Енергетичне співтовариство вимагає від України скасувати монополію облгазів

Енергетичне співтовариство вимагає від України скасувати монополію облгазів

Секретаріат Енергетичного співтовариства критикує постанову Кабміну про закупівлю газу за фіксованою ціною

Енергетичне співтовариство вимагає від України скасувати монополію облгазів
Фото: pixabay.com

Український уряд надає незаконні преференції монополістам на ринку газу, вважає Енергетичне співтовариство. Страждають від цього українські споживачі.

На цьому наголосив представник організації, повідомляє DW.

Україна не виконує взятих на себе зобов’язань перед Енергетичним співтовариством (ЕС), до якого Київ приєднався у 2011 році.

Співтовариство було створене Європейським Союзом, балканськими країнами і країнами Східного партнерства для створення спільного енергетичного ринку і гарантування енергетичної безпеки у регіоні. На виконання відповідних зобов’язань Україна у 2015 році ухвалила закон про ринок газу. Він передбачав, зокрема, розподіл на українському ринку функцій транспортування газу та його збуту. Таким чином різні оператори мали би вільний доступ до мереж і могли би вільно конкурувати в інтересах споживачів.

Втім, у березні цього року український уряд уже вдруге на рік подовжив «перехідний період», протягом якого за обласними газорозподільчими компаніями та їхніми дочірніми структурами закріплено ексклюзивне право на постачання газу. Офіційна мета перехідного періоду – унеможливити стрибок цін. Адже відкриття ринку для всіх постачальників лише за деякий час може знизити ціни для споживачів після того, як на ринку закріпиться значна кількість нових гравців і запанує жвава конкуренція.

В Енергетичному співтоваристві гостро критикують, що під приводом перехідного періоду український уряд продовжує цементувати привілейоване становище облгазів. «Це неприпустимо, коли під виглядом заходів із соціального захисту закріплюється концентрація на ринку», – наголосив у розмові з DW представник Секретаріату Енергетичного співтовариства Дірк Бушле (Dirk Buschle).

Обласні газорозподільчі компанії – монополісти на локальних ринках газу в Україні. Власником більшості облгазів через офшорні компанії є олігарх Дмитро Фірташ. Минулого тижня Енергетичне співтовариство відкрило провадження щодо порушення зобов’язань, які взяла на себе Україна, вступаючи в організацію. Європейські партнери вимагають скасувати привілеї для окремих постачальників і якнайшвидше дати зелене світло новим компаніям, що передбачено законом про ринок газу.

Постановою Кабінету міністрів №187 від 22 березня 2017 року весь ринок газу для населення вписаний у тісні рамки: «Нафтогаз» купує паливо українського видобутку за фіксованою ціною у своєї дочірньої компанії «Укргазвидобування» і передає його на реалізацію чітко визначеному переліку газорозподільчих компаній.

«Цим положенням закріплюються позиції монополістів – облгазів. Фіксовані ціни спотворюють ідею вільного ринку і блокують залучення міжнародних компаній», – критикує Дірк Бушле.

Енергетичне співтовариство скерувало українському уряду лист з пропозиціями, як забезпечити виконання міжнародних зобов’язань, гарантувавши соціальний захист населення. У міністерстві енергетики і вугільної промисловості досі не прокоментували суперечку з ЕС.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло