Несприятливий бізнес-клімат не став на заваді розвитку малого бізнесу в Україні
Такими є висновки Індексу настроїв малого бізнесу
Бізнес виявив оптимістичні настрої на 2018 рік, зокрема 76,2% опитаних очікують, що стан справ у їхньому бізнесі покращиться вже протягом наступних півроку, а 87% – прогнозують зростання прибутків у 2018 році, але також називають низку факторів, що стримують розвиток, зокрема, складнощі з отриманням кредитів, необхідність реформування системи оподаткування, нестача кваліфікованих фахівців.
Такими є висновки дослідження Індексу настроїв малого бізнесу, котрий вперше провела Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) спільно з компанією Ліга:Закон у межах проекту Unlimit Ukraine. Виявилося, що загальний Індекс настроїв малого бізнесу становить 3,2 бала із 5 можливих, що відповідає нейтральному рівню.
«Значний оптимізм підприємці демонструють у планах розвитку свого бізнесу цього року. Зокрема, 54,2% планують збільшити кількість працівників, а 57,3% – підняти рівень зарплати найманих працівників, 64,3% – мають намір збільшити обсяг фінансування свого бізнесу у 2018 році. Дослідження свідчить про орієнтування малого бізнесу на експорт. 27% опитаних компаній вже вийшли на зовнішні ринки, а 30,3% – планують вийти цього року. Компанії налаштовані на розвиток своїх підприємств і реінвестування зароблених коштів у власний бізнес», – йдеться у повідомленні прес-служби ЄБА.
Водночас розвиток малого бізнесу стримують складнощі з отриманням кредитів. Так, за даними дослідження, 82% компаній потребують кредитних коштів. При цьому 65% опитаних мають із цим труднощі, а для 15,5% з них залучення кредитів – «абсолютно неможливе».
Загалом економічна ситуація в Україні не сприяє розвитку малого бізнесу – так вважають 68,2% опитаних. Лише 3% респондентів повністю задоволені бізнес-кліматом в Україні. Інфляція (56,3%), рівень податкового навантаження (42,24%), високий рівень корупції (41,9%) та нестача кваліфікованих фахівців (39,3%) – основні чинники негативної оцінки бізнес-клімату. Разом з тим лише 4% вважають, що інфляція заважає розвитку бізнесу насамперед.
Близько 21,6% опитаних назвали систему оподаткування головною сферою, яка потребує змін. 14,7% опитаних найбільше стурбовані доступністю кредитних коштів, для 9% найбільш неприйнятним є рівень корупції. По 6,1% респондентів хотіли б найперше змінити на користь свого підприємства ситуацію з державною підтримкою бізнесу та платоспроможністю населення.
Як зазначається, мета дослідження – співпраця з малим і мікробізнесом та аналіз точок зростання, які стимулюватимуть його розвиток. Так, у межах дослідження опитано 278 власників і директорів малого бізнесу усіх сфер діяльності. Близько 40% опитаних компаній були засновані в кризові 2015–2017 роки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].