Захворіло у світі
6,511,713
Померло у світі
386,073
Вилікувалось у світі
2,807,420
Захворіло в Україні
25,411
Померло в Україні
747
Вилікувалось в Україні
11,042
Європейські трейдери повідомили, що втрачають довіру до «Укртрансгазу»

Європейські трейдери повідомили, що втрачають довіру до «Укртрансгазу»

Українська компанія втрачає імідж надійного партнера, заявляють трейдери

Європейські трейдери повідомили, що втрачають довіру до «Укртрансгазу»
фото Shutterstock

Зростання боргів за технічний газ, який «Укртрансгаз» (УТГ) накопичував кілька місяців, може істотно знизити довіру європейських партнерів до української компанії. Про це йдеться в листі Європейської Федерації енерготрейдерів (EFET) на адресу глави НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, копію якого має агентство «Українські новини».

EFET об'єднує понад 100 компаній-енерготрейдерів з 27 країн Європи.

«Ситуація вкрай делікатна і викликає занепокоєння. Це загрожує стабільному функціонуванню УТГ, і піднімає серйозні питання про безпеку поставок газу», – йдеться в документі EFET. Копії листа направлені і керівництву уряду України.

Причина в тому, що УТГ вже кілька місяців не розраховується з компаніями, які уклали контракти з постачання газу для технічних потреб. На сьогодні борг за газ перевищує 4 млрд грн.

«Наприкінці квітня 2019 року УТГ скоротила оплату за газ, вже поставлений цими постачальниками в березні 2019 року. УТГ також ще не оплатив поставлений в квітні газ і повідомив постачальникам, що оплата за поставлений в травні газ також не буде виконана вчасно. Накопичився борг у розмірі 4,1 млрд грн за цими контрактними поставками», – йдеться в листі трейдерів.

Також в документі зазначається, що УТГ не оплачує і газ, який компанія використовувала понад норму, і цей факт призвів до того, що постачальники втратили стимул для додаткових поставок газу, які б підтримували газотранспортну систему, і припинили такі поставки.

В результаті УТГ 14 червня довелося оголосити про надзвичайну ситуацію. Пізніше НАК «Нафтогаз України»  почала постачати «Укртрансгазу» необхідний газ, але це не відновить довіру ринку, відзначається листі.

 Наслідком такої ситуації, вважають в EFET, може стати зниження готовності учасників міжнародного ринку інвестувати в українську енергетику, перебої з транспортуванням газу через територію України. Також ненадійність УТГ може послабити позиції країни на майбутніх переговорах з приводу транзиту газу між Україною, ЄС і Росією. Крім того, ситуація, що склалася, створює ризики для іноземних компаній, які збиралися зберігати газ в сховищах України.

EFET в своєму листі настійно закликає НАК за підтримки влади в найкоротші терміни забезпечити своєчасну оплату прострочених рахунків і забезпечити нормальну роботу УТГ.

Європейські енерготрейдери закликають Україну виконати наступні дії:

- оплатити прострочені рахунки якомога швидше;

- збирати платежі за послуги балансування з газорозподільних компаній (які накопичують її через неможливість припинити постачання газу населенню в опалювальний сезон і в результаті цей газ оформляється як «небаланс»);

- змінити кодекс ГТС з метою недопущення несанкціонованого відбору газу газорозподільними компаніями;

- гарантувати відповідне майбутнє фінансування УТГ для підтримки довіри до ринку і здатність виконувати зобов'язання на постійній основі;

- продовжити узгоджену програму ринкових реформ, включаючи анбандлінг НАК;

- ввести законодавство про кліринг в торгівлі сировинними товарами і закриття взаємозаліків в рамках законодавства про банкрутство.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті