На землю повернувся американський секретний орбітальний літак
Досі достеменно невідомо, чим Х-37В займався у космосі цілих два роки
Орбітальний дослідницький апарат Х-37В, безпілотний космічний літак, який використовують сили ВПО США, приземлився у Космічному центрі імені Кеннеді після дворічного перебування на орбіті. Офіційні представники BПC підтвердили факт приземлення і повідомили, що вони «у захваті від зібраних ним даних».
7 травня завершився дворічний політ американського секретного орбітального літака Х-37В. За роки існуванням військової програми було чимало здогадок, що робить цей міні-шатл у космосі, але підтвердженої інформації зовсім мало.
Експерти і деякі коментатори припускали, що в рамках випробувань американські військові розробляють способи знищення супутників або ж технологію розміщення зброї на орбіті. Інші казали, що орбітальний літак шпигує за різними об’єктами на землі та у космосі. Ще у 2010 році, під час менш тривалих запусків апарату, заступник секретаря ВПС з космічних програм Гарі Пейтон заспокоював суспільну тривогу щодо можливої мілітаризації космічного простору: «Я не знаю, як це можна назвати зброєю у космосі. Це просто оновлена версія космічного шатлу».
Військові вчені із Агенства передових оборонних технологій запевнили, що у літака були інші завдання. Офіційно підтверджено, що на Х-37В випробовують модифікацію іонного двигуна. Втім, такі двигуни – не новинка, їх почали розробляти півстоліття тому. Принципово новими є електромагнітні двигуни EBDrive, які, за припущеннями експертів, могли досліджуватись на Х-37В.
Останній політ став четвертим виходом на орбіту. Програма розпочалась у 1999 році як цивільна, розробники вбачали можливість ремонтувати супутники за допомогою Х-37В. Після невдалих спроб виводу цих літаків у космос у вантажних відсіках шатлів зараз на орбіти їх виводять лише ракети-носії. У 2004 році програма стала військовою і отримала назву OTV (Orbital Test Vehicle – «Орбітальний тестовий транспортний засіб»).
Х-37В, як продемонстрував останній політ, може дуже довго знаходитись на орбіті. Також, на думку спеціалістів, на цьому апараті розробники досліджують і випробовують нові системи управління та автоматичного пілотування, нове жаростійке покриття й інші технологічні новинки.
Х-37В став другим після радянського «Бурана» космічним апаратом, що приземляється у безпілотному режимі.
«Можливість приземлятись, здійснювати ремонтні роботи та стартувати з одного і того самого місця ще більше підвищує працездатність OTV інтегрувати та покращувати нові космічні технології», – сказав голова військово-повітряних сил швидкого реагування Ренді Волден.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].