11 листопада 2022 переглянуто 10812

Web Summit-2022: тренди та інсайти

Випускник kmbs поділився враженнями, розповів про вигоди від поїздки та ставлення до українців на конференції

Після ковідного 2020, коли Web Summit офлайн було скасовано, і постковідного 2021, коли на нього приїхало близько 40 тисяч учасників, цього року захід вийшов на колишні показники – у перший день організатори заявили про 71033 зареєстрованих.

Минулі роки ми вже писали про враження випускників від Web Summit, а цього року представляємо нариси і інсайти від провідника EMBA Дмитра Суслова, який відвідав конференцію разом з компаньйоном як співзасновник компанії Uspacy.

Цього року партнери були присутні на заході як представники стартапу категорії ALPHA – до цієї категорії на саміті відносять продукт, якого ще немає, або який ще не отримав перше фінансування. Метою компаньйонів було перевірити свої продуктові та стратегічні гіпотези, а також познайомитися з новими людьми, від яких можна було би отримати інформацію щодо фінансування стартапів.

Чим зачепив, порадував та здивував Web Summit-2022 – розповідає Дмитро Суслов.


Про український стенд. Цього року Україна, на відміну від скромного представництва минулих років, мала стенд, за який не було соромно:
- велика кількість український стартапів, як відібраних Українським фондом стартапів, так і тих, що приїхали, як ми, своїм коштом, – за різними даними, на саміт приїхало до чотирьох тисяч українців;
- екран і міні-сцена, на якій постійно відбувалися дискусії, інтерв'ю, виступи;
- лаундж-зона в приємних кольорах і з неоновим гербом України,
- присутність офіційних осіб: Олени Зеленської, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, –
все це разом перетворило український стенд на справжній meeting point для українців. А ще цього року практично неможливо було почути серед нас російську мову, хоча минулого року ситуація була протилежна.


Про ставлення до України. Багато людей підходили і розпитували, чи справді ми не релокувалися, а продовжуємо працювати в Україні, в Києві, питали про війну. Цікаво, що усі українці, не домовляючись, мали в одязі бодай якийсь елемент національної символіки: прапор, герб, значок, футболку у національних кольорах – будь-що. У нас з партнером були синьо-жовті стрічки, пов’язані на бейджі. В результаті – нас усіх було завжди видно, і коли ми йшли павільйонами, нам звідусіль ламаною мовою вигукували: «Слава Україні!»

Web Summit-2022: тренди та інсайти

Про рівень українських стартапів. У нас з партнером було завдання: щодня ми старалися обійти абсолютно усі стартапи, презентовані на саміті. Там було багато проєктів, пов’язаних з блокчейн, Web3, криптою, штучним інтелектом. Більшість – на рівні ідеї, і дуже багато таких, за які я б не дав і копійки. Натомість, українські стартапи вигідно вирізнялися конкретикою, прикладною цінністю, бізнес-продуманістю. Я впевнений, що з багатьох виростуть справжні великі бізнеси.


Про тренди. Звичайно, номер один серед трендів – це спільне захоплення блокчейн, Web3, криптою, штучним інтелектом. Натомість, Тім Бернерс-Лі – «батько інтернету», котрий був присутній на заході, сказав, що не вважає блокчейн життєздатним рішенням для створення наступної ітерації Інтернету і заявив, що Web3 – це взагалі не Інтернет. Можу сказати, що маю приблизно таке ж ставлення. Колись років сім тому великим трендом була big data, але наразі про неї ніхто вже не згадує. Так, вона є частиною деяких продуктів, але не стала повсюдним одкровенням і вирішенням усіх проблем. Мені здається, те саме буде і з блокчейном, Web3 та криптой. Це просто дуже модні і вкрай переоцінені теми.
Ще один важливий тренд, про який говорили дуже багато і який, на відміну від першого пункту, однозначно залишиться в топі, – це екологія та сталий розвиток.


Про інвесторські гроші. Тут є дві протилежні думки. Зі сцени у виступах постійно говорили про те, що венчурні гроші стали дуже дорогими, що їх стало залучати вкрай важко. Інвестори, які працюють з українським ринком, пояснювали загальною економічною й політичною ситуацією, світовою кризою. З другого боку, в особистому спілкуванні люди з конкретних фондів підтверджували, що для реального бізнесу з показниками зростання отримати інвестиції – не проблема.

Web Summit-2022: тренди та інсайти

Про особисті відкриття. Виявилося, що я можу спілкуватися з людьми, можу прагнути спілкування. Не те щоб я був класичним інтровертом, але зазвичай я не дуже люблю безкінечні знайомства й вечірки. Коли я у своєму віці вирішив бути стартапером, я розумів, що без цього не обійтися. А тепер я просто пішов – і зробив це.
Величезна кількість людей, тіснота, спілкування нон-стоп – все це мене не злякало, навіть навпаки. Думаю, це завдяки тому, що саміт просякнутий атмосферою нетворкінгу, і уся організація максимально цьому сприяє:

  • кожен має бейдж, на якому зазначені ім’я, прізвище, категорія відвідувача (гість, журналіст, альфа, бета чи інша категорія стартапу і т.д.). А ще на кожному беджі є  QR-код, скануючи який, отримуєш максимальну інформацію про людину. Сканувати код – абсолютно природно, дозволу питати чи соромитися не треба;
  • мобільний застосунок – дуже крута платформа нетворкінгу і джерело усієї необхідної інформації: календар подій, чат, особистий розклад, можливість призначення зустрічей через застосунок, зберігання контактів усіх, з ким познайомився і можливість їх вивантажити;
  • спілкування без бар’єрів – атмосфера повної рівності. Не важливо, чи ти підліток, який просто прийшов подивитися чи навіть має ідею, чи міністр або крутий інвестор, абсолютно до кожного можна підійти поспілкуватися. Організаторам вдалося створити невимушену атмосферу безкінечного нетворкінгу і нон-стоп спілкування.

Завдяки такому постійному спілкуванню ми за півдня отримали більше корисної інформації про венчурну індустрію, ніж за півроку до того. А ще ми знайшли технології, які могли б використовувати у своєму продукті, – і одразу познайомилися з авторами, отримали необхідні контакти. Тож усі цілі поїздки виконали на повну.


Кода. Хоча ми й були сфокусовані на власних задачах, все ж глобально можу сказати, що Україні дуже потрібні подібні заходи. У нас був IDCEE, досі існує іForum. На іForum у різні роки збиралося від 7 до 10 тисяч людей. Якщо на всесвітній саміт у Лісабоні приїхала 71 тисяча, то 10 тисяч для однієї України – це дуже круто, хоча, звичайно, то захід зовсім іншого рівня. Але коли повернуться мирні часи, нам варто було би оживити такі конференції – хоча б заради атмосфери і спілкування.