Контрсанкції РФ коштують росіянам 455 млрд руб на рік
Провести успішне імпортозаміщення Росії вдалось лише щодо птиці, свинини та помідорів

Контрсанкціі, введені урядом Росії в 2014 році у відповідь на санкції Заходу, щорічно обходяться російським споживачам в 445 млрд руб у цінах 2013 року. Про це пише «Коммєрсант» з посиланням на дослідження економістів.
Дослідники виявили, що за останні п'ять років споживачі щорічно втрачають 530 млрд руб в цінах 2013 року.
Виняток становлять лише птиця, свинина і помідори – товари, які економісти віднесли до групи «успіху імпортозаміщення». Реальні ціни них виросли до 2016 року – але подальше зростання внутрішнього виробництва до 2018 року забезпечило падіння цін нижче рівня 2013 року і зростання споживання. Загальні вигоди споживачів від імпортозаміщення свинини, птиці та помідорів оцінюються авторами дослідження в 75 млрд руб на рік. Тому загальні втрати споживачів становлять щорічно 445 млрд руб або близько 3000 руб на рік на людину.
За оцінками авторів дослідження, 84% з 445 млрд руб втрат, які несуть споживачі, щорічно перерозподіляються на користь вітчизняних виробників – але більшість позицій списку санкційних товарів замістити так і не вдалося. 13% склали чисті втрати для економіки. Ще 3% йдуть до нових постачальників більш дорогої продукції з-за кордону. Виграли від цього насамперед Білорусь (78%), Аргентина (6%), Швейцарія (4%), Уругвай (3%) і Чилі (3%).
«Через п'ять років після введення контрсанкцій російські споживачі продовжують платити за них зі своєї кишені. Хоча мало які галузі промисловості продемонстрували позитивний ефект від політики імпортозаміщення, більшість з них недостатньо ефективні, щоб змінити динаміку цін», – йдеться в дослідженні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].