Discuss Discuss
«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти
Партнерський матеріал

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Досвід учасників спільноти ACMP

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти
Фото: depositphotos.com

Рік тому українці опинилися в ситуації, коли одномоментно розбилися всі плани та мрії, земля пішла з-під ніг, а країна та бізнеси опинилися на межі існування. Сьогодні можна сказати, що багато компаній вистояли, вижили та успішно долають наслідки цього надзвичайно важкого і напруженого періоду. І аналізуючи, завдяки чому це вдалося, більшість доходить висновку, що одним із ключових чинників стала довіра.

Ми запитали в українських лідерів змін – учасників спільноти ACMP Україна про те, чим для їхніх компаній та для них особисто є довіра і за допомогою яких інструментів бізнесам вдалося її досягти.

Серію «Лідерство, яке рятує: практичні поради українських менеджерів змін» готує команда спільноти ACMP Україна спільно з Mind та Reactor.ua на основі реальних практик, впроваджених в українських компаніях лідерами змін. Вона має на меті показати комплекс інструментів, який допоміг лідувати зміни у надзвичайних умовах.

Читайте також: «Завмерти чи бігти»: які практики управління змінами допомогли українському бізнесу подолати перший шок війни

«Головний стимул – підтримка від керівників»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Дмитро Панченко,
генеральний директор ТОВ «Сканія Кредіт Україна»:

– Довіра – це початковий код будь-якої команди, плацдарм піраміди розвитку. Особливо гостро питання довіри стоїть у кризовий період, тому головним стимулом продовжувати роботу для працівників від часу повномасштабного вторгнення 24 лютого, стала підтримка від керівників на місцях. Власний приклад та самоорганізація будуть обов’язково відтворені в колективі та KPI. Ті керівники, що залишились або повернулись в країну відразу, стали найкращими інфлюенсерами. Психологічна підтримка і допомога – тут буде корисно все: від легкого щоденного гумору та «easy-talk» з випитою чашкою кави до залучення профільних фахівців, які нададуть рекомендації для психологічної розрядки тим, кому це дійсно потрібно.

Найважливішим у формуванні довіри буде живе спілкування, обмін досвідом від прожитих подій та storytelling. Враховуючи, що ми використовуємо в роботі Lean management, то пряме спілкування між кожним співробітником і керівником створює додатковий комфорт та підвищує рівень включеності в процеси. А розуміння висловленої проблеми допомагає якнайкраще підібрати інструменти для підтримки.

Так, підтримувати працездатність колективу нам допомагають інструменти Outside-in (постійна комунікація з головними офісами за кордоном, що тримає колектив у палітрі міжнародних змін, бо ми частково ізольовані через війну, а глобальний бізнес значно перебудувався) та Inside-out (співробітники, володіючи унікальним досвідом роботи в кризових умовах у різних сферах відповідальності, можуть поділитись ним з іноземними колегами)

«Кожен мав змогу знайти справу, в якій відчуває себе сильним»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Олена Барінова,
керівник підрозділу з управління проєктами:

– У важкі часи довіра виходить на перше місце в цінностях людини. Це стосується не тільки турботи людини за своє життя, а й турботи за близьких, друзів і навіть незнайомих людей. Я працювала в ІТ-компанії, головний і найбільший офіс якої був у Харкові. Наша компанія тричі була на межі розпаду, і це нас навчило, що прозорі стосунки на роботі, побудовані на довірі з крихтою оптимізму, роблять дива.

Перше, що зробили лідери, – забезпечили підтримку співробітників, їх сімей і друзів. Контакти психологічної допомоги, допомога у вирішенні проблем з переміщенням, житлом, ліками, їжею – все це та багато іншого було організовано у перші часи і дні війни. Після декількох днів в більш-менш безпечному місці стало зрозуміло, що людині потрібно щось робити, допомагати, діяти. Тож наші лідери об’єднали людей і дали їм можливість разом працювати над оптимізацією волонтерської діяльності.

Кожен мав змогу знайти напрямок допомоги, в якому він чи вона відчували себе сильними. Розробники допомагали з тестуванням, тестувальники – пропрацьовували логіку, іноді працювали всі разом над вирішенням різноманітних питань. Ніхто не питав, чи є в людини досвід, чи спроможні вони допомогти. Довіряли не тільки лідерам, а й кожному співробітнику. І всі робили максимум з того, що могли!

«Довіру формує своєчасна й актуальна допомога»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Юлiя Ряховська,
директорка департаменту пiдтримки бiзнесу Групи компаній «Метінвест»: 

– У перші дні війни ми намагалися максимально забезпечити всі можливі комунікації та підтримку співробітників. Провідна роль у цьому була в керівників, які в цій ситуації виступили лідерами. Основними інструментами стали цілодобова «гаряча лінія» з постійним поповненням питань і відповідей та дайджести, які співробітники отримували через чат-бот компанії. Досить швидко ми зрозуміли, що однієї гарячої лінії замало для допомоги співробітникам, а іноді й самим операторам, і запустили лінію психологічної допомоги «Метінвест разом», де можна було отримати консультацію та допомогу професійних психологів. Ми проводили як групові, так і індивідуальні заняття. На сьогодні допомогу отримали понад 2800 працівників компанії.

Поряд з комунікаціями, компанія запустила програми працевлаштування в інших регіонах (велика кількість співробітників з Маріуполя та Авдіївки отримали нову роботу в Запоріжжі, Покровську, Кам'янському, Кривому Розі), допомогла співробітникам облаштуватися в новому місті.

Компанія започаткувала один з масштабних проектів гуманітарної допомоги «Рятуємо життя» для допомоги продуктами харчування і гігієнічними товарами як своїм співробітникам, так і соціально незахищеним категоріям мешканців регіонів присутності. Трохи пізніше за допомогою наших європейських партнерів та донорів, а також нашого Фонду Do it together ми запустили новий етап допомоги, якої потребують як наші ветерани, так і жінки та діти, – це повноцінна реабілітація.

Зараз ми вже реалізуємо програму протезування та реабілітації для ветеранів, 42 особи проходять програму лікування. Паралельно проводимо на заході Україні програму психологічної реабілітації для жінок та дітей «Незламна мама». Це програма 21-денного відновлення після тяжких емоційних травм, яка включає як роботу з психологом, так і арт-терапію й інші техніки. На цей момент програму пройшли 187 людей. Учасники відзначають найголовніший результат: бажання і готовність жити далі, сформовані навички виведення себе та своїх дітей із стресу.

Ми маємо ще багато планів допомоги нашим співробітникам і жителям регіонів присутності компанії. На мій погляд, саме своєчасна та актуальна допомога, відгук на поточні потреби формує довіру і впевненість у тому, що незабаром Україна переможе та настане мир.

Довіра залежить від якості комунікацій

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Михайло Відякін,
сертифікований PMP© by PMI, консультант та тренер з питань розвитку організацій, стратегічного планування та проведення інституційних трансформацій:

– У моєму розумінні, довіра до організації є результатом довіри до людей, які в ній працюють, якості її продуктів чи сервісів та її комунікацій зі стейкхолдерами. Оскільки в багатьох процесах організацій задіяні люди, то якість продуктів/сервісів може страждати від неякісного управління або недостатнього ступеня залученості співробітників. Особливо це стосується організацій з низьким рівнем автоматизації, а такими є більшість державних установ, відомств і підприємств з державною формою власності. Логічним здається те, що у часи сильних зовнішніх стресів та потрясінь організації та команди всередині об’єднуються для досягнення спільних цілей і реагування на суспільні виклики. Однак не завжди так трапляється.

Наведу для прикладу три прояви стану внутрішніх комунікації у великому державному підприємстві протягом перших шести місяців з початку повномасштабної агресії росії 24 лютого 2022 року:

  • не було зустрічей та координації дій топменеджерів і, як наслідок, – немає плану злагодження дій на випадок стресових факторів. Були певні «секретні протоколи», але вони не торкались більшості персоналу і команд, включно з їх керівниками;
  • відсутність єдиної та регулярної комунікації з персоналом усього підприємства, бо не було усталених процесів внутрішніх комунікацій та єдиних каналів для цього;
  • ключові стейкхолдери не розуміли, що відбувається всередині великого підприємства і яка політика та дії керівництва, які напрями фокусування діяльності, де можна та треба допомогти, де і які потрібні компетенції.

Не краще була ситуація й із зовнішніми публічними комунікаціями: вебсайт підприємства було знищено кібератаками, і його роботу було відновлено лише у червні 2022 року. Ніде не було інформації, яким чином працює підприємство та галузь в цілому. Лише у липні 2022 року були відновлені важливі публікації саме з питань роботи підприємства та її результатів.

«Довіра має бути взаємною»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Наталія Волнянська,
директорка департаменту управління персоналом Starlight Media:

– У грудні 2022 року ми організували зустріч команди топменеджменту Starlight Media і, озираючись на виклики року та 10 місяців війни, ми поставили собі питання: «Що допомагало нам не зупинятись та діяти в цей час постійних змін?» І серед великого списку уроків цього складного періоду найчастіше згадували людиноцентричність та культуру вдячності.

Задекларований у компанії рух до покращення зворотного зв’язку і визнання талантів отримав нове, по-справжньому велике значення. Щире «дякую», що звучить на всіх рівнях – від комунікації СЕО до щоденної робочої взаємодії – дає сили продовжувати працювати, створювати нові ідеї та допомагати бізнесу в найскладніший, як професійно, так і особистісно, час.

На власному досвіді ми переконались у критичності вчасної та відвертої комунікації з людьми. На зустрічах з лідерами Starlight Media і всією командою ми чесно говорили про контекст, в якому перебуває бізнес у цей час: показували цифри, говорили про економічну кризу в галузі, показували масштаб викликів, з яким стикається наша компанія. Безумовно, довіра має бути взаємною. Це чесно – говорити з командою не тільки про рішення, а і про їх причини, про перешкоди і про спільні цілі. Це допомагає не лише побудові правильної взаємодії всередині компанії, а й мотивації.

Ну і, звісно, люди потребують підтримки, і компанія має демонструвати це розуміння. В економічно найскладніші місяці ми прийняли рішення зберегти сервіс психологічної підтримки, організовували спеціальні вебінари, присвячені емоційній підтримці та психологічному стану в час війни.

«Довіра – це увага»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Олександр Жаріков,
СЕО та співзасновник платформи відкритих інновацій Reactor.ua, член правління АСМР Україна:

– Увага до кожного з боку керівників відіграє велику роль. Не випадкова та разова, а систематична, відверта та на постійній основі. Лідер має бути максимально відвертим і не приховувати проблеми, з якими стикається бізнес: ділитися своїми думками і баченням, як саме планується впоратися із викликами, ні в якому разі не замовчувати труднощі, обговорювати нові можливості. І на власному прикладі надихати людей на те, щоб вони не опускали руки і не впадали у відчай.

На жаль, знаю багато прикладів, коли працівники звільнялись з великої і відносно стабільної компанії та йшли в проекти з великою долею невизначеності саме через відсутність відчуття того, що ти на постійному зв’язку з іншими, розумієш, що саме відбувається в компанії, та можеш планувати спільне майбутнє навіть з малим горизонтом. Відчуття справедливості й захищеності зараз напряму впливає на лояльність працівників та їх готовність працювати в компанії «вдовгу».

Психологічний стан, без перебільшення, складає основну загрозу для кожного з нас. Невизначеність, непередбачувані блекаути та тривоги, жахливі новини зі всіх ресурсів та багато іншого можуть дуже швидко зруйнувати або похитнути навіть людину з високим рівнем самооцінки, стресостійкості та психологічного здоров’я. Багато з моїх знайомих у своєму житті та в спілкуванні з іншими слідують простим, на перший погляд, правилам: донатити, скільки можливо, насичувати тиждень тими подіями, які можливо запланувати, не замикатись в чотирьох стінах і виходити «на світло», не уникати спілкування з тими, хто поділяє ваші погляди, бо ви можете підзарядити один одного. Це допомагає справлятися з викликами цієї страшної війни, в яку втягла нас росія.

«Довіра – це співпадіння цінностей»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Ольга Довганіч,
експертка з маркетингу та управління змінами:

– Вже більше трьох років ми з командою реалізуємо проекти змін в українських та міжнародних компаніях у сферах маркетингу та впровадження інновацій, зокрема, в аграрній сфері і стартапах. Ми бачимо на проєктах, до яких залучені як change managers, а також на особистих волонтерських проектах, фундаментальний зсув у процесі формування довіри як всередині компаній, так і з людьми ззовні.

Час, за який людина приймає рішення про довіру чи недовіру до проєкту, продукту тощо, скорочується зі зростанням невизначеності зовнішнього контексту, а саме рішення – формується під впливом співпадіння чи неспівпадіння цінностей. Іншими словами, сьогодні українці схильні довіряти незнайомій людині по свій бік барикад більше, ніж знайомій, цінності якої ми не розділяємо.

Ми радимо менеджменту компаній у комунікаціях щодо змін робити акценти на цілях змін, їх ціннісному підґрунті, а також – яким чином ці зміни вплинуть на майбутнє команди і суспільства. Простими словами, формула «проста форма – глибокий меседж – акцент на результатах в майбутньому» дає опору в напруженому контексті і формує довіру швидше, ніж розважальна форма та особисті рекомендації.

«Подбати про безпечне середовище»

«Початковий код команди»: чому важлива довіра в компанії та як її досягти

Олена Кича,
HR Director Room 8 Group:

– З початком війни спеціалісти з України зіткнулися з гамою найрізноманітніших почуттів та емоцій: шок, стрес, горе, зневіра, страх, розгубленість, паніка. Важливо було подбати про безпечне середовище для проговорювання цих емоцій та почуттів. З березня 2022 року компанія організувала щоденні групи психологічної підтримки та індивідуальні консультації з психотерапевтом, що працює в компанії, а з серпня було укладено угоду із зовнішнім провайдером, який надає такого роду послуги.

Будь-хто з команди з України та члени їх родин можуть звернутися на гарячу лінію та отримати консультації професійних психологів і коучів. У корпоративному месенджері створено чат, де публікуються поради стосовно підтримки свого психічного здоровʼя, методів роботи зі стресом тощо. Крім цього, протягом року для спеціалістів з України HR-командою були організовані навчальні вебінари із зовнішніми експертами про те, як управляти своїми емоціями та протидіяти стресу.

Окремим напрямом роботи було надання інструментів управління командами в умовах війни. Цей запит прийшов від менеджерів, адже нова реальність вимагала нових менеджерських інструментів. Наша L&D-команда розробила і запустила навчальний курс «People Management in War», який складався з серії вебінарів та воркшопів, де менеджери обговорювали реальні кейси й отримували поради щодо методів управління командами в умовах війни. Після курсу був створений унікальний гайд для менеджерів, де були зафіксовані основні напрацювання команд під час воркшопів.

Особливої уваги потребує постійна інформаційна підтримка спеціалістів. Протягом всього часу наші фахівці щоденно отримували необхідну інформацію, для цього використовувались чати в корпоративному месенджері і спеціально створені канали в альтернативному месенджері. Також з перших тижнів війни компанія створила окремий портал – Room 8 Group WIKI Space, де публікувала інформацію з різноманітних питань, які допомагали спеціалістам знаходити відповіді на їхні запити протягом цих складних місяців.

У наступній статті серії «Лідерство, яке рятує: практичні поради українських менеджерів змін» мова піде про роль комунікацій у збереженні організаційної стійкості.