Агресивний імпорт наближає колапс українського промислового виробництва картоплі – УАВК
Відсутність держпідтримки критично ослаблює конкурентоздатність українських підприємств

Необмежений імпорт російської та білоруської картоплі, а також відсутність підтримки та захисту галузі з боку держави наближує колапс українського промислового картоплярства. Про це повідомив віце-президент Української асоціації виробників картоплі Сергій Рибалко.
«Ми можемо втратити цілий напрямок, цілу галузь – ця галузь картоплярство. Потім ми перестанемо у себе її вирощувати, потім потрапляємо як завжди в залежність від імпорту», – сказав він на прес-конференції у понеділок.
За даними УАВК, сумарний імпорт картоплі в Україну склав з серпня-2019 року біля 500 тис т, тоді як у попередні роки країна її експортувала.
«У нас взагалі немає держпрограми підтримки картоплярства і ми дійшли до того, у нас у 2019 році були ціни 10-14 грн, на той час як у сусідній Росії на сьогоднішній день на українські гроші – 2,5-3 грн», – додав він.
Віце-президент УАВК підкреслив, що у Росії протягом п’яти років проводилася цілеспрямована політика по розвитку картоплярства наслідком якої стало виведення країни на провідне місце у експорті картоплі на континенті.
Серед важелів підтримки російських виробників з боку держави – компенсація кредитних ставок (при ставках 12% компенсується 6%), компенсація вартості спеціалізованої техніки (60% вітчизняної і 40% імпортної), кредитування будівництва сховищ під 6%, а також компенсація 25% видатків на вирощування картоплі з регіональних бюджетів.
При цьому доступ на внутрішній ринок Росії та Білорусі для української картоплі істотно обмежений через жорсткі фітосанітарні вимоги, тоді як доступ імпорту з цих країн жодним чином не обмежено.
У зв’язку з цим Асоціація, яка об’єднує 38 підприємств, вимагає від уряду щонайменше введення дзеркальних умов доступу на український ринок продукції з цих країн. Крім того, УАВК просить підтримки у будівництві картоплесховищ та закупівлі вітчизняної спеціалізованої техніки.
Стосовно цінових перспектив Рибалко зазначив, що оптова ціна в Україні на сьогоднішній день складає біля 7 грн/кг і немає підстав очікувати її росту щонайменше до літа.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].