Кандидатская по экономике. Анатолий Гриценко, государственные финансы и налоговая политика
Основные вызовы финансовой сферы, с которыми придется столкнуться кандидату в случае победы на президентских выборах – анализ Mind

Mind продолжает публикацию редакционного анализа решений, которые предлагают (а чаще – не предлагают) по отдельным отраслям кандидаты в президенты Украины. С полным перечнем вопросов, на которые мы искали «ответ» у кандидатов, можно ознакомиться здесь; все материалы специального проекта Mind «Кандидатская по экономике» – здесь.
Читайте также: Кандидатская по экономике. Анатолий Гриценко и аграрии
Читайте также: Кандидатская по экономике. Анатолий Гриценко, инфраструктура, связь и инновации
В предвыборном штабе Анатолия Гриценко тоже не сочли нужным ответить на вопросы Mind. Поэтому мы анализируем высказывания и действия кандидата, которые могут помочь предсказать его политику в сфере государственных финансов и налоговой политики.
Политика управления государственными финансами
О фискальном проценте ВВП
С официального сайта Анатолия Гриценко:
Підвищення частки переробної промисловості в ВВП до 25% і експорту до 10% в найближчі роки; використання інвестиційних ресурсів для розвитку національної економіки шляхом підтримки вітчизняних виробників; введення інвестиційних стимулів, які забезпечать приріст внутрішніх інвестицій до 15% щорічно до 2025 р; реалізація ефективної антимонопольної політики для встановлення конкурентних правил роботи на ринках природних монополій.
Комментарий Mind
О госдолге и сотрудничестве с МВФ
Из выступления Анатолия Гриценко во время встречи с бизнесом, февраль 2019:
Будемо виконувати (зобов’язання), але не ті, які суперечать національним інтересам України – наприклад, експорт лісу… Щодо МВФ – подякуємо йому за допомогу і, очевидно, завершимо цю програму. За цей час хочемо задіяти внутрішні ресурси. МВФ – це як каса взаємодопомоги: ми не маємо виходити на той рівень, коли будемо він нього залежати.
Из авторского блога, октябрь 2018:
Обсяг боргів сам по собі плюс вкрай невигідна угода про реструктуризацію 2015 року унеможливлюють потужне економічне зростання темпами, які дійсно піднімуть Україну на якісно новий рівень розвитку…
Наша команда створить сприятливі умови для залучення зовнішніх інвестицій: надійний захист права власності (справедливий суд, захищені реєстри власності на сучасних технологіях, недопущення рейдерства); демонополізація і рівні умови для підприємництва; спрощення реєстраційних і дозвільних процедур, в т.ч. при підключенні нових виробництв до мереж; позбавлення силових структур, СБУ насамперед, права втручатися в економічні процеси, повна ліквідація податкової поліції і створення несилової служби фінансових розслідувань…
Буде додатково забезпечено: проведення амністії/легалізації грошових коштів/нерухомості громадян, під довіру до нової влади і її гарантію не притягнення до кримінальної відповідальності за приховування джерел набуття власності, з декларуванням до кінцевого власника/бенефіціара.
Комментарий Mind
О децентрализации
Во время пресс-конференции для волынских СМИ, апрель 2018:
Децентралізація – це один із ключових принципів… Громади через обрані ними органи (ради і голів) контролюють землю лише в межах забудови населених пунктів. І цієї землі від загального обсягу земель України – 12%. А хто ж контролює решту 88%? Це ж десятки мільйонів гектарів. Голови адміністрацій. Їх не вибирає громада, їх призначає президент своїм указом за поданням уряду. Досить часто це навіть люди з інших областей.
На официальной странице в Facebook, август 2018:
В рамках децентралізації районні державні адміністрації будуть ліквідовані, а повноваження обласних – звужені. Обрані місцевою громадою ради утворюватимуть виконкоми, які працюватимуть прозоро, під контролем людей. Обласні державні адміністрації (чи префектури) не втручатимуться у вирішення господарських питань. Їх завдання – координація регіональних представництв міністерств на обласному рівні, контроль виконання загальнодержавних програм, які фінансуються із центрального бюджету. На кожному рівні будуть повністю прозорі реєстри усієї власності, яка є.
Комментарий Mind
О приоритетах бюджетного финансирования
На официальной странице в Facebook, ноябрь 2018:
Видатки Міноборони збільшено на 18%, порівняно з 2018 роком, але кошти на розвиток, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки – лише на 4%. Без сучасної техніки боєздатної армії не буде. На рік, в розрахунку на одного солдата, бюджетом передбачено $13700. Це формально, а насправді менше, бо в цю суму включено ще й медичне забезпечення членів сімей військових і ветеранів війни.
Комментарий Mind
О дефиците Пенсионного фонда
Из предвыборной программы Анатолия Гриценко:
Буде Всеукраїнський перепис населення і, на його основі, обґрунтовані плани розвитку економіки, освіти, науки, медицини та пенсійного забезпечення… Не буде більше мінімальна пенсія нижчою за реальний прожитковий мінімум – ми підвищимо пенсії до економічно обґрунтованого рівня, що справедливо врахує трудовий внесок і кваліфікацію. Середня зарплата в Україні буде понад 700 євро, відповідно зростатимуть пенсії.
Во время общения со СМИ, 2010 год:
Політик піддав критиці чинну пенсійну систему, що містить великі дисбаланси: максимальна пенсія перевищує мінімальну у 75 разів. Лідер Громадянської позиції переконаний, що різниця не може бути вищою за 10 разів. Крім того, він вважає несправедливим, коли людина, яка працювала 10 років і той, хто пропрацював 40 років, отримують однакову пенсію. Пенсія повинна залежати від стажу роботи, отримуваної заробітної плати та умов праці. Тобто бути вищою там, де людина може втрачати здоров’я.
Во время общения со СМИ, 2010 год:
Велику проблему становить тіньова економіка, адже більшість людей працюють без офіційного оформлення на роботу. Або оформлюються частково, отримуючи переважну більшість зарплати у конверті. Не надають відсотків до Пенсійного фонду й ті українці, що працюють сьогодні за кордоном – від Португалії до Сибіру. Тому підходити до вирішення пенсійної проблеми треба комплексно, тоді це буде реформа. А підняття пенсійного віку – лише тупе ситуативне рішення.
Комментарий Mind
О инфляции
Из предвыборной программы Анатолия Гриценко:
Буде відновлено контроль держави за якістю і ціною ліків…Не буде космічних тарифів на житлово-комунальні послуги – викоріненням корупції та олігархічних монополій, прозорим ціноутворенням тарифи буде знижено до рівня, що відповідає реальним затратам виробників і доходам населення.
Комментарий Mind
Госрегулирование и налоговая политика
Об Антимонопольном законодательстве
Во время общения со СМИ в Хмельницком, ноябрь 2018:
Коли ми говоримо про деолігархізацію, то не можемо допустити, щоб нинішній олігархат в сфері газу, нафти та вугілля поміняв профіль та з’явились такі самі олігархи в аграрному секторі»,
Антимонопольний комітет, який має бути потужнішим, ніж прокуратура.
Комментарий Mind
О вмешательстве государства в экономику
Из предвыборной программы Гриценко:
Я візьму курс на зменшення державного регулювання економіки, крім стратегічних галузей. Моя країна буде партнером для підприємця, а не рекетиром, як сьогодні. Вона спростить процедури реєстрації і звітності, скоротить кількість контролюючих органів, скасує надумані дозволи та підстави для перевірок. Зупинить контрабанду, яка руйнує наше виробництво.
В интервью СМИ, январь 2019:
Держава буде ефективно використовувати інструменти стимулювання бізнесу: податки, кредити, державне замовлення, освітнє замовлення, роботу посольств, орієнтовану на просування наших інтересів», – пояснював він журналістам.
Из выступления Анатолия Гриценко во время встречи с бизнесом, февраль 2019:
Держпідтримка має бути в оборонному комплексі, в енергозбереженні. Її обсяги треба збільшити разів у 40. Підтримка держави може бути класним стартапом, де буде компенсуватися відсоток за кредитами. Беріть кредит – держава компенсує відсотки, а потім ви почнете з лишком повертати (ці кошти) державі…
Бізнес – це хижаки. Вони націлені на те, щоб максимізувати прибуток. З іншого боку – є інтерес держави. Треба знаходити баланс на користь країни. Як бізнес іде в тінь – це всім зрозуміло. Країна недоотримує гроші. Але офшори не ми створили. Треба, щоб в Україні було вигідно вести бізнес і прозоро сплачувати податки.
Из предвыборной программы Анатолия Гриценко:
Буде відновлено контроль держави за якістю і ціною ліків.
Комментарий Mind
О налоговой политике
Из предвыборной программы Анатолия Гриценко:
Ліквідую податкову міліцію і скасую податок на додану вартість – він буде замінений податком з обороту.
Александр Савченко, в Хмельницкому, март 2019:
Необхідно зменшити навантаження на фонд оплати праці. Запропонуємо зменшення податкових зборів із українців. Тобто, навантаження на виплату зарплати знизимо з 41,5% до 30%, податок на доходи –
з 15 до 10%.
В эфире Обоз ТВ, февраль 2019:
Ми підрахували з Українською республіканською радою бізнесу, скільки на різних схемах, починаючи від митниці, податкової, судових корупційних схем, в паливно-енергетичному комплексі, в фармацевтиці, на офшорах, на держзакупівлях, розкрадається в кишені і не доходить до бюджету. Мінімальна сума – 230 млрд грн, реальна – 400 млрд грн... Якщо створити умови, що платити податок буде дешевше, ніж хабар, давати хабарі ніхто не буде.
Из выступления Анатолия Гриценко во время встречи с бизнесом, февраль 2019:
Підтримую спрощену систему оподаткування, щоб стимулювати розвиток малого бізнесу. Водночас, необхідно відслідковувати та ставити запобіжники проти схем, коли великий бізнес-монополіст просто розбивається на малі.
Гриценко в эфире радио «Новое время»:
…Особливо, якщо ми говоримо про малий бізнес – тут ми знайшли чесну платформу для рішення, тому що ви знаєте, що позитивні кроки з підтримки малого бізнесу призвели до того, що олігархат порозпаралелював свій бізнес, зробили ці всі ФОПи, і потім, маючи величезні обсяги, ніхто не платить податки. Тому відсікти цю частину, а підтримати ті стартапи, які справді дають позитивний результат.
Комментарий Mind
О госрегулировании цен
В программе «Право на власть», февраль 2019:
Із доходів родини на комунальні платіжки витрачати 15% максимум. Енергія ніколи не буде дешевою, тому треба збільшувати доходи людей.
Комментарий Mind
О трудовой миграции
Агитационная газета Анатолия Гриценко:
Темпи трудової міграції загрожують національній безпеці. Треба створювати нові робочі місця з гідною зарплатою (від 700 євро) тут, в Україні. В іншому разі впродовж найближчих трьох років не буде кому піднімати країну. Шлагбаум на кордоні тут не допоможе – треба задіяти стимули…
Ми не будемо обкладати додатковими податками кошти заробітчан. Ці гроші вистраждані через розлуку з рідними, зароблені тяжкою працею. Замість того, щоб дерти з людей, влада буде цілодобово працювати над прискоренням економіки та залученням в Україну інвестицій.
Комментарий Mind
О НнВК
Из выступления Анатолия Гриценко во время встречи с бизнесом, февраль 2019:
Станом на зараз мені видається більш переконливою позиція про введення цього податку. Але податкові зрушення мають приймати, згідно реалій.
Комментарий Mind
Банковское регулирование
Об очищении банковской отрасли
Из предвыборной программы Анатолия Гриценко:
Не буде банків-пилососів, власники яких розкрадають внески громадян – буде твердий контроль держави за діяльністю банків із захистом прав кредиторів і доступними для громадян і підприємців кредитами.
Из пресс-релиза штаба Гриценко, февраль 2019:
55% банківського сектору зараз державні банки. Домінування держави в банківському секторі хтось вважає успіхом? Наша позиція інша – зменшувати присутність держави в усіх секторах. Держава не повинна бути монстром, який регулює все… Давати кредити людям під 35% або бізнесу під 22% – це успіх? Спробуйте вести бізнес у країні, де такі відсотки. Тут можна лише торгувати зброєю та наркотиками.
Александр Савченко, во время пресс-конференции в Харькове:
Треба відновити кредитування. Для цього є зовнішні та внутрішні фактори. Зменшити облікову ставку НБУ… Банківський сектор треба забезпечити дешевими і довгими кредитами. Я впевнений, що НБУ та Уряд здатні відкрити 3-4 кредитні лінії по 300-400 млн євро кожна з міжнародними організаціями для підтримки малого бізнесу.
Александр Савченко, в Хмельницком, март 2019:
Починати необхідно з нового статусу та нової мети роботи Нацбанку, якою має стати підтримка економічного зростання, створення робочих місць за умови цінової та фінансової стабільності… Я ставлю завдання зменшити протягом року ставку по кредитах в середньому десь до 10 %, в євро – 4%, доларах – 6–7%.
Комментарий Mind
О неработающих кредитах
Александр Савченко, в Хмельницком, март 2019:
Запропонуємо правоохоронним органам взяти під особистий контроль 100 найбільших кредитів, які були виданні і не повернуті. Ретельно перевірити, хто їх давав, хто отримував, відкрити кримінальну справу по кожному не повернутому кредиту… Без притягнення до відповідальності шахраїв та махінаторів фінансові кризи ніколи не закінчаться.
Комментарий Mind
Безусловно, хорошая мысль. Однако необходим основательный анализ – почему до сих пор не происходило восстановления справедливости в финансовой сфере.
Именно такой анализ должен дать основания для коренных изменений законодательства об ответственности заемщиков и финансистов, которые слишком дорого стоят государству.
Если вы дочитали этот материал до конца, мы надеемся, это значит, что он был полезным для вас.
Мы работаем над тем, чтобы наша журналистская и аналитическая работа была качественной, и стремимся выполнять ее максимально компетентно. Это требует финансовой независимости.
Станьте подписчиком Mind всего за 196 грн в месяц и поддержите развитие независимой деловой журналистики!
Вы можете отменить подписку в любой момент в собственном кабинете LIQPAY, или написав нам по адресу: [email protected].