РФ може припинити експортувати нафту в Білорусь з 1 січня 2020 року
Москва і Мінськ ніяк не дійдуть згоди щодо ціни на нафту, тарифу на транзит через територію Білорусії, а також про компенсацію за інцидент із «брудною» нафтою

Переговори Москви і Мінська щодо умов поставок російської нафти на білоруські НПЗ в 2020 році затягуються, що може привести до припинення прокачування сировини з 1 січня. Про це повідомляє Reuters із посиланням на шість джерел в галузі.
Вони відзначають, що припинення поставок нафти з РФ до Білорусі буде означати появу додаткових експортних обсягів російського суміші Urals на інших напрямках, зокрема в балтійських портах.
Станом на ранок 31 грудня на Білорусію не було оформлено жодної тонни нафти з РФ, повідомили виданню два джерела, знайомі з оформленням маршрутних доручень.
Москва і Мінськ не можуть домовитися щодо ціни на нафту, тарифу на транзит через територію Білорусії, а також про компенсацію за погіршення економіки білоруських НПЗ після проведення податкового маневру в РФ.
На вирішення питань залишилося менше доби. В іншому випадку 1 січня Росії доведеться призупинити поставки нафти в напрямку Білорусі.
«Повний обсяг поставок за графіком вже точно не вийде, а поставлять в січні хоч щось – залежить від переговорів», – сказало одне з джерел в галузі.
У понеділок президенти РФ і Білорусії Володимир Путін і Олександр Лукашенко обговорили питання поставок нафти і газу, але не досягли остаточних домовленостей з цих питань.
Графік експорту і транзиту нафти з РФ передбачає поставку 5,84 млн тонн сировини на білоруські НПЗ в січні-березні 2020 рік у порівнянні з 4,48 млн тонн в жовтні-грудні 2019.
За словами двох джерел в галузі, знайомих з планами білоруських заводів, підприємства почали знижувати завантаження і робити запаси сировини. Джерела зазначають, що в разі зупинки поставок російської нафти до Білорусі 1 січня нафтовим компаніям РФ доведеться перерозподілити близько 2 млн тонн на інші маршрути.
Видання пише, що у Росії і Білорусії є великий досвід складних передноворічних переговорів про постачання нафти.
Так, в 2000-і роки процес переговорів неодноразово загострювався і ставав причиною перебою прокачування російської нафти не тільки в Білорусію, а й Європу.
У році, що минає відносини Мінська і Москва в нафтогазовій галузі залишаються непростими, в першу чергу через кризу з «брудної» нафтою, коли зупинка прокачування по нафтопроводу «Дружба» і потрапляння забрудненого органічними хлоридами сировини на НПЗ Білорусі завдали галузі країни мільйонних збитків, по словами представників Білорусі.
Крім того, непростим питанням є запропонована РФ інтеграція з Білорусією. Передбачалося, що вже у 2022 році сторони зможуть створити союзну державу з єдиним зовнішньоторговельним режимом і частково уніфікованим правом.
У листопаді Лукашенко, який в 2020 році має намір в шостий раз балотуватися на президентський пост, сказав, що Білорусь не підпише план інтеграції з РФ, якщо Москва не вирішить нафтогазові питання.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].