Як правильно обслуговувати домашню сонячну електростанцію

Як правильно обслуговувати домашню сонячну електростанцію

Олександр Онищенко, директор з розвитку постачальника електроенергії, газу та енергоефективних рішень YASNO, розповів про обслуговування приватної СЕС

Як правильно обслуговувати домашню сонячну електростанцію

Все більше українців стають енергонезалежними та заробляють завдяки «зеленому» тарифу, встановлюючи приватні сонячні станції. Станом на серпень у країні працюють уже понад 35 тисяч таких СЕС загальною потужністю 933 МВт, інвестиції домогосподарств становлять близько 730 млн євро. Та попри цілком очевидний тренд на використання відновлювальних джерел багатьох від встановлення електростанції зупиняє нерозуміння, як правильно експлуатувати обладнання, чи потрібні для цього спеціальні знання та регулярні витрати? На питання Mind щодо обслуговування приватної СЕС відповів директор з розвитку постачальника електроенергії, газу та енергоефективних рішень YASNO Олександр Онищенко. З початку 2019 року YASNO встановив «під ключ» більше ніж 80 домашніх сонячних електростанцій.

Інвестувавши один раз, власник приватної електростанції отримує стабільний дохід декілька десятиліть. Сонячні панелі генерують енергію з високою ефективністю більше ніж 25 років. Звісно ж, за такий довгий час обладнання не лише «засмагає» під променями, а й підпадає під вплив атмосферних явищ: вітру, дощу, снігу, граду.

Чи можуть вітер, сніг та град пошкодити сонячну станцію?

Сонячна електростанція стійка до збоїв або зносу. Панелі виготовлені з міцного загартованого скла та з легкістю витримують зовнішній вплив. Вони розташовані під кутом, завдяки чому на поверхні не затримаються крижинки граду та сніг. Панелі стійкі й до екстремальних температур: покриття зберігає цілісність від -40 до +80°C.

Як часто потрібно мити панелі?

Пил, наліт, пилок, смог, залишки трави на панелях знижують продуктивність роботи станції, але не суттєво. Реальні втрати електроенергії – не більш ніж 3-5%, тому не варто витрачати зусилля на часте очищення. Дощ змиває з панелей невеликі забруднення. У звичайних умовах достатньо більш ретельного очищення раз на кілька років.

Але якщо станція розміщена неподалік від заводу, ТЕС або великої автомагістралі і на панелях накопичується багато пилу, то можна змивати його водою зі шлангу. Застосовувати нейтральну побутову хімію варто лише в крайньому випадку, якщо на поверхні утворився стійкий вапняний наліт. Але використовувати «сильні», а також абразивні (сода, пісок, порошки, пасти для чищення) засоби або надто часто мити панелі не варто, щоб запобігти утворенню мікротріщин.

Миття панелей взимку може призвести до намерзання криги, тому очищенням слід займатися в теплу пору року. Сонячні батареї часто встановлюють на даху будинку, тож краще для ретельного миття викликати спеціальну клінінгову службу і не наражатися на небезпеку на висоті.

Як правильно обслуговувати домашню сонячну електростанцію

Чи треба очищувати панелі від снігу?

Змітати сніг з панелей не потрібно: він не впливає на виробіток електроенергії, адже тане за кілька днів від сонячних променів і тепла від фотоелементів, що нагріваються під час роботи.

Також ані зіскрібати намерзлий сніг, ані лити на нього окріп не можна. Адже навіть загартоване скло можна подряпати.

Як обслуговувати інвертор?

Крім сонячних панелей, що генерують електроенергію, до складу СЕС входить інвертор. Це так зване «серце» станції. Інвертор перетворює вихідний змінний постійний струм панелей у змінний струм, який може подаватися в комунальну електромережу або використовуватися для власних потреб будинку.

Інвертор не вимагає спеціального обслуговування. У випадку некоректної роботи варто звернутися до постачальника, який встановлював обладнання, для вирішення проблеми.

Як правильно обслуговувати домашню сонячну електростанцію

Яка діагностика потрібна домашній СЕС?

Попри загальну стійкість станції слід проводити її діагностику (самостійно або із залученням фахівців) щонайменше раз на рік. Варто перевіряти:

  • міцність кріплень і стан кріпильних конструкцій;
  • якість заземлення, справність ізоляції та цілісність електроізоляційних труб.

Чи допомагає YASNO своїм клієнтам в обслуговуванні станції?

YASNO пропонує встановлення приватних СЕС «під ключ». Це означає, що менеджери компанії супроводжують клієнта на кожному етапі: з’ясовують потреби та побажання, консультують, отримують технічні умови на необхідну потужність, організовують доставку та встановлення сертифікованого обладнання, оформлюють «зелений» тариф. Після введення станції в експлуатацію фахівці забезпечують гарантійне обслуговування.

Той, хто тільки замислюється про встановлення приватної СЕС, може завдяки калькулятору дохідності на сайті YASNO розрахувати, яка потужність установки буде оптимальною саме для нього та скільки вдасться заробити. А більш детальний розрахунок фахівці YASNO зроблять, отримавши технічну інформацію та виїхавши на місце.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті