На землю повернувся американський секретний орбітальний літак

На землю повернувся американський секретний орбітальний літак

Досі достеменно невідомо, чим Х-37В займався у космосі цілих два роки

Орбітальний дослідницький апарат Х-37В, безпілотний космічний літак, який використовують сили ВПО США, приземлився у Космічному центрі імені Кеннеді після дворічного перебування на орбіті. Офіційні представники BПC підтвердили факт приземлення і повідомили, що вони «у захваті від зібраних ним даних».

7 травня завершився дворічний політ американського секретного орбітального літака Х-37В. За роки існуванням військової програми було чимало здогадок, що робить цей міні-шатл у космосі, але підтвердженої інформації зовсім мало.

Експерти і деякі коментатори припускали, що в рамках випробувань американські військові розробляють способи знищення супутників або ж технологію розміщення зброї на орбіті. Інші казали, що орбітальний літак шпигує за різними об’єктами на землі та у космосі. Ще у 2010 році, під час менш тривалих запусків апарату, заступник секретаря ВПС з космічних програм Гарі Пейтон заспокоював суспільну тривогу щодо можливої мілітаризації космічного простору: «Я не знаю, як це можна назвати зброєю у космосі. Це просто оновлена версія космічного шатлу».

Військові вчені із Агенства передових оборонних технологій запевнили, що у літака були інші завдання. Офіційно підтверджено, що на Х-37В випробовують модифікацію іонного двигуна. Втім, такі двигуни – не новинка, їх почали розробляти півстоліття тому. Принципово новими є електромагнітні двигуни EBDrive, які, за припущеннями експертів, могли досліджуватись на Х-37В.

Останній політ став четвертим виходом на орбіту. Програма розпочалась у 1999 році як цивільна, розробники вбачали можливість ремонтувати супутники за допомогою Х-37В. Після невдалих спроб виводу цих літаків у космос у вантажних відсіках шатлів зараз на орбіти їх виводять лише ракети-носії. У 2004 році програма стала військовою і отримала назву OTV (Orbital Test Vehicle – «Орбітальний тестовий транспортний засіб»).

Х-37В, як продемонстрував останній політ, може дуже довго знаходитись на орбіті. Також, на думку спеціалістів, на цьому апараті розробники досліджують і випробовують нові системи управління та автоматичного пілотування, нове жаростійке покриття й інші технологічні новинки.

Х-37В став другим після радянського «Бурана» космічним апаратом, що приземляється у безпілотному режимі. 

«Можливість приземлятись, здійснювати ремонтні роботи та стартувати з одного і того самого місця ще більше підвищує працездатність OTV інтегрувати та покращувати нові космічні технології», – сказав голова військово-повітряних сил швидкого реагування Ренді Волден.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті