Итоги-2021: как в Украине закончилась, не начавшись, большая приватизация
И какие объекты остались «лакомыми кусками»

Яркая продажа отеля «Дніпро» летом 2020 года надолго сняла с повестки дня вопрос «Чем занимается Фонд госимущества Украины?» и стала идеальной дымовой завесой, скрывающей околонулевой прогресс в подготовке к продаже стратегических промышленных объектов в стране.
В 2021 году такую же роль должен был выполнить завод «Большевик», сняв еще больше вопросов, поскольку он относится классу большой приватизации. Но что-то пошло не так. Вместо того, чтобы обеспечить несменяемость главе ФГИ и дать старт продаже действительно принципиальных сверхбольших объектов, конкурс по Первому Киевскому машзаводу привел к отставке Дмитрия Сенниченко и отдалил большую приватизацию еще дальше. Почему так произошло, разбирался Mind.
Контекст: в 2020 году поступления от приватизации составили 2,25 млрд грн. Ожидания в 2021 – от 3 млрд (оценка Кабмина) до 5,5 млрд (оценка ФГИ) гривен. Этот показатель близок к рекордному, но все же существенно меньше, чем заложенные в бюджетный план 12 млрд.
Что пошло «не так» с продажей «Большевика»?
Конкурс по приватизации завода «Большевик» состоялся 27 октября. Нужно сразу зафиксировать: нет никаких сомнений в том, что альтернативы приватизации для ПКМЗ не существовало, и его продажа – за любую сумму – это лучше, чем статус-кво. На момент приватизации советский гигант представлял собой огромный пустырь, по которому разбросаны полуразрушенные здания цехов – и все это почти в центре города.
Тем не менее, результат торгов – 1,43 млрд
196
Чому я маю стати підписником Mind?
Mind UA - це незалежний бізнес-портал. Ми не залежимо від (і не належимо до) жодних політичних, олігархічних та інших груп. Проект створюється командою ділових журналістів; ми залучаємо лише портфельних інвесторів.
Рекламні доходи медіа в світі стрімко падають. В гонитві за кількістю читачів перемагають таблоїди та ресурси що маніпулюють фактами, в гонитві за сенсаціями. На відміну від них, ми прагнемо робити дійсно корисний та якісний продукт для того, аби створювати справжню додану цінність для наших читачів.
Справжня якісна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно не дешево. Але ми віримо в перспективи якісної журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому, ми створюємо можливість платної щомісячної підписки - Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Вже сьогодні, усі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів Cкажи.uа. Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.