, що наразі, у зв'язку з війною, руйнуванням інфраструктури та побоюваннями за безперебійність енергопостачання найближчою зимою, питання енергетичної незалежності стало ще більш актуальним. «І насправді йдеться не стільки про незалежність, бо вона передбачає незалежність від когось, а про енергетичну свободу – про внутрішнє відчуття і свідомий вільний вибір, – говорить Олексій. – Якщо ще рік тому наші фахівці вмовляли деяких клієнтів звернути увагу на забезпечення автономності їхніх об'єктів, то зараз у нас вже сформувалася черга на модернізацію наявних і монтаж нових автономних СЕС на півтора місяця вперед. І це не просто питання комфорту чи економії, це питання фізичного виживання, особливо якщо річ йде про зиму, війну та можливі проблеми із централізованим забезпеченням. А ще – набагато ширше питання енергетичної свободи».

У результаті постійних обговорень проблематики у вузькому колі, в одного з колег, члена ГО «Екодія» Максима Бабаєва, народилася ідея створити Українську коаліцію енергетичної свободи – і вже 4 серпня він оприлюднив маніфест нової організації. «Ця організація твориться на наших очах вже зараз, обговорюється внутрішня структура, принципи управління, мета – і, звичайно, усі ми обов’язково до цього долучимося!» – запевняє Олексій Бадика.

А тим часом компанія «Атмосфера» працює над відкриттям у центрі Києва нового тематичного коворкінгу для усіх причетних до альтернативної енергетики. Величезний хаб Atmosfera NRG.space для професійної спільноти загальною площею 1800 м2, відкриється вже в середині вересня. Там зможуть працювати 400-500 спеціалістів з різних компаній та організацій, обмінюватися ідеями, контактами, створювати спільні проєкти – такі, які були б неможливі без спільноти.

«Там знайдеться місце для усіх: і для новоствореної Коаліції, і для будь-яких організацій, які так чи інакше дотичні до галузі сталої енергетики, і для багатьох інших спеціалістів, – розповідає Олексій Бадіка, – для усіх, хто прагне енергетичної свободи».