«Пристебніть паски»: авіаринок злітає
Великі надії покладаються на літню навігацію та спад пандемії у сезон відпусток

Через всесвітню пандемію коронавірусу у 2020 році світові авіакомпанії зазнали значних збитків. Деякі з компанії навіть опинилися на порозі банкрутства. Якщо оцінювати втрати, наприклад, усіх українських підприємств авіаційної галузі загалом, то, за підрахунками Авіаційного комітету ТППУ, вони склали до 15 млрд грн.
Водночас експерти прогнозують, що у 2021 році український авіаринок буде «одужувати». Великі надії покладаються на літню навігацію і спад пандемії в сезон відпусток. Адже, по суті, зараз уже можна літати по всьому світу, крім деяких країн Європи. А повне відновлення світового й українського авіаринків до рівня 2019-го за показниками пасажиропотоку, обсягами продажів, доходів авіакомпаній та аеропортів від авіаперевезень очікується у 2024 році.
Що зараз відбувається на авіаринку? Сьогодні авіапасажирів у всьому світі найбільше турбує декілька факторів:
- Закриття кордонів. Наприклад, іноземцям заборонили в'їжджати в цілому до ЄС без спецвіз (робочих, студентських або для членів сім'ї).
- Відбулася зміна поведінкової моделі авіапасажирів. Вони не почуваються в безпеці, тому що бояться заразитися коронавірусом під час поїздки.
- У деяких пасажирів є побоювання бронювати квитки через ризик втрати коштів, через захворювання напередодні подорожі або скасування рейсу через непрогнозоване запровадження карантинних обмежувальних заходів.
До яких країн сьогодні можна полетіти?
Багато хто помилково думає, що через пандемію коронавірусу авіаподорожі стали недоступними. Насправді сьогодні можна літати по всьому світу, крім певних держав Євросоюзу. Ба більше, авіакомпанії вже подбали про безпеку і комфорт своїх клієнтів. Вони пропонують безпроблемне скасування бронювання квитків, заміну ваучерів, збереження отриманих раніше миль і різні програми лояльності.
Ви запитаєте: «Куди все-таки можна полетіти?» Список країн, куди дозволено літати українцям з метою ведення бізнесу й туризму можна подивитися на офіційному сайті МЗС, який постійно оновлюється.
Дуже важливо також врахувати і правила в'їзду в певну державу. Це можна зробити на сайті https://klm.traveldoc.aero/ або https://airfrance.traveldoc.aero/. Просто введіть у пошуковику дату поїздки, ваш напрям – і отримаєте базову інформацію стосовно документів для подорожі. Крім того, обов'язково перевірте допустимий тип необхідного тесту (ПЛР, антиген-тести, LAMP тощо), умови його проходження (лабораторія, аптека, лікар і т.д.), мова і термін дії результату.
Станом на сьогодні найбільший авіаперевізник Європи Air France-KLM із найбільш стабільних напрямків виділяє: Мексику, Кубу, Панаму, Домініканську Республіку, країни Південної Америки, Аруба, Кюрасао, Танзанію (Занзібар), ПАР і Кенію.
До прикладу: Air France виконує рейси за маршрутом Київ-Париж і далі по всьому світу через вузловий аеропорт Шарль-де-Голль. Тимчасом усі рейси KLM здійснюються з Києва в Амстердам і далі по всьому світу через вузловий аеропорт Схіпхол. Зокрема, з Києва щотижня літає 3 рейси Air France у Париж (до кінця літа частота зросте до 6 рейсів на тиждень), а також 14 рейсів KLM на тиждень в Амстердам.
Можна забронювати переліт зі знижкою $60 з Air France-KLM на сайті www.airfrance.ua або www.klm.ua. Знижка поширюється на рейси, що здійснюються Air France-KLM по всьому світу, в економ- і бізнес-класах. Забронювати квиток зі знижкою потрібно до 30.06.2021, а здійснити переліт до 30.01.2022 року. Промо-код UKRPROMO21 потрібно ввести на етапі «Оплати» у спеціальному полі «Є купон код або ваучер?» і натиснути «Додати купон код».

Безпека на висоті
Збереження здоров'я під час поїздки – це дуже важливе питання, яке хвилює всіх пасажирів. Особливо під час всесвітньої пандемії. Тому, наприклад, компанія Air France-KLM запровадила суворі санітарно-гігієнічні заходи в аеропорту, на борту, у зонах посадки й очікування. Салони всіх літаків ретельно дезінфікують до і після кожного польоту. Процедура передбачає дезінфікування всіх контактних поверхонь: пасажирських крісел, сервірувальних столиків, кишень крісел, екрану розважальної системи, пульта дистанційного керування, багажних боксів над головами пасажирів і туалетів.
Також перед посадкою на рейс пасажири можуть проходити процедуру перевірки стану здоров'я відповідно до вимог місцевої влади (перед вильотом або після прильоту). Як тільки ви заходите в зону посадки або в літак, необхідно надіти медичну маску, яка закриває ніс і рот. Крім того, при вході в літак пасажирам видається дезінфікуюча серветка. А на далекомагістральних рейсах Air France-KLM – гігієнічний набір. У нього входять дезінфікуюча серветка, медична маска й санітайзер на водно-спиртовій основі.
Також максимальну безпеку від різних вірусів гарантує система циркуляції повітря, у якій застосовуються високоефективні повітряні фільтри HEPA. Вони аналогічні фільтрам, які встановлюють в операційних, тому фіксують 99,99% вірусів і бактерій, включно з коронавірусом. Завдяки такій системі очищення повітря в салонах літаків повністю оновлюється кожні 3 хвилини.
До речі, компанія Air France отримала у грудні 2020 року «4 зірки» в рейтингу кваліфікації авіаційної безпеки від міжнародної організації повітряного транспорту Skytrax. У ньому оцінювалися санітарно-гігієнічні заходи, що вживаються авіакомпаніями на борту літаків і в аеропортах через поширення COVID-19.
Спеціальні умови
2020 рік був непростим для всіх. При цьому варто зазначити, що авіакомпанії робили й роблять усе можливе, щоб забезпечити своїм пасажирам спокій і максимальну гнучкість при бронюванні квитків. Тому, скажімо, в Air France-KLM ідуть на зустріч своїм клієнтам і дають можливість змінювати нагородні квитки безкоштовно та отримувати повернення в разі скасування польоту. А також можна перенести поїздку незалежно від причини або отримати здаваний ваучер, якщо ви не хочете летіти, чи отримати повернення коштів, якщо ваш рейс був скасований. Причому навіть напередодні вильоту можна перебронювати куплений квиток або поміняти на ваучер на повернення суми.
Ще всі учасники програми лояльності Flying Blue (де за кожен переліт пасажир отримує Милі й бонуси) зберегли свої привілеї та підвищили свій статус.
Підсумки
Відштовхуючись від прогнозів експертів, можна стверджувати, що світовий та український авіаринки поступово виходять «із петлі». І важливо те, що авіакомпанії йдуть назустріч своїм клієнтам. Вони змогли перебудувати свою бізнес-модель роботи, операційну ефективність, адаптували їх до нових реалій. Крім того, забезпечили безпрецедентні санітарно-гігієнічні заходи для своїх пасажирів.
2021 рік, по суті, є викликом для всіх учасників ринку і може значно його переформатувати. Тому «пристебніть паски безпеки», авіаринок уже злітає.