3 листопада 2021 переглянуто 91

Сергій Войцеховський розповів про книгу «Жити змістовно»

Якщо ви дивитеся на своє життя як на проєкт, потрібно навчитися ефективно керувати цим проєкт

 Фото: pixabay.com

Засновник Docens Сергій Войцеховський у дописі у фейсбуці поділився враженнями від книги «Жити змістовно». Стоїцизм популярна тема у світі. І це не дивно, якщо ви дивитеся на своє життя як на проєкт, потрібно навчитися ефективно керувати ним. Варто зрозуміти, які проєкті кордони проєкту, які цілі та результати хотілося б отримати у майбутньому, які обмеження та методологія роботи.

На всі ці питання цілком відповідає стоїцизм. Стоїки дають визначення життєвим цілям, дають конкретну, зрозумілу та просту методологію управління своїм проєктом.

Проєкт – це разова зміна, обмежена в часі та ресурсах, що має конкретну мету. Якщо це визначення цілком лягає на розуміння того, що таке життя, – слід швидше озброїтися ефективною методологією управління.

Головна причина для вивчення стоїцизму в тому, що його можна використовувати на практиці. Стоїцизм не вимагає від нас певного часу для «заняття стоїцизмом». Ми повинні періодично замислюватися про своє життя,  ці періоди рефлексії можна вкласти у різні несподівані моменти дня – коли ми застрягли у пробці або коли лежимо у ліжку перед сном.

# Стоїчна філософія – це як родюче поле, де його огорожа – логіка, урожай – етика, а земля – ​​фізика. Центральна роль філософії приділяється етиці: навіщо дбати про землю і будувати огорожу, якщо не заради врожаю?
# Найпростіший шлях на щастя – навчитися хотіти те, що ти вже маєш. Щоб практикувати це, стоїки використовують техніку «негативної візуалізації» – необхідно виділяти час та уявляти, як втратив те, що цінно.

# Ми поводимося безглуздо, коли витрачаємо час на занепокоєння за те, що не в наших силах; воно нам непідвладне – значить і непокоїтися немає сенсу. Натомість маємо турбуватися тим, що в наших силах, тому що можемо робити дії, щоб реалізувати або запобігти щось. Це і є дихотомія контролю – роби те, що у твоїй владі.
Щоб зберегти спокій, потрібно виробити фаталістичне ставлення до всього, що з нами відбувається. Пропагуючи фаталізм, стоїки радять бути фаталістичним не до майбутнього, а до минулого та сьогодення.

# У відповідь на образу можна використовувати гумор, причому найбільш ефективною буде самоіронія. Насміхаючись з образ, ми даємо зрозуміти, що не сприймаємо кривдника та його нападки серйозно.

# Зараз у світі багато політиків, які розповідають, що якщо ми нещасні – це не наша вина. Навпаки, що між нами та щастям знаходяться якісь дії уряду чи бездіяльності. Стоїки відкидають такий спосіб мислення. Вони переконані, що між нами та щастям перебуває не уряд і суспільство, а недоліки нашої життєвої філософії – чи відсутність такої.

# Стоїцизм – це ліки проти недуги. Недуги тривоги, горя, страху чи багатьох інших негативних емоцій, які мучать людство, не дозволяючи наповнювати життя радістю. Практикуючи техніки стоїків, можна вилікуватися від цих захворювань, в результаті отримати спокій.

Не існує однієї життєвої філософії, ідеальної для всіх, а деякі життєві філософії брати на озброєння не варто нікому. Але практично завжди людині краще прийняти для себе неідеальну життєву філософію, ніж жити взагалі без неї.