mind
Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу
Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Кого можуть зацікавити DEX і на які недоліки слід зважати

Mind продовжує серію матеріалів про те, як працює фінансовий ринок на технології блокчейн. Цей матеріал присвячено розбору роботи децентралізованих бірж.

Читайте також: Криптовалюту в справу: можливості й ризики альтернативи традиційним ринкам інвестицій

Під час підготовки матеріалів про «звичайні» централізовані криптовалютні біржі задачу спрощувала можливість проводити прямі аналогії з фондовими та товарними біржами. Так, було багато відмінностей, характерних саме для криптосфери, однак загалом система виглядала зрозумілою та звичною.

Читайте також: Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

Геть інша ситуація виникає при аналізі децентралізованих бірж (DEX – Decentralized Exchanges). Описати це явище доволі складно без заглиблення у специфічну термінологію та технічні деталі, однак ми спробуємо.

Децентралізація набагато більше відповідає духу криптовалют, ніж класичні біржі, на кшталт Binance чи Whitebit.

Засновник(и) біткоїну формулювали задачу так: «Необхідна електронна система платежів на основі криптографії, що унеможливлює фактор довіри та дозволяє сторонам надсилати платежі один одному напряму, без потреби в посередниках».

Під посередниками можемо розуміти як банківські установи, так і традиційні біржі. Останні отримують доступ до активів клієнтів, і це передбачає ризики їх втрати внаслідок шахрайства, зовнішнього втручання або юридичних дій.

Децентралізована біржа є не зареєстрованою юридичною особою, а лише технологією. Угода відбувається напряму з гаманця клієнта без необхідності блокування активів чи відкриття рахунку.

Механізм є максимально простим: ви заходите на сайт тої чи іншої DEX, вибираєте пару криптоактивів (монет або токенів), у якій хочете здійснити обмін, перевіряєте умови транзакції та, підключивши свій гаманець, виконуєте операцію. Без реєстрації, введення персональних даних, перевірок особи тощо.

Як це все працює?

Смарт-контракт

Тут не обійтися без використання нової термінології, що виникла навколо технології блокчейн. Наприклад, смарт-контракт (англ. smart contract – «розумний контракт») – це алгоритм, у якому прописані умови та наслідки їх виконання. Це цифровий аналог звичайного письмового договору, де формалізовано всі важливі моменти «комп’ютерною мовою». Фактично це набір алгоритмів за принципом «якщо станеться подія А – робимо операцію Б». Тобто все максимально автоматизовано.

Саме на базі смарт-контрактів і працюють децентралізовані біржі. У в контрактах передбачаються всі суттєві умови угод, тож немає необхідності залучати людей для контролю чи підтвердження операцій. Точніше, люди залучаються, але пасивно – після підпису під умовами смарт-контракту їхнє активне втручання надалі вже не потрібне.

Тепер постають питання:

  • Хто й навіщо пише ці смарт-контакти та створює DEX?
  • Хто й чому підтримує функціонування системи?

Розуміння того, хто є вигодонабувачем, корисне не лише для світу криптовалют. Але тут особливо – коли на кожному кроці обіцяють легкі надприбутки для трейдерів –  буде не зайвим зрозуміти, хто ж отримує реальний профіт.

Якщо в традиційній біржі головними бенефіціарами та отримувачами винагород (у першу чергу – торгових комісій) є власники бірж, то тут як такої юридичної особи в традиційному сенсі немає. Але ж ми не закони Ньютона спростовувати зібралися, тож стверджувати, що все працює «якось саме», не можемо.

DAO

DAO (decentralized autonomous organization) – децентралізована автономна організація. Її можна вважати аналогом юридичної особи у криптосвіті. Так, без реєстрацій і коду ЄДРПОУ (чи його аналогів в інших країнах), але з колегіальним ухваленням рішень і спільною метою для учасників (читай – власників).

Функціонування DAO також базується на смарт-контрактах, які покликані максимально автоматизувати всі процеси. Учасники DAO можуть вносити пропозиції щодо змін у контракти, які потім голосуються, – процедура наближена до традиційних юросіб, де є більше, ніж один учасник.

Децентралізовані організації можуть бути різного профілю. Один із них – криптобіржі. У розмаїтті DAO ви можете пересвідчитися на deepdao.io. На першій позиції на момент написання матеріалу перебуває якраз децентралізована біржа Uniswap.

Власниками її токенів UNI (токени можна трактувати як аналог акцій у звичайних корпораціях) є більш ніж 360 000 осіб. Для розуміння масштабів бізнесу: загальна ринкова капіталізація Uniswap наближається до $5 млрд.

Тож на перше питання ми відповіли – засновники біржі (а разом із ними й інші тримачі токенів) отримують пряму фінансову вигоду від зростання ринкової вартості своїх активів. Це все доволі нагадує традиційні акції корпорацій – із злетами та падіннями залежно від економічної ситуації та стану справ бізнесу:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Джерело: CoinGecko

Також власники токенів можуть брати участь в управлінні організацією, як це відбувається в традиційних акціонерних товариствах. Тож децентралізація набуває більш осяжної форми.

Так, в Uniswap для винесення пропозицій необхідно мати частку токенів принаймні в 0,25% від загального обсягу та заручитися підтримкою тримачів власників 4%. В інших DAO можуть бути свої умови – вони прописані у смарт-контракті, як це відбувається у статутах звичайних організацій. Інакше кажучи, усе не працює «самостійно», є конкретні люди, які зацікавлені в роботі бірж і здатні на них впливати.

Важливою перевагою DAO перед традиційними організаціями є публічність внесення пропозицій та ухвалення рішень. Зазвичай усе це розміщується відкрито та підлягає обговоренню. У тому самому Uniswap є сторінка Uniswap Governance. Серед іншого можна подивитися місячні фінансові звіти організації та інше.

Виглядає надто гарно, щоб бути правдою? Картина буде неповною без іще одного аспекту: як розподілені токени управління децентралізованими організаціями і чи дійсно вплив має широкий загал «дрібних акціонерів»?

Якщо звернутися до минулорічного звіту від Chainanalyst із назвою, що резюмує проблему: «Аналіз DAO: право власності напрочуд сконцентроване». Під час дослідження 10 найбільших децентралізованих організацій були отримані такі дані: менше 1% власників мають понад 90% голосів.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

На зображенні бачимо, що по більшості досліджених DAO ключові рішення ухвалюються вкрай малою групою власників. За умов координації між ними, дрібні інвестори, навіть голосуючи консолідовано, не зможуть ні на що впливати. Така концентрація є набагато вищою, ніж у традиційних акціонерних товариствах. Для прикладу, десять найбільших акціонерів Apple (NASDAQ: AAPL) контролюють менше 30% голосів. 

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Зрозуміло, що й там дрібний акціонер не матиме суттєвого впливу. Але традиційні акціонерні товариства ніколи й не вивішували прапор свободи та децентралізації.

Ми акцентуємо на цьому питанні не для залякування або у спробах спаплюжити сферу DAO. Навпаки, вбачаємо серйозну перспективу цього напрямку. Однак для повної реалізації можливостей варто сприймати ситуацію реалістично.

Отже, за несприятливих умов власники ключових обсягів токенів DAO можуть ухвалювати рішення, які не будуть вигідні дрібним інвесторам. І це варто розуміти, купуючи токени. Але, якщо ви використовуєте децентралізовану біржу лише як інструмент для операцій, це питання не має вас суттєво турбувати.

Натомість має значення таке:

Хто підтримує функціонування бірж? І тут нам варто розібратися в механізмі роботи DEX.

Як це все працює?

Згадаємо, як укладаються угоди на централізованих біржах. Покупці та продавці виставляють свої заявки, формуючи біржові стакани, а далі здійснюють операції по наявних цінах або очікують, поки котирування зміняться. Є і маркет-мейкери, які зазвичай торгують в обидві сторони, забезпечуючи ліквідність і заробляючи на різниці.

На DEX усе відбувається кардинально інакше. Наразі найпопулярнішим є механізм АММ – автоматичний маркет-мейкер. Угода відбувається між клієнтом і пулом ліквідності, який було сформовано на біржі.

Довідка Mind:

Пул ліквідності – це сукупність активів, заблокованих у смарт-контракті DEX із метою забезпечення торгівлі та інших функцій децентралізованих бірж.

Тобто ви не чекаєте, доки інший клієнт біржі вийде із зустрічною пропозицією, не шукаєте ціну в «стакані» – угоду можна здійснити будь-коли: «друга сторона» у вигляді пулу ліквідності завжди готова й чекає на вас. Це і є, власне, автоматичний маркет-мейкер.

Звідки він береться? Від інших учасників ринку, які вирішили внести свої активи для забезпечення ліквідності на біржі. Фактично вони стали співорганізаторами торгів. Простими словами: інші учасники блокують свої активи відповідно до умов смарт-контракту біржі, що гарантовано робить ці активи доступними для угоди без додаткового підтвердження власником.

Децентралізація як вона є – будь хто може стати учасником пулу ліквідності, забезпечуючи роботу біржі. Звісно, чим більше людей підключиться до цього процесу, тим більше можливостей до торгів з’явиться.

І робиться це не просто так, а для отримання комісії, яка розподіляється між учасниками, що внесли свої активи до пулів ліквідності біржі. Тож DEX дає можливість кожному відчути себе організатором торгів і маркет-мейкером, отримуючи не мінливий прибуток від торгівлі, а стабільну комісію.

Отже, коротке резюме. Децентралізована біржа функціонує завдяки автоматизованим механізмам, учасниками яких стає широке коло осіб. Це дозволяє не мати централізованого контрагента, який «замикає» ліквідність на собі. Фактично торги проходять між будь-якою особою та пулом ліквідності, що був сформований раніше іншими особами.

Переваги DEX

Серед переваг виділимо такі.

Криптоактиви залишаються на ваших гаманцях – не потрібно переводити їх на рахунки біржі чи надавати комусь доступ. Тобто контроль та відповідальність зберігаються за вами. Навіть якщо з біржою щось станеться, ви не ризикуєте, адже ваших гаманців це не стосуватиметься.

Ваша взаємодія з біржою починається та закінчується в момент здійснення операції. Суттєвим ризиком тут може бути хіба що помилкове звернення до фішингового сайту, що видає себе за реальний.

Не випадково, наприклад, на сторінках бірж DODO і PancakeSwap розміщено такі попередження:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу
Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Немає необхідності реєструватися, надавати документи та підтверджувати особу. Звісно, низка централізованих бірж також доволі лайтово дивляться на такі питання. Але, як уже писав Mind, ця «перевага» є оманливою. Якщо для вас важлива анонімність торгів – використовуйте DEX.

Однак не забувайте, що історія криптогаманця все одно є публічною, хоч і не прив’язаною безпосередньо до вашої особи. Маємо серйозні сумніви щодо майбутніх перспектив повної анонімності у світі криптоактивів.

Ухилення від податків, відмивання «брудних» грошей, фінансуванням тероризму є ключовими проблемами сьогодення для урядів більшості країн світу. Тож вони фокусуватимуться на їх вирішенні, зокрема, й у сфері криптоактивів.

Яку саме інформацію збирає про вас Uniswap, ви можете подивитися на сторінці privacy policy. Серед іншого там зазначено: «Ми можемо передавати зібрану інформацію за запитом регулюючих органів, державних установ і правоохоронних органів для дотримання чинних законів і правил».

Не є таємницею і історія окремих гаманців.

Можливість побути на «іншій стороні угод», ставши учасником пулу ліквідності. Ця діяльність також передбачає певні неочевидні на перший погляд ризики, про які варто написати окремо. У будь-якому разі це, як і управління діяльністю біржі через токени, трейдингу як такого не стосується. Тому реальними перевагами варто вважати перші два пункти.

Недоліки DEX

Просковзування ціни – slippage (актуально для великих угод або малоліквідних пар). Також за умов сильної динаміки на ринку ваша угода може просто не встигнути виконатися за заявленою ціною. Але така ситуація характерна і для ринкових заявок на централізованих біржах.

Високі комісії, які можуть залежати від поточної ситуації. Ціна «газу» (плата за операції в мережі Ефіріум) залежить від активності операцій – чим «гарячішим» є ринок, тим вище піднімаються ціни. Перевіряти їх можна тут або тут.

За другим посиланням вказані також технології для здешевлення цін транзакцій. Разом з тим на ринку пропонуються і безкомісійні варіанти. Однак там комісія буде «вшита» в ціну угод.

Нижча швидкість угод і неможливість активно торгувати всередині дня.

Обмеженість торгівлі в рамках одного блокчейну. Однак це вирішується технологією мостів).

Цінові маніпуляції – якщо хтось отримує інформацію про вашу угоду безпосередньо перед її здійсненням і встигає «зіграти» на цьому.

Яку біржу вибрати?

Як ми це робили в огляді централізованих бірж (CEX), почати варто і тут із публічних рейтингів. На CoinGecko є окрема сторінка-рейтинг саме DEX. Нехай у вас не викликає підозр порівняно невеликий обсяг торгів. По-перше, DEX не використовуються для активної торгівлі всередині дня, скальпінгу тощо. А по-друге, тут є нераціональним накручувати фейкові угоди, як це відбувається на багатьох CEX.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Дещо інакше виглядає топ-10 на CoinMarketCap:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Примітно, що на другій позиції тут біржа, яка працює за методом «книги заявок» (як це відбувається на централізованих біржах), а не через механізм пулів ліквідності, про який ми писали вище. Та це  на сьогодні радше виключення.

Оскільки під час вибору децентралізованої біржі вам не треба проходити процедуру реєстрації та заводу активів, то немає потреби прив'язуватися до однієї біржі. Ваша взаємодія з будь-якою DEX – разові операції. Їх може бути багато, але це не потребує від вас жодної прив'язки.

Тож у першу чергу важливо перевірити, які умови угоди пропонує та чи інша біржа саме за конкретним інструментом, яким ви плануєте торгувати.

Тут слід не забувати, що пули ліквідності не містять у собі все, чим можна торгувати. По суті, кожен пул складається з конкретних активів. Як у пунктах обміну валют ми бачимо EUR/UAH, так і тут щось на кшталт USD Coin / Tether.

При формуванні пулів туди вноситься певна кількість активу А (у нашому прикладі USD Coin) і певна кількість активу Б (наприклад, Tether), а далі вміст пулу балансується. Про цей механізм детальніше нижче, але важливо розуміти, що пули можуть серйозно відрізнятися як по ціні так і по обсягу. Це, якщо можна так сказати, окремі мініринки, ціни на яких можуть відрізнятись.

Ви могли помітити, що у прикладі не було традиційних валют. І це є важливою особливістю криптобірж – ви працюєте саме з криптоактивами, які мають бути на вашому гаманці. Якщо поповнити рахунок на централізованій біржі ви можете в доларі або гривні, то тут ви виходите на угоду вже з криптовалютами (у тому числі у вигляді стейблкоїнів).

Довідка Mind:

Стейблкоїн – криптовалюта, обмінний курс якої намагаються стабілізувати, як правило прив'язуючи котирування до звичайних валют або біржових товарів. Механізми прив’язки є різні.

Стандартною угодою є якраз обмін стейблкоїну та певної криптовалюти чи токену. Більшість DEX наразі працює на базі блокчейну Etherium, що також впливає на доступність тих чи інших пар активів.

Важливо попередньо дослідити, якою є торговельна активність у тій чи іншій парі, щоб менше втратити при операції. Це можна робити на тому самому CoinGecko (сторінка DEX) – по кожній біржі збирається інформація обсягів торгів у різних парах активів. Тут видно активи, спред, обсяги торгів. Окремо також надається trust score – рівень довіри.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Малюнок: інформація по торгам на біржі PancakeSwap (v2)

За неліквідними парами або малими пулами ліквідності просковзування може бути надмірним.

Для прикладу:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Спроба купити токени Merit Circle за ефіріум на суму приблизно $1500 могла призвести до падіння ціни на 30%. І це є стандартною практикою для неліквідних інструментів. Тож не варто торгувати ними без чіткого розуміння, що q навіщо ви робите.

Однак є і інше рішення, ніж вибирати з-поміж безмежної кількості DEX (до речі, певна централізація через об'єднання бірж та їхніх пулів ліквідності відповідно була б на користь ринку). Є низка сервісів агрегаторів ліквідності – вони збирають інформацію з багатьох бірж та пропонують оптимальні можливості для угод. Фактично позбавляють клієнта необхідності перевіряти ціни вручну.

Сервісами такого роду є 1inch, CyberSwap та інші. Вони також реалізовані як DAO, тож, окрім користування послугами, є можливість придбання токенів організації.

Повний перелік функцій і можливостей потребує окремого огляду.

При спробі зробити таку ж транзакцію ETH/MC на KyberSwap ми отримуємо застереження:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

І погодившись можемо побачити мінімальну кількість токенів, яку придбаємо, орієнтовну плату за газ та вплив на ціну. Далі про це детальніше.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Як відбувається угода на DEX та на що звертати увагу?

Інтерфейс більшості децентралізованих бірж (або краще тут казати «обмінників») максимально простий, і все ж деякі додаткові можливості присутні. Розглянемо це на прикладі Uniswap. Ми хочемо придбати 100 одиниць Polygon (MATIC) за ефіріум. Просто вписуємо в нижнє поле бажану кількість одиниць і дивимось ціну:

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Якщо ми не довіряємо біржі, можемо перевірити поточні ціни на інших ресурсах: CoinMarketCap або Сoingecko. Співпадає. Взагалі, це гарна практика при роботі з криптоактивами – дивитися різні джерела інформації. Ринок ще дуже далекий від ефективності, а ніша DEX взагалі є дуже розпорошеною.

Ви можете вказувати параметр «толерантність до просковзування» (недолік №1, про який ми писали вище). Звичайно, у ліквідній парі це не так критично, однак по деяких активах ціна виконання угоди може значно відрізнятися від очікуваної.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Так, за умовами, які ми вказали, транзакцію буде скасовано, якщо ціна зміниться більш ніж на пів відсотка не на вашу користь. Тут же можемо вказати й термін очікування транзакції (що знов-таки актуально для малоліквідних пар).

Якщо розкриємо меню, то побачимо й деякі орієнтовні параметри угоди, так наш вплив на ціну в пулі ліквідності будет незначним (0,01%). Вказана й максимальна сума витрат в ефіріумі, зважаючи на встановлене просковзування в 0,5%.

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Допитливі можуть побачити ще й шлях транзакції – алгоритм намагається оптимізувати витрати, використовуючи декілька пулів ліквідності.

Переконавшись, що умови нас влаштовують, натискаємо

Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

і очікуємо виконання угоди. Як ми й казали, безпосередня взаємодія з нашим гаманцем відбувається лише під час угоди, що і є головною перевагою децентралізованих бірж – ми зберігаємо за собою контроль над активами. Втім, якщо ми помилилися – обміняли не ті активи, неуважно перевірили ціну тощо, служба підтримки не допоможе скасувати операцію.

Повна децентралізація іде пліч-о-пліч із повною відповідальністю, тож вона буде безумовно бажаним варіантом, якщо ви дійсно готові брати на себе контроль.

В інших випадках допомога професіоналів-посередників принесе більше користі, аніж шкоди.

Читайте також: Інвестиційні підсумки 2022 року: якими можливостями зуміли скористатись українські інвестори

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло