Україна в I кварталі експортувала плодово-ягідної продукції на $57 млн
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Україна в I кварталі експортувала плодово-ягідної продукції на $57 млн

Основними продуктами в цьому сегменті стали волоські горіхи, заморожені ягоди, яблука й груші

Україна в I кварталі експортувала плодово-ягідної продукції на $57 млн
Фото pixabay.com

Вартість експорту плодів і ягід з України за січень – березень 2018 року склала $ 57 млн, що на 68% більше, ніж за аналогічний період 2017 року, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на інформацію асоціації «Укрсадпром».

Як зазначається, основними продуктами в товарній структурі вітчизняних поставок за кордон в поточному році стали волоські горіхи ($42 млн), заморожені ягоди ($10 млн), а також яблука й груші ($5 млн).

Так, із перерахованих груп продукції тільки по замороженим ягодам зафіксовано зменшення кількісних і вартісних обсягів експорту. Обсяг вивезених із України волоських горіхів виріс з 7 000 до 13 000 тонн, а яблук і груш – з 6 000 до 14 000 тонн.

За даними асоціації, найбільшим попитом українська продукція садівництва користується в країнах Євросоюзу, що забезпечують близько 60% доходів українських експортерів.

Яблука українського виробництва реалізуються в основному в країнах СНД і Євросоюзу, зокрема в Білорусі, Молдові та Швеції, на які сумарно припадає понад 85% вартості їх експорту. Середня експортна ціна яблук в цьому році перевищила $320/тонна.

«Основні закупівлі плодів і ягід здійснили Франція на суму $6,9 млн, Туреччина – $6,5 млн, Польща – $4 млн, Білорусь – $3,7 млн, Греція – $3,5 млн, Німеччина – $2,8 млн і Нідерланди – $2,7 млн», – повідомляє «Укрсадпром».

Імпорт плодово-ягідної продукції в Україні в січні – березні 2018 склав $143 млн.

Згідно з повідомленням, він більшою мірою формується за рахунок екзотичних фруктів (цитрусових, бананів та ін.). Якщо враховувати тільки традиційні для України плоди і ягоди, то загальне позитивне сальдо зовнішньої торгівлі становить $40 млн. При цьому в асоціації відзначають позитивне сальдо в торгівлі зернятковими плодами, яке в останні роки було негативним.

Крім того, як повідомляє AgroTimes із посиланням на дані компанії «Українська ягода», у 2017 році компанія заморозила 120 тонн малини, яка була експортована до країн ЄС: Польщі, Німеччині, Швеції.

Як зазначається, на плантаціях компанії загальною площею понад 100 га вирощується лохина, жимолость, суниця садова, аґрус, малина, смородина чорна, смородина червона, черешня.

Водночас повідомляється, що весь асортимент замороженої продукції з ягід, овочів і фруктів, крім цибулі, цікавить Азію.

Про це журналу «Плантатор» розповів директор «Смілянської хлодні» (Черкаська обл.) Григорій Трибулкін, яка експортує продукцію до 15 країн Євросоюзу й виходить на ринки азійських країн.

Крім того, як повідомляє Info-Shuvar із посиланням на заступника директора Інституту садівництва НААН Олександра Ярещенка, у 2019 році в Україну може повернутися мода на чорну смородину та порічки. Так, він наголосив, що зазначені ягоди – чи не єдині позиції серед популярних ягід, які можна без проблем збирати комбайном.

За даними видання, Україна входить у топ-3 виробників цих ягід у світі, поряд із Польщею та Росією, які разом збирають 80% світового врожаю цих ягід.

Щороку Україна збирає близько 25 000 тонн смородини та порічок з площі 5 000 га. У 2107 році Україна експортувала майже 70 тонн замороженої чорної смородини на суму $52 000 та 110 тонн заморожених порічок вартістю $85 000. У свіжому вигляді ці ягоди не експортувалися.

Нагадаємо: протягом перших 9 місяців 2017 року Україна експортувала рекордний обсяг замороженої суниці – 2640 тонн проти 595 тонн у 2016 році. Зростання експорту замороженої вишні в порівнянні з попереднім роком становило 98%. У 2017 році Україна експортувала 1500 тонн цієї продукції, тоді як минулого року обсяг експорту становив 30,4 тонни. Обсяги експорту замороженої малини в цьому році зросли на 41% та склали 8100 тонн проти 4700 тонн у 2016-му. 

Про інноваційний підхід українських фермерів, читайте в матеріалі Mind «Експериментальна ділянка: що нового вирощують українські фермери».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті