Discuss Discuss
Коштовний смартфон: чи зможе Україна видобувати золото з електронних відходів

Коштовний смартфон: чи зможе Україна видобувати золото з електронних відходів

І який досвід Великобританії може стати в пригоді

Этот материал также доступен на русском языке
Коштовний смартфон: чи зможе Україна видобувати золото з електронних відходів
Фото: depositphotos

Королівський монетний двір Великобританії разом із канадським стартапом Excir почав працювати над переробленням старих цифрових девайсів та видобувати цінні метали в екологічно безпечний спосіб. Інноваційна технологія відновлює 99% металів, що є в гаджетах. Перше тестове випробування дозволило видобути золото чистотою 999,9, а при масштабному розвитку проєкту вдасться також відновлювати срібло, паладій, мідь. Які проблеми вирішує ця технологія та чи може вона набути розвитку в Україні, розповів Mind засновник, CEO в ICOOLA.UA, резидент Reactor.ua Роман Крук.

Скільки золота міститься в електронних девайсах? 

Сьогодні у світі переробляється всього 20% цифрових девайсів, а 80% викидається на сміття, що еквівалентно $57 млрд. Цифри просто захмарні, тільки уявіть, близько 7% світових запасів золота міститься в старих електронних пристроях, більшість з яких попросту відправляється на сміттєзвалище.

Якщо Великобританії вдасться налагодити процес із видобутку цінних металів, потенціал для країни, а особливо для екології, може бути величезним. Співпрацю з Excir прокоментувала директор Королівського монетного двору Ен Джессопп: «Це партнерство є важливим для Королівського монетного двору, оскільки воно дає нам можливість вплинути на одну з найбільших екологічних проблем у світі, водночас це допоможе забезпечити майбутнє Великобританії, як лідера високоякісних, екологічно чистих дорогоцінних металів». 

Процес вилучення дорогоцінних металів досить простий, він складається з таких етапів:

 • з електронного обладнання видаляються друковані плати та компоненти, що містять золото;
 • ці компоненти підготовляються до вилучення цінного металу;
 • відбувається змішування елементів із запатентованою хімічною формулою компанії Excir;
 • хімікати за лічені секунди витягують цінний метал з електроніки, перетворюючи її на багату золотом рідину;
 • відбувається вилучення з рідини осадку золота;
 • відбувається процес переплавлення золота в злитки чистотою 999,9.

Технологія у своєму роді унікальна, позаяк екологічно безпечна та проста в реалізації. Як відомо, золото дуже погано реагує з іншими елементами, тому, щоб видобути його шляхом хімічної реакції, компанії використовували ціанід натрію. Однак цей матеріал дуже токсичний і дорогий, що робило процес вилучення золота нераціональним з точки зору економіки та небезпечним для екології.

Нова хімічна сполука, яку запатентував канадський стартап Excir, має екологічно безпечну складову з мінімальним викидом CO2, що не завдає шкоди навколишньому середовищу. Відновлення цінних металів відбувається при кімнатній температурі, а при подальшому розвитку цієї технології вдасться видобувати не тільки золото, а й срібло, паладій, мідь.

Чи може Україна видобувати цінні метали зі старої техніки?

Перспективи України щодо відновлення електронних девайсів величезні, адже в порівнянні з Європейським Союзом, де ринок відновленої електроніки уже сформований, у нас він знаходиться у зародку.

Україна має величезний інженерний потенціал і всі шанси почати видобувати золото з електронних девайсів прямо зараз та стати лідером у цій сфері. Наші вчені входять до топ-рейтингу науковців світу, а Україна 2020 року посіла 13-те місце за розвитком «науки і технологій», то ж немає сумнівів, що ми можемо стати найкращими у сфері відновлення цінних металів зі старих девайсів.

Тільки уявіть, в 1 тонні викинутих на сміттєзвалище мобільних телефонів є 350 грамів золота. У нас таких тонн – сотні тисяч, а це кілограми чистого золота. Потрібні інвестиції та зацікавленість влади розвивати цей напрям, і можна починати видобувати золото хоч завтра.

Щороку викидається понад 50 млн тонн електронних відходів: комп’ютерів, телефонів, ноутбуків, планшетів. Усі ці речі містять як цінні метали, так і токсичні елементи, що завдають серйозної шкоди навколишньому середовищу. До 2050 року ця цифра може зрости до 120 млн тонн на рік, тож, якщо ми не прискоримо темпи глобального переходу від лінійної до кругової економіки, екологія планети сильно постраждає, а майбутнє, яке нас очікує, буде дуже сумним.

Що відбувається з електронним сміттям в Україні сьогодні?

Питання електронного сміття 2021 року на загальнонаціональному рівні було порушено ГО Let’s Do It GREEN Ukraine, під керівництвом Анни Радченко. Громадська організація запустила соціальний екопросвітницький проєкт щодо культури поводження та збору електронних відходів E-waste Ukraine.

Пілотний проєкт передбачав запровадження 4-місячних навчальних програм для 10 шкіл та 3 університетів у кожній з 12 різних областей України. Головна мета навчання – донести до молоді інформацію про те, що таке електронні відходи, їхній вплив на довкілля та роль кожної людини в утворенні та накопиченні цього сміття.

Наприкінці року організація має визначити переможця в номінаціях E-Waste leader, E-waste School Hero. Фінальний етап цієї місії – встановлення баків для збору поламаної цифрової техніки у містах-переможцях. Це перший крок для розумного вирішення проблеми із сортуванням і збором техніки, яка не працює.

Що робити із зібраним е-сміттям?

В Україні щороку накопичується близько 50 млн кубометрів побутових відходів, зокрема й електронних, що відправляються на звалища та полігони. Це реальна катастрофа для екології. Вплив на здоров’я людей – катастрофічний.

На рівні законодавства України 21 липня 2020 року був ухвалений у першому читанні законопроєкт «Про управління відходами» № 2207-1-д щодо утилізації та переробки. У ст. 35 цього докумнту сказано, що територіальні громади повинні створити муніципальні пункти, що займатимуться роздільним збиранням побутових відходів, в тому числі і електронного/електричного обладнання, акумуляторів, батарей та інших видів.

Проте активізація щодо розподілення та збирання таких відходів відбулася лише через рік. На сайті Міністерства розвитку громад та територій України 23 жовтня 2021 року опублікована інформація щодо впровадження роздільного збирання побутових відходів у понад 1700 населених пунктах України. Сьогодні в нашій країні працює 34 сміттєсортувальні лінії і лише один завод, розташований в Києві, здійснює утилізацію відходів новітнім методом.

Наразі важко сказати, яка частина e-waste в Україні переробляється, адже точних даних у цифрах жодна компанія не має. Єдине, що з впевненістю можна стверджувати, це те, що електронне сміття становить більш ніж 50% від усіх токсичних відходів, викинутих в Україні. Ситуацію поліпшити можна, слід збільшувати обізнаність людей про шкоду техніки, яка відправляється на смітник, про те, що її можна й потрібно використовувати повторно. Це перший крок на шляху розв'язання проблеми.

Як Україні запустити процес видобутку цінних металів з е-відходів?

Унікальна технологія компанії Excir – це метод, що допоможе започаткувати нову екологічну систему з видобутку цінних ресурсів та зменшити електронне сміття на планеті. Для компаній та держави це справжня золота жила, а для екології – порятунок. Проте як реалізувати такий процес на практиці?

Ми вже відправили електронний запит у канадський стартап Excir щодо деталей їхнього інноваційного методу видобутку золота з електронних девайсів. Якщо вони зацікавляться співпрацею та поділяться досвідом, а я впевнений, що це має відбутися, ми направимо всі свої сили, щоб втілити цю ідею в життя.

Звісно без стороннього фінансування проєкту ця ідея може залишитися лише мрією, і цінний ресурс, який міг би перетворитися в золото, так і лежатиме на українських полігонах, засмічуючи довкілля. Для того щоб реалізувати цей процес на практиці, необхідно:

 • налагодити співпрацю з канадським стартапом Excir: домовитися про постачання інноваційної хімічної речовини, що здатна добувати золото з материнських плат та електронних компонентів цифрових девайсів;
 • провести тестові дослідження за участі Excir і добути перші проби золота;
 • підготувати спеціалістів, які б працювали над відновленням золота зі старих девайсів та удосконалювали експериментальну технологію;
 • почати будівництво мінізаводу, який міг би сортувати, розбирати та переробляти електронні відходи, добуваючи звідти цінні метали;
 • облаштувати пункти збору старої електроніки громадян для подальшого переробляння.

Побудова підприємства та впровадження інноваційного методу відновлення цінних ресурсів зі старих електронних гаджетів разом із канадським стартапом Excir можливі, враховуючи близькі зв’язки України та Канади, проте лише при великій підтримці з фінансового боку. Необхідні гігантські інвестиції в цьому напрямі, і тоді, можливо, найближчим часом ми зможемо добути перше золото зі старих поломаних девайсів?

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!